| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Ce s-ar intampla daca ar s-ar reinfiinta Mișcarea Legionară și ar pune stăpânire pe Romania?
Vreau detaliat(din punct de vedere economic, militar, educațional, administrativ, etc.)
Ne-ar fi mai bine/rau?

25 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Altfel sunt vremurile acum, altfel erau in 1930-1940 cand legionarii au atins apogeul puterii. Cu siguranta, Miscarea nu se va reinfiinta niciodata si, mai sigur de atat, nu va pune niciodata mana pe fraiele statului. Nu ne ramane decat sa ne imaginam. Probabil ca ne-am izola complet de Europa, am avea un sistem monopartidist (s-ar ocupa ei si i-ar omori pe toti ceilalti politicieni), am avea o lunga perioada de anarhie in tare, in administratie ar fi, in majoritate, incompetenti angajati pe orice alte criterii decat meritocratia, din punct de vedere economic, nu am sta deloc bine, partidul majoritar si-ar spori extrem de mult puterea secatuind visteria statului. S-ar intampla multe lucruri nefaste in tara daca acesti sadici descreierati ar reaparea.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

De existat, inca exista si are destui membri, dar au alte scopuri in ziua de azi. Ba chiar, exista si in Republica Moldova, acolo are si mai multi membri. In mod cert, succesul din perioada interbelica nu-l va mai avea niciodata un partid de extrema-dreapta.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Vrei idioti care pactizeaza cu popii si care vand iluzii? citeste si gandeste, Coane Spirache!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ML inca exista dar e mai mult o bataie de joc condusa de un tip pe nume Serban Suru.

| AndreiWeisz a răspuns:

PSD-ul ar zbura definitiv de pe scena politica cu ideile lor socialiste, Dragnea ar fi executat probabil laughing Fiind 2017, probabil ca pe la puscarie cumva. S-ar pune foarte mult accentul pe ideea de nationalism si ortodoxism, deci biserica ar castiga ceva teren. Minoritatea maghiara din Ardeal in special ar avea de suferit, le-ar fi reduse multe din drepturile pe care le au probabil. Tiganii la fel, probabil ca nu ar mai sta prin colturile strazii sa cerseasca. Din punct de vedere militar, poate ca armata ar deveni din nou obligatorie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Alooo! PSDul doneaza, ca si legionarii, bani la cultele religioase. Stiai ca toata tagma calugarilor si calugaritelor, plus popii, primesc salariu de la buget fara sa contribuie cu nici un banut la constituirea lui ( a bugetului )?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Si asta de ce ar conta? Legionarii erau anti-comunisti convinsi, PSD e plin de fosti comunisti, jumate din partid ar trebuie sa fie executati. Era o miscare de extrema dreapta, PSD e de stanga, e clar ca nu are ce cauta in ecuatie.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Citeste si baga la cap, Coane Spirache! Nu scoate cuvinte lipsite de consistenta!

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Da, lasa ca stii tu mai bine. Vin dintr-o familie care a ajutat legionarii ce se ascundeau in muntii Banatului, asa ca am o idee despre chestia asta, m-a interesat subiectul. Iti recomand si tie sa citesti un pic despre ce inseamna miscarea legionara, ce inseamna extrema dreapta, ultranationalismul, antisemitismul etc. Toate astea erau definitia miscarii legionare.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Esti pe pustiu vere! spre surprinderea ta : si eu am ajutat legionarii care se ascundeau inca prin anii '70 prin Mtii. Fagarasului. De "nea Gorun ai auzit?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ma anunti cand imi arati vreo greseala in ceea ce am zis laughing daca tu crezi ca simplul fapt ca PSD-ul da bani bisericilor i-ar face sa fie pe placul legionarilor, te inseli. Votezi cu ei sau de ce esti asa de ofensat?

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

De pactizarea cu "biserica crestina" am spus! cauta sa fii mai atent la detalii si nu fii impertinent!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

@ nu-i cazul sa fii impertinent si incoerent

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Era doar o intrebare, nu mi se pare ca am fost impertinent.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Sunt organizatorul Baricadei de la INTER; cum dracu sa votez cu K.G.B.istii?

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Eu stiu? Am vazut multe cazuri.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Iar ai dreptate! "multi lupi in bana de oaie". Dar nu-i cazul meu!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Iar o dai de gard, cu tueu si nesimtire! insinuarile spun multe despre modul tau de gandire perversa!

| AndreiWeisz a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Ma bucur sa aud asta

| doctorandus a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Programul politic pe care-l vor pune-n aplicare: http://petitieonline.net/petitie/46503146

| T0T a răspuns (pentru doctorandus):

Aș pleca din țară laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Miscarea Legionara avea idei nationaliste-socialiste. Ideile socialiste nu ar disparea.

| AndreiWeisz a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce idei socialiste aveau ei? Nu prea imi dau seama. Erau antisemitici, ultranationalisti, ortodocsi convinsi. Astea 3 chestii deja se opun socialismului care ar zice ca toti suntem egali, indiferent de nationalitate, religie etc. Eh ca la noi in Romania stanga are idei de dreapta si dreapta de stanga, se poate laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru AndreiWeisz):

In Romania exista numai partide politicianiste de centru care fac orice pentru voturi. Nu exista stanga - dreapta.

Citez din autobiografia lui Corneliu Zelea Codreanu:
'' Cred într-unul si nedespãrtit Stat Român de la Nistru la Tisa, cuprinzãtorultuturor Românilor si numai al Românilor, iubitor de muncã, cinste si în fricalui Dumnezeu cu durere de tarã si neam. Dãtãtorul de drepturi egale, civilesi politice la bãrbati si femei. Protector al familiei, salariind functionarii si

muncitorii pe baza numãrului de copii si pe baza muncii depuse, întelegând cantitatea si calitatea, si într-unul Stat sprijinitor al armonieisociale prin restrângerea numãrului de grade; iar pe deasupra salariuluisocializând fabricile, proprietatea tuturor muncitorilor, si pãmântuldistribuit tuturor plugarilor.Repartizarea beneficiilor între patron (stat sau particular) si muncitori.Patronul (particular) pe lângã salarierea muncii sale va primi un procentdescrescând proportional cu mãrimea capitalului. Si într-unul Statasigurãtor al muncitorilor prin "fondul riscurilor". Întemeietor de depozitede hranã si îmbrãcãminte pentru muncitori si functionari care organizati însindicate nationale vor avea reprezentanti în comitetele administrative depe lângã diferite institutii industriale, agricole si comerciale.Si într-unul mare si puternic "pãrinte al muncitorilor" si Rege al tãranilor,"Ferdinand I-iu", care pentru fericirea României totul a jertfit si care pentrumântuirea noastrã una cu poporul s-a fãcut. Care în fruntea ostilor de laMãrãsti si Mãrãsesti a biruit, si care din nou cu dragoste si încredere seuitã cãtre ostasii ce-i datoreazã credintã, si care vor gãsi în cazãrmi oadevãratã scoalã a natiunii, pe care sã o treacã în termenul de un an. Într-un tricolor înconjurat cu razele Socialismului National-Crestin, simbolde armonie între fratii si surorile României Mari. Într-una Sfântã Bisericã Crestinã cu Preoti trãind din Evanghelie si care sãse jertfeascã apostoleste pentru luminarea celor multi. Mãrturisesc alegerea ministrilor de cãtre Camerã, suprimarea Senatului, organizarea politiei rurale, impozitul progresiv pe venit, scoli de agriculturãsi meserii la sate, "cercusoare" pentru gospodine si adulti, aziluri pentruinvalizi si bãtrâni, case nationale, cercetarea paternitãtii, aducerea legilorefectiv la cunostinta tuturor, încurajarea initiativei particulare în interesulNeamului si dezvoltarea industriei casnice tãrãnesti.Astept învierea constiintei nationale la cel din urmã pãstor si coborâreacelor luminati în mijlocul celor truditi spre a-i întãri si ajuta în adevãratafrãtie, temelia României de mâine. Amin ''

Răspuns utilizator avertizat