| Catrice a întrebat:

Ce s-ar întâmpla dacă pe Terra nu ar mai exista deloc vegetație?

9 răspunsuri:
| laSoledad a răspuns:

Marte wannabe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ar mai exista, SIMPLU. Oricum avem animale, apă, găgici

| RoCkKiD a răspuns:

Ar fic ateva chestii:
-Plantele ajuta intr-o oarecare masura la procesarea CO2, deci concentratia de CO2 din atmosfera ar creste.
-Radacinila plantelor tin terenul umed si previn alunecarile de teren deci probabil ar fi un desert general.
-Cam toate animalele depindd de plante intr-un fel sau altul (erbivorele le pana iar carnivorele papa erbivore care papa plante) deci cam toate animalele ar disparea.
-Fara algele din ocean care produc mare parete din oxigen nu am ami avea parte nici de ala, concentratia de oxigen din apa ar scadea deci nu ar mai fi nici pesti.

Practic ar muri cam orice misca si ar fi un desert foarte cald.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Cred ca daca am scrie pe Google : What would happen if... o sa gasim mult mai multe cercetari privind acest lucru, decat ceea ce am putea noi sa spunem aici (asta daca nu citim inainte sa ne dam mari).

Ce am crede ca s-ar intampla? E... asta e o intrebare mai buna care nu necesita mult studiu.

| Dismally a răspuns:

Ar disparea viata.

| Celcestietot a răspuns:

Uita-te la franciza Star Wars si acolo vei afla raspunsul big grin.

| Catrice explică (pentru DoarBogdan):

Ma interesa părerea fiecăruia, nu ceea ce scrie pe Google...

| Daniel323 a răspuns:

Vegetarienii ar muri de foame.

| gogu220 a răspuns:

Dacă baba avea roţi se numea tranvai.
Întrebarea e foarte educativă şi plină de învăţăminte. Mă aştept la nişte răspunsuri foarte elaborate.