| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre selectia artificiala? Adica oamenii sa selecteze,, stiintific" oameni sau gene care sa fie bune si sa faca rasa umana mai buna.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Ar fi foarte bine, adica am corecta ce am stricat de cand am aparut laughing.Vad unia o baga pe aia cu toti daca am fi genii, nu ne bagam la astfel de chestii, macar sa fim din pct de vedere fizic normali.La ora asta suntem o specie degenerata, bolnava fizic laughing in mod normal, natural majoritatea dintre noi n-ar fi trebuie sa existam, daca am fi fost salbateci am fi fost eliminati in secunda 2 laughing ar fi supravietuit doar cei apti fizic.Ce nea adus aici? Tocmai inteligenta,hai sa ajutam pe X cai orb,pe Y cai schiop si uite unde am ajuns,uite in ce hal neam pricopsit laughing bolnavi,jigariti,parpaditi laughing
Deci macar la nivelu asta ar trebuie facut ceva,asta daca vrem sa mai existam ca specie asa cum aratam acum.

Spune cineva ca nu putem face asta fara sa trecem peste nu stiu ce chestii.Dar alde Dracnea si compania cum trece ei peste tot si toate?laughing
In sf chestia este ca nu prea suntem capabili la ora asta sa facem o selectie,dar ce am putea face,ar fi macar un control,sa nu li se mai permita oamenilor cu defecte genetice sa procreeze,sau daca aia totusi tin mortis sa faca rebuturi, sa fie dusi undeva si lasati singuri, societatea nu mai trebuie sa tolereze asa ceva. Faci plod cand doctoru iti zi.ce ca va iesi leguma, tu nu ca asa vrei tu, pai vrei dar dupa ai grija, nu sa platesc eu pentru mofturile sau idiotenia unora.Deci pentru inceput macar masuri trebuie luate, reducem astfel cazurile astea genetice mai grave.

Concluzia? Cand primul smecher a intilnit primul prost s-a dus dracu tot, chestia asta nea adus aici, unde suntem astazi laughing

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru o selectie naturala CORECTA, aceasta ar trebui facut de oameni NORMALI, cu referinte NORMALE.

Intrebarea mea este: CUM ARATA UN OM NORMAL?

Eu n-am cunoscut inca nici un OM NORMAL, dar nici n-am auzit inca de cineva care ar fi cunoscut.

Deci, cum s-ar face selectia, pe ce baza?

| Inferno a răspuns:

Nu poti avea genul asta de selectie artificiala fara a incalca niste drepturi fundamentale.

| RAY a răspuns:

Consider ca selectia naturala/sexuala e cea mai buna alegere

| doctorandus a răspuns:

Daca ar fi toti numai genii, n-ar mai vrea nimeni sa mature strada. Bibliografie: The Brave New World de Aldous Huxley.

| johnnny123 a răspuns:

Foarte proastă, din numeroase motive.

1) Cum a spus și Peridava, nu există nici o garanție că un om inteligent naște copii la fel de inteligenți, un om talentat naște copii la fel de talentați iar un om cu capacitate intelectuală redusă va naște copii cu capacitate intelectuală redusă. Crezi că părinții lui Einstein erau la fel de inteligenți ca Einstein? Crezi că părinții lui Leonardo Da Vinci erau la fel de talentați?

2) Chiar dacă transmiterea genetică a anumitor calități (sau defecte) ar fi garantată, cum se determină ce înseamnă o "genă bună"? După ce criterii se stabilesc oamenii care au dreptul să se reproducă? Un geniu al muzicii care este slab la matematică are gene bune sau proaste? Dar un geniu al matematicii care este autist? Un om cu ochii verzi are gene mai bune decât un om cu ochii căprui? Un om de 1.85m are gene mai bune decât un om de 1.75m?

3) Și nu în ultimul rând, cine are dreptul de a hotărî care oameni se pot reproduce și care oameni nu? Nu este evident că întotdeauna oamenii care ar avea această putere de decizie ar abuza de ea?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| Peridava a răspuns:

Proasta idee. Stiai ca genialul Iorga a avut copii idioti? Si nu a fost vina nimanui. Lasa natura sa lucreze cum stie ea.