| anonim_4396 a întrebat:

Ce sens și interpretare i-ați da voi următorului citat "În piept nu te bate cu ce te pătezi"?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Lauda cu manifest imoral.

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O interpretez in sensul ca nu este bine sa te lauzi cu fapte ilegale sau imorale.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca stau sa o dau pe sens filozofic si alte abureli din astea (ca tot suntem la categoria asta), atunci, probabil ca ar insemna sa nu iei ce nu poti duce, sau ti-ar putea face rau, sau ceva ce lasa urme, o crima, vorbe urate si alte lucruri de genul.

In rest... l-as interpreta ca ceva pulpa de pui cu usturoi la cuptor (posibil si cartofi pe langa) (sa dea bine) si eventual putin sos care ar curge si m-ar păta.

Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Munca este simbolizată prin mâinile murdare. De ce muncești? Pentru tine.
Când oferi ceva nu este ceva murdar ci curat.
Pentru mine asta înseamnă să nu te lauzi cu ce faci pentru tine ci cu ce faci pentru alții. Adică să nu fii mândru ci altruist.