| SmecheruDeLaCraiova a întrebat:

Ce s-ar intampla daca s-ar da o lege la nivel planetar prin care toti oamenii care au IQ sub medie sa nu aiba voie sa faca mai mult de un copil?
Dar daca aceasta lege chiar ar fi respectata?
Ar evolua lumea?
Rasa umana s-ar destepta?
Ar fi o lume mai buna/mai rea?

9 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ca să îți dau un simplu exemplu. Sunt mulți oameni care au avut iq mai mare ca al lui Einstein dar nu au realizat nimic remarcabil. Deci atunci ce certitudine ai că unul cu un iq sub media aia impusă nu va putea realiza mai multe ca unul cu iq peste medie? Să nu mai zicem că inteligența e mult prea complexă și ține de mult mai multe criterii, categorii ca să se rezume la un simplu iq. Nu ai cum să realizezi așa ceva. Sau cum a spus altcineva, nu ai cum să anticipezi din punct de vedere genetic chestia asta. Adică e și o chestie de șansă. Mi se pare o idee mai mult decât proastă mai ales că dacă chiar ar fi aplicabilă trebuie să realizăm că sunt tot felul de categorii de îndeletniciri care nu se rezumă doar la inteligență iar dacă s-ar rezuma chiar și așa sunt, cum am zis, diverse tipuri de inteligență.

| Holiday a răspuns:

Ar fi o viata mult mai costisitoare. Motivele sunt multe si variate. Din punct de vedere economic ar fi catastrofal. Deaia nici nu se va intampla asa ceva.

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns (pentru SmecheruDeLaCraiova):

De exemplu pentru ca 90% din personalul angajat in joburi de cacao este format din astfel de persoane cu IQ scazut. Daca ar disparea trei sferturi din astia cine crezi ca le-ar mai face?
Ar fi doua situatii sau combinatii dintre ele. Le-ar face aia ramasi, dar cererea de astfel de personal fiind foarte mare si oferta de personal redusa ar creste salariile foarte mult, sau le-ar face unii cu IQ mai mare, dar carte evident nu vor accepta sa lucreze pe salarii mici pentru ca pot face si altceva daca vor.
De aici, produse si servicii mult mai scumpe.

| johnnny123 a răspuns:

Câteva probleme...

1) Nu ai nici o garanție că oamenii deștepți nasc copii deștepți și oamenii proști nasc copii proști. Inteligența este o caracteristică extrem de complexă și greu de definit, iar mecanismele ereditare nu sunt nici pe departe complet cunoscute. În plus, modul în care se dezvoltă inteligența nu este influențat numai genetic, ci și de mediu.

Crezi că părinții sau copiii lui Einstein se ridicau la nivelul lui Einstein? Poți să numești o singură realizare a acestora fără să cauți pe internet?

Și încă o întrebare legată de dificultatea definirii "inteligenței". Ce te faci cu oamenii care sunt geniali într-un domeniu, dar complet inadaptați în altele? Sunt proști sau deștepți? Dacă un pictor de geniu este incapabil să rețină tabla înmulțirii îl lași să se reproducă sau nu?

2) Este foarte periculos să se limiteze dreptul de a naște copii pe baza unui anumit criteriu, fie el și inteligența. Pentru că asta lasă loc în viitor introducerii de alte criterii. La început introduci criteriul inteligenței, apoi introduci și criteriul înălțimii, apoi criteriul culorii ochilor, apoi al culorii pielii.
Apoi spui că cei care nu ating pragul nu mai au voie să se împerecheze cu cei care se află peste prag. Apoi spui că cei care nu se califică nu mai au dreptul să facă niciun copil, ca să accelerăm procesul de "deșteptare"

Și în trei generații te trezești cu răspândirea globală a ideilor naziste de "rasă ariană".

3) Să presupunem prin absurd că inteligența s-ar putea măsura cu precizie și ar putea fi exprimată printr-un număr. Chiar și așa vei ajunge în situații absurde, pentru că va trebui să stabilești de la ce IQ se face distincția. Să zicem că acela este 110.

Asta ar însemna că un om cu IQ 109 nu are dreptul să facă decât un copil, iar un om cu IQ 110 are dreptul să facă oricâți copii vrea. Nu ți se pare nedrept să existe această distincție între doi oameni practic la fel de inteligenți?

| SG1995 a răspuns:

Etica n-are legatura cu inteligenta si capacitatea de-a rationaliza. Iar mai apoi, chiar daca doar oameniilor cu IQ ridicat li s-ar permite sa se reproduca tot n-ar asigura pe nimeni ca nivelul de inteligenta a urmasiilor e acelasi cu a parintilor, sa nu uitam ca sunt cazuri cand din persoane mediocre din punct de vedere intelectual s-au nascut oameni extrem de inteligenti. In ultimul rand, inteligenta nativa e nefolositoare daca nu exista un sistem de invatamant suficient de competent in cat sa intelectualul sau mediocru sa princeapa treaba.

| Unindividn0rmal a răspuns:

Am ramane doar cativa pe pamant...

| Ruptura a răspuns:

Ar fi mult mai bine, mai ales pentru Romania.
Gandeste-te ca sunt foarte multi tigani care nu au bani si fac 10 copii, apoi fura
Prostii n-ar mai face copii, tara ar evolua, n-ai mai vedea cocalari peste tot.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ruptura):

Tiganii nu sunt prosti, asta e buba. Crede-ma. Mai degraba sunt prosti astia care la 30 de ani stau ca hai sa mai fac cariera, fac copii la 45. Dar si multi dintre astia s-ar putea sa aiba inteligenta peste medie, desi sunt prosti gramada. O astfel de lege e utopica, si chiar de ar fi aplicata, efectele ar fi mixte, depinzind foarte mult de zona.