| Adyr0 a întrebat:

Ce se intampla daca o masina merge cu viteza luminii si isi aprinde farurile?

15 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Poate ca viteza luminii nu este cea mai mare viteza din univers! da este cea mai rapida viteza cunoscuta!, dar stiim prea multe lucruri despre univers, ca sa spunem cu tarie ca viteza luminii este limita absoluta!

| mihaibrasov a răspuns:

Se ia curentul.

| danut a răspuns:

Ar fi un lucru inutil deoarece nu ar avea lumina in fata automobilului (daca acesta ar rezista vitezei). Cele doua avand aceiasi viteza niciodata lumina nu ar ajunge in fata automobilului.

| PhaseMorphXR a răspuns:

Conform Relativitatii, materia nu poate fi accelerata spre viteza luminii pentru ca s-ar intampla una din 2 lucruri: Masa materiei ar tinde spre infinit, sau materia ar fi convertita in unda conform mecanicii cuantice... in nici una din situatii nu e posibila ipoteza, pentru ca proprietatile materiei mecanismelor care genereaza lumina in faruri, se schimba, se convertesc sau devin incomensurabile.
Deci, pe scurt, nu exista lumina care sa fie generata.

| anad a răspuns:

Vei putea sa masori cu ce viteza dispare intunericul!

| oz a răspuns:

Lumina farurilor va calatori tot cu "c". Cazul asta este un caz special...nu se insumeaza vitezele v+v=2v.In cazul asta c+c=c. Sper sa intelegi.Viteza luminii este viteza absoluta nu poate fi depasita.

| oz a răspuns:

Indiferent cu ce viteza te deplasezi, viteza luminii ramane constanta, indiferent de punctul de referinta.Eu daca ma deplasez cu "c"si tu daca aprinzi o lanterna in directia mea, umina va trece pe langa mine cu "c". chiar daca eu ma deplasez tot cu "c". Era destept einstein nu? daca viteza ramane constanta, cum de m-a ajuns luimna din urma? ha? Ce a facut einstein din noi, oameni destepti.

| rosto a răspuns:

Adica cum ce se intampla? laughing) Ce se intampla cu ce? Cu timpul? Ce te intereseaza mai exact? Oricum, uite ce zicea Eminescu inainte de Einstein...
La steaua care-a rasarit
E-o cale-atât de lunga,
Ca mii de ani i-au trebuit
Luminii sa ne-ajunga.

Poate de mult s-a stins în drum
În departari albastre,
Iar raza ei abia acum
Luci vederii noastre.

Icoana stelei ce-a murit
Încet pe cer se suie;
Era pe când nu s-a zarit,
Azi o vedem, si nu e.

Tot astfel când al nostru dor
Pieri în noapte-adânca,
Lumina stinsului amor
Ne urmareste înca.

De aici eu inteleg ca daca un punct material s-ar deplasa prin absurd cu viteza luminii si ajunge la o anume distanta de noi iar noi aprindem un bec, fotonii "nostri" se vor deplasa cu o viteza c egala cu viteza punctului si e clar ca pe punct nu va ajunge niciun foton daca el pastreaza viteza constanta... Ma rog, o discutie inutila. happy

| Lory_2572 a răspuns:

Ramane fara faruri ca i le zboara viteza laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se intampla nimic special, probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te opreste politia si iei amenda pentru ca pana sa ajungi la viteza luminii nu ai avut farurile pornite si astfel ai pus in pericol vieti omenesti si nu numai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faza lunga sau faza scurta?hee hee Vezi ca ti-a raspuns oz cat de cat, acum nu stiu daca e google sau chiar a citit cu ceva timp in urma vreun referat despre viteza luminii, oricum teoria e corecta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca isi aprinde farurile, inseamna ca are nevoie de ele, deci e noapte. Cum a mer masina pe timp de noapte cu farurile stinse? Mda, politia trebuie sa se autosesizeze. Asta se intam, pla. http://sp2.ro/019926

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu poate sa atinga nici o masinarie cinstruita de om viteza lumini

| Magnific a răspuns:

Intrebarea de la braniac laughing tongue FF Tare tongue chiar nu stiu ce se intampla... tonguetongue