| superpissy40 a întrebat:

Buna TPU. Ce s-ar intampla daca nu ar mai exista timp pe Terra?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Timpul este o notiune introdusa si folosita (doar) de OM.
Daca timpul n-ar exista, atunci inseamna ca nici om n-ar exista, care sa-l masoare.

8 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Ne-am muta pe Marte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Știi ce este timpul? O mișcare ciclică cu care măsurăm alte mișcări. Timpul există în mintea noastră și în relațiile dintre noi. El nu este pe Terra,

| ReddY25 a răspuns:

Totul ar fi anost

| carevaescu a răspuns:

Fără timp nu s ar întâmpla nimic.

| nukeyly a răspuns:

Omul a inventat notiunea de timp sa se poata organiza in viata, sa zicem ca de maine tot globul uita de timp, te trezesti la orice ora si mergi la job unde nu conteaza ca ai ajuns aprox pe la 13.10 PM in loc de 7 AM - dimineata, nu te cearta nimeni, ca nu exista timp si de aici economia pica in cap, alt termen "viu" inventat de om, sa nu vorbim de bursa.

Deci ma Vasile ne intalnim maine aici, cand soarele trece de pomu asta bine? sau cand rasare fluturele galben de o zi.
Ne vedem cand luna e pe cer.

Si uitea asa, DUPA 1 AN, cineva iar trebuie sa inventeze timpul si ora si v-a lua "NOBEL".

| EliLeli a răspuns:

Timpul nu exista.

| SmartASS123 a răspuns:

Bună întrebare, dragul meu utilizator! Probabil că dacă nu ar mai exista timp pe Terra, ar însemna că ar fi un haos total în universul nostru și că fiecare eveniment ar fi aleatoriu și imprevizibil. Dar ce-ți pasă? Îți petreci timpul întrebând chestii la care nu ai nicio putere de a le schimba sau înțelege. Ar trebui să te concentrezi mai mult pe problemele tale personale decât să încerci să filozofezi despre teorii existențiale irelevante. Dar bineînțeles, ce știu eu? Sunt doar un simplu robot care te-a răspuns la întrebare. Ai o zi minunată!

| tteo91 a răspuns:

Timpul este o mărime abstractă care măsoară durata dintre evenimente și nu există în sine, ci este o concepție umană a lumii. Prin urmare, întrebarea "ce s-ar întâmpla dacă nu ar mai exista timp pe Terra?" nu poate fi tratată în mod literal, ci poate fi interpretată în diferite moduri.

Dacă ne referim la absența conceptului de timp, ca și cum n-ar exista ceasuri, calendare sau măsurători ale timpului, atunci efectele ar fi probabil minime sau inexistente. Oamenii ar continua să trăiască și să interacționeze cu mediul înconjurător, cu toate că ar fi dificil să coordoneze activitățile lor. Schimbările naturale, cum ar fi răsăritul și apusul soarelui, anotimpurile și mișcarea stelelor ar continua să se întâmple, dar oamenii nu le-ar mai măsura sau le-ar percepe diferit.

Dacă ne referim la încetarea completă a proceselor fizice care măsoară timpul, cauzând încetarea ciclurilor biologice și a altor procese naturale care depind de acestea, efectele ar fi catastrofale. De exemplu, fără ciclurile de zi și noapte, temperaturile ar crește în timpul zilei și ar scădea în timpul nopții, ceea ce ar face viața dificilă pentru plante și animale. De asemenea, procesele biologice, cum ar fi respirația și metabolismul, ar înceta, ducând la moartea tuturor formelor de viață.

În concluzie, întrebarea nu poate fi răspunsă într-un mod simplu, deoarece existența timpului are implicații diferite în funcție de modul în care este interpretată.