| Xenoverse a întrebat:

Ce se intampla daca pamantul se opreste din rotatie brusc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici un filmulet care iti raspunde la intrebare :

https://www.youtube.com/watch?v=K0-GxoJ_Pcg

19 răspunsuri:
| Shammal a răspuns:

Acelasi lucru cu apa dintr-o galeata pe care o invarti rapid si o opresti deasupra ta

| RAY a răspuns:

Pamantul cade spre soare cum sa se opreasca e imposibil asa ceva, un obiect in cadere nu se poate opri din cadere, planeta se invarte din cauza gravitatiei desi nu vad da in fine sa spunem ca se opreste pai am zbura cu toti in spatiu apoi planeta tot trebuie sa se invarte in jurul soarelui, DOAR DACA SOARELE AR DISPAREA ar fi posibil asa ceva atunci da pamantul s-ar opri din rotatie si ar fi atras de forta unei stele din apropiere sau de o planeta

| RAY a răspuns:

Apropo timpul nu exista ca ceva ca noi il calculam e ceva uman el, ca ceva nu exista

| relian a răspuns:

Daca s-ar opri brusc,atunci tot ce exista pe suprafata lui sar nivela,sau macar tot ce ar putea fi de nivelat, cladiri, copaci si asa mai departe chiar si munti, peste care ar veni apoi apa de mai multe ori, cu alte cuvinte sar nivela cit de cit.Cineva spunea car zbura bucati in spatiu.Nici vorba de asa ceva,pentru ca pamintul are gravitatie indiferent ca se roteste sau nu, deci nu am zbura mai degraba am fi si noi nivelati asa cum face un buldozer cu o casa sau cu ceva pamint, totul s-ar amesteca pina cind intr-un final s-ar opri si pamintul ar arata aproape ca o sfera. Apoi ar aparea iarasi viata, pentru ca viata nu dispare asa uso, insa marile vietuitoare ar disparea complet.Ar fi o extintie majora, supravietunid numai microorganismele.

| oprescudorin11 a răspuns:

Daca se opreste din miscarea de rotatie in jurul axei proprii, te va proiecta spre Luna.
Daca se opreste din miscarea de revolutie, va cadea pe Soare.

| untu a răspuns:

Timpul se opreste si incepe sfarsitul lumii pentru ca totul se distruge si se arunca tot cu o viteza uimitoare! Vezi cauta si informatia asta pe GOOGLE! Gasesti mai multe informatii despre aceasta!

| drutzix a răspuns (pentru untu):

De ce dracu s-ar opri timpul?

| untu a răspuns (pentru drutzix):

Tie frica? Mai bine nu mai spune asa ceva niciodata! Trebuie sa ne gandim pozitiv si sa fii optimist ca nu se va intampla nimic fara voia lui Dumnezeu! Dumnezeu nu ne paraseste niciodata si va fi mereu cu noi in orice clipa! De asta trebuie sa ne rugam si sa multumim in fiecare zi pentru sanatate si pace si linistea acestei lumi!

| drutzix a răspuns (pentru untu):

Nu se opreste nici un timp daca s-ar opri pamantul si nu cred in dumnezeu.

| untu a răspuns (pentru drutzix):

Asta inseamna ca esti un nimeni! De ce nu crezi in Dumnezeu? Ce vi s-a intamplat?

| drutzix a răspuns (pentru untu):

Toti oamenii se nasc atei, ce ti s-a intamplat tie?
Nu cred pentru ca nu sunt dovezi.

| untu a răspuns (pentru drutzix):

Ba sint dovezi ale existentei lui Dumnezeu! Ai fost vreodata pe Muntele Ararat? Acolo se afla vechea arca al lui NOE, este o arca uriasa, care se dovedeste ca a fost cel mai mare potop asa cum scrie in Biblie! Mai sint foarte multe dovezi ale existentei Lui Dumnezeu, a Lui Iisus Hristos, al Maicii Domnuliui si al tuturor sfintiilor!

| drutzix a răspuns (pentru untu):

Uite eu iti zic ca nu sunt. Este imposibil sa faci o arca de lemn in care sa pui 2 indivizi din toate speciile. Nu vedem nicio stramtoare genetica prezenta la toate animalele si nici o dovada geologica care sa ateste un potop global.
Si o intrebare mai ciudata daca tot globul a fost inundat unde s-a scurs apa? Dupa ce s-a terminat potopul ce au facut cangurii? Au mers pe jos pana in Australia sau i-a teleportat Dumnezeu? Si cu pestii de apa dulce? Au fost si aia pe arca? ca nu puteau supravietui in mare
Invata genetica si gologie si o sa iti dai seama ca potopul e o mare minciuna la fel ca 'arca' aia gasit pe muntle Ararat.

| untu a răspuns (pentru drutzix):

Bine,uneori si stiinta mai greseste sau poate devine neputincioasa, in cazul unei minuni create de Dumnezeu, chiar si oamenii au minte limitata pentru a putea intelege lucruri inexplicabile si imposibile!

| DFA1 a răspuns (pentru untu):

Știința nu minte niciodată. Să ții minte asta toată viața ta.

| Radu284 a răspuns:

Daca se opreste brusc, cam tot ce este pe el ar zbura, datorita conservarii miscarii angulare.
Si este posibil (nu am chef de calcule) sa zboare bucati mari de pamant in spatiu.

| Eastwood a răspuns:

Pai daca s-ar opri pamantul, s-ar opri si timpul ma gandesc. Toate or sa o ia razna!

| Dugalle a răspuns:

Arzi sau ingheti.

| dragonu35hp a răspuns:

Depinde in ce situatie esti s-ar putea sa cazi in cap.
Nu prea cred ca o sa se opreasca din rotatie dar daca ar fi asa cred ca s-ar deregla putin sistemul nu?