| NothingImportant200 a întrebat:

Ce sa fac cand e un cutremur? Si nu va bateti joc de mine pentru ca mi-e frica de cutremure!

22 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Te zgâlţâi şi tu mai tare decât cutremurul şi n-o să fie stress!

| AvalohAlyn a răspuns:

Uite aici un referat cu tot ce trebuie sa stii despre ferirea de cutremure

http://www.referat.ro/referate/Protectie_in_caz_de_cutremur_da7d0.html

| danut a răspuns:

Te culci repede langa o servanta sau ceva din lemn masiv pentru a evita caderea plafonului peste tine, este bine sa ai si telefonul cu tine. Totusi mai bine lipsa de cutremure.

| ania a răspuns:

I

| ania a răspuns:

Iti vinzi dinainte sufletul lui Dumnezeu si atunci sufletul se curateste de frica, nu te mai afecteaza atat de mult daca mai ramane in trupul ce poate fi zdrobit de cutremure sau se muta acolo unde cutremurele nu mai au efect.

| Damian a răspuns:

Te iei cu mainile de fund si sari in sus!

| zetmada86 a răspuns:

Daca stai la tara iesi repede din casa, daca stai la oras intr-un bloc comunist, nu prea ai ce face

| IrinaAndreea a răspuns:

Si mie mi-e frica, mai ales daca ar fi unul noaptea. straight face

1. Reguli de comportare şi măsuri de protecţie în caz de cutremur
a) Pentru protecţia înainte de cutremur este necesar să se realizeze măsuri de protecţie a locuinţei şi în afara acesteia.
În măsurile de protecţie a locuinţei este necesar :
• recunoaşterea locurilor în care ne putem proteja : grinda, tocul uşii, birou sau sub masa rezistentă etc.;
• identificarea şi consolidarea unor obiecte care pot cădea sau deplasa în timpul seismului;
• asigurarea măsurilor de înlăturare a pericolelor de incendiu : protecţia şi evitarea distrugerilor la instalaţiile de alimentare cu electricitate, apă şi gaze;
• cunoaşterea locurilor de întrerupere a alimentării cu aceste surse;
• asigurarea stării de rezistenţă a locuinţei. La nevoie se consultă organele de protecţie civilă locale sau alţi specialişti;
• asigurarea, în locuri cunoscute şi uşor accesibile, a îmbrăcămintei pentru timp rece, a unei rezerve de alimente uscate şi conserve, a unor materiale şi obiecte necesare realizării unei truse de prim ajutor familial;
• asigurarea unei lanterne, a unui aparat radio cu tranzistoare şi a bateriilor necesare;
În măsurile de protecţie în afara locuinţei este necesar:
• cunoaşterea locurilor celor mai apropiate unităţi medicale, sediilor inspectoratelor pentru situaţii de urgenţă, de poliţie, de cruce roşie, precum şi alte adrese utile;
• buna cunoaştere a drumului pe care vă deplasaţi zilnic la şcoală, cumpărături având în vedere pericolele care pot apărea (spargeri de geamuri, căderea unor obiecte de pe balcoane, conducte de gaze, abur, apă etc.;
b) Pentru protecţia în timpul producerii unui cutremur puternic se iau
următoarele măsuri:
• păstrarea calmului, să nu se intre în panică şi să liniştiţi pe ceilalţi membri ai familiei: copii, femei, bătrâni;
• prevenirea tendinţelor de a părăsi locuinţa: putem fi surprinşi de faza puternică a mişcării seismice în holuri, scări, etc. Nu se foloseşte în nici un caz ascensorul;
• dacă suntem în interiorul unei locuinţe – rămânem acolo, departe de ferestre care se pot sparge, să se stea înspre centrul locuinţei (clădirii), lângă un perete. Protejarea se face sub o grindă, toc de uşă solidă, birou masă sau bancă din clasă suficient de rezistente spre a ne feri de căderea unor lămpi, obiecte mobile suprapuse, tencuieli ornamentale etc.;
• dacă suntem surprinşi în afara unei locuinţe (clădiri) rămânem departe de aceasta, ne ferim de tencuieli, cărămizi, coşuri, parapete, cornişe, geamuri şi care de obicei se pot prăbuşi pe stradă;
• dacă suntem la şcoală (serviciu) nu fugim pe uşi, nu sărim pe fereastră, nu se aleargă pe scări, nu se utilizează liftul, nu alergaţi pe stradă. Deplasarea se realizează cu calm spre un loc deschis şi sigur;
• dacă a trecut şocul puternic al seismului, se închid imediat sursele de foc cât se poate de repede, iar dacă a luat foc ceva se intervine imediat;
• dacă seismul ne surprinde în autoturism, ne oprim cât se poate de repede într-un loc deschis, se evită clădirile prea aproape de stradă, dincolo de poduri, pasaje, linii electrice aeriene şi ne ferim de firele de curent electric căzute;
• dacă suntem într-un mijloc de transport în comun sau în tren, staţi pe locul dumneavoastră până ce se termină mişcarea seismică. Conducătorul trebuie să oprească şi să deschidă uşile, dar nu este indicat să vă îmbulziţi la coborâre sau să spargeţi ferestrele;
• dacă vă aflaţi într-un loc public cu aglomerări de persoane nu alergaţi către ieşire, îmbulzeala produce mai multe victime decât cutremurul. Staţi calm şi liniştiţi-vă vecinii pe rând.
c) După producerea unui cutremur puternic este necesar să luăm următoarele
măsuri:
• nu plecaţi imediat din locuinţă. Acordaţi mai întâi primul ajutor celor afectaţi de seism. Calmaţi persoanele speriate şi copiii;
• ajutaţi-i pe cei râniţi sau prinşi sub mobilier, obiecte sau elemente uşoare de construcţii căzute, să se degajeze;
ATENŢIE!
Nu mişcaţi răniţii grav (dacă nu sunt în pericol imediat de a fi răniţi suplimentar din alte cauze), până la acordarea unui ajutor sanitar – medical calificat. Ajutaţi-i pe loc. Curăţaţi traseele de circulaţie de cioburi sau substanţe toxice, chimicale vărsate, alimente, etc.
• îngrijiţi-vă de siguranţa copiilor, bolnavilor, bătrânilor, liniştiţi-i asigurându-le îmbrăcăminte şi încălţăminte corespunzătoare sezonului în care ne aflăm;
• ascultaţi anunţurile posturilor de radio şi televiziune şi recomandările acestora;
• verificaţi preliminar starea instalaţiilor de electricitate, gaz, apă, canal din locuinţă;
• părăsiţi calm locuinţa după seism, fără a lua cu dumneavoastră lucruri inutile. Verificaţi mai întâi scara şi drumul de ieşire;
• dacă la ieşire întâlniţi uşi blocate, acţionaţi fără panică pentru deblocare. Dacă nu reuşiţi, procedaţi cu calm la spargerea geamurilor şi curăţaţi bine mâna şi zona de cioburi, utilizând un scaun, o vază metalică (lemn) etc. Deplasaţi-vă într-un loc deschis şi sigur;
• fiţi pregătiţi psihic şi fizic pentru eventualitatea unor şocuri (replici) ulterioare primei mişcări seismice, care de regulă este mai redus decât cel iniţial. Nu daţi crezare zvonurilor privind eventualele replici seismice şi urmările lor, utilizaţi numai informaţiile şi recomandările oficiale, recepţionate direct de dumneavoastră şi nu din auzite;
• nu ascultaţi sfaturile unor aşa-zişi specialişti necunoscuţi de dvs. care în asemenea situaţii apar ad-hoc.

| dana_9056 a răspuns:

Trebuie sa te pui in punctul mort de obicei este sub masa

| cosmina05 a răspuns:

Depinde daca stai la casa sau la bloc. dar nu cred ca mai ai timp sa iei ceva lucruri cu tine.de preferabil daca stai la casa iesi afara, insa daca nu poti te bagi sub o masa sau stai sub tocul unei usi

| Alexandru a răspuns:

Oricui ii este frica de cutremure.Are dreptate harciog : cutremurul nu va ocoli Romania pentru ca ii este lui si ei si noua frica.
Ce sa faci? Sa dai dovada de sange rece. Daca ai, daca nu...asta este, si asa prea ne-am inmultit si trebuie sa mai disparem unii, ca o sa ajungem sa ne mancam unii pe altii...

| inginer a răspuns:

Fugi din casa. Sau te asezi sub o grinda (eventual in tocul usii). Sau macar sub o masa mai solida/birou.

| Inaemma a răspuns:

In primul rand sa nu te panichezi
Trebuie sa te asezi sub tocul usii si acolo vei fi in siguranta si nu glumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii ce poti sa faci? cand este cutremur poti sa te ghemuiesti sub o masa rezistenta daca nu un toc al usii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te cutremuri si tu.sa vezi cutremurului ii e frica de tine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te sinucizi, macar sa nu-i dai satisfactia de a te omori el.

| ArexuDeea a răspuns:

Du-te sub tocu usii si daca mergi pe scari in timpul cutremurului fa-ti rugaciunea daca e mare nu ai scapare pa scari p. s. nu glumesc

| luna a răspuns:

In momentul producerii unui cutremur e foarte important sa nu intri in panica, sa nu fugi imediat pe scari sau sa sari de pe geam.Cauta un loc sigur in casa cum ar fi sub tocul usii (nu cea de la intrare). Daca te afli afara, cauta un loc deschis (parc, teren de tenis sau golf...) si nu te ascunde prin magazine sau in alte cladiri.In caz ca esti in masina soferul trebuie sa opreasca imediat cu avariile aprinse iar pasagerii trebuie sa coboare cate unul cu calm si sa indeparteze cat mai mult mai ales daca este pe un pod. Multi ametesc in aceste imprejurari, asa ca e bine ca sa te intinzi pe jos sau sa iei o pozitie sezuta.

| alesone18520 a răspuns:

Mai intai adu scaune ssi mese punele peste tine pana se mai linisteste cutremuru apoi bagate sub tocul usi cand e mai linistit du-te arunca o sfoara pe geam si leag-o din casa de ceva si date zos pe geam cu sfoara si fugi undeva unde e un loc gol cam d vreo 5 metri bafta dar adunati tot timpul niste bani in trun sac ca tise distruge casa si dupa aia daca nai devi **** ca nu mai ai nimic
daca ai vreun animal scoate-l repede afara!

| shakira a răspuns:

Pai sinplu... daca esti afara indeparteazate de toate cladirile du-te intr-un loc sigur daca esti in casa stai in pragul usii si app am o intrebare:kati ani ai? vb serios

| dany_3200 a răspuns:

Aruncate pe geam! Macar nu vei murii din cauza cutremurului ci din cauza loviturii cu asfaltul! Bafta!

| nicu333 a răspuns:

In primul rind sa nu te panichezi sa nu esi pe scari si sa te bagi undeva sub tocul unei usi