| sIncognito a întrebat:

Ce stiti despre perfectionism? Credeti ca este o trasatura pozitiva?

Răspuns Câştigător
| RoCkKiD a răspuns:

Perfectionismul implica o tulburare obsesiva iar in functie de intensivitate poate ajunge si in domeniul patologic, practic o tulburare obsesiv compulsiva.
Ca sa detaliez, obsesia in psihologie se refera la un gand circular de care nu scapi iar compulsia, un comportament, este modul in care psihicul tau scapa de stresul obsesiei. Ca exemplu ai oameni care trebuie sa numere pana la 3 ca sa poata face ceva, care sunt obsedati de curatenie, de ordine etc. Omul respectiv are ceierul conditionat sa creada ca daca realizeaza compulsia, obsesia nu-i va provoca distres.

Concluzia e ca nu, nu este o trasatura pozitiva.

Trasatura pozitiva este constiinciozitatea, perfectionismul este negativ.

6 răspunsuri:
| venividivici2017 a răspuns:

Sincer,din propria experienta nu cred ca este ceva pozitiv. Uneori pierzi, incercand sa faci ceva corect, sa fii corect cu altii.In ziua de astazi, oriunde ai fi, sa fii 100% perfect, nu este un castig!

| Catrice a răspuns:

Dusa la extrem, este ceva negativ.

| Ineys a răspuns:

Ce-i prea mult intotdeauna strica. Parerea mea este ca trebuie sa fi "maleabil". Cu alte cuvinte sa te dai dupa cum bate vantul. Probabil anumite persoane nu te vor vedea prea bine cu atitudinea asta, dar tot tu o sa iesi castigator in final.

| NoOne18 a răspuns:

Sa vrei ca lucrurile pe care le faci sa iasa perfect, e ceva pozitiv, atata timp cat esti constient ca nu intodeauna ne iese cum dorim noi

| sIncognito explică (pentru RoCkKiD):

De asta aveam nevoie, de lagatura intre perfectionism si obsesiv compulsiv. Vreau sa scriu o proza scurta despre asta. Multumesc!

| RoCkKiD a răspuns (pentru sIncognito):

Nu ai pentru ce. spor!