| Yparisa a întrebat:

Ce înțelegeți prin scepticism? Cum se comporta sau cum gândește o persoana sceptica? E o "trăsătură" negativă sau pozitivă?

8 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Scepticismul rațional sau scepticismul științific (bazat pe știință) este ceva foarte bun.

| doctorandus a răspuns:

Da, mai, din ce ti-am dat eu de pe Wikipedia cu normele lui Merton, stiinta este definita drept scepticism organizat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum zice 'dexul': Atitudine de neîncredere, de îndoială față de cineva sau de ceva.
Eu zic că e o calitate, atât timp cât se manifestă atunci când există motive/situația e dubioasă.
Cei care pun la îndoială orice și pe oricine, sunt probabil persoane îndoctrinate sau cu foarte puțină experiență de viață, iar ăsta este clar un defect.
Să fii sceptic când poți cumpăra un laptop sh de la un necunoscut e normal, pe când să fii sceptic în legătură cu intențiile medicului care se ocupă de tine, e deja o paranoie.

| T0T a răspuns:

Foarte pozitivă. Adică nu ești credul, încerci să analizezi bine o situație înainte de a îți forma o opinie clară despre ea.

| Brizbriz a răspuns:

Scepticism inseamna sa nu crezi pana nu verifici

este o trasatura foarte, foarte buna cand esti detectiv, agent federal, samd
chiar e una din regulile lui Gibbs din NCIS-ul original:
https://www.cbs.com/......om-ncis/4/
"Gibbs' Rule #3: Never believe what you are told. Double check."
(niciodata sa nu crezi ce ti se spune, verifica si reverifica)

in viata normala, o persoana sceptica nu e un lucru rau, atat timp cat, dupa ce verifica, poate accepta ce a constatat

in schimb una care nu crede nimic, NICIODATA, ORICE AR FI, atunci aia e chiar definita pura a unei persoane dobitoace, deh

| Theo94 a răspuns:

"Scepticismul (din grecescul skeptios, căutător) este într-un sens general, doctrina filosofică potrivit căreia nu se poate obține o cunoaștere sigură despre cum sunt lucrurile în realitate."

https://ro.wikipedia.org/wiki/Scepticism

Cred ca oricine ar trebui sa fie sceptic, sa puna la indoiala unele chestii in multe cazuri.

"Trusa Scepticului"
https://www.descopera.org/trusa-scepticului/

https://www.descopera.org/domeniu/coltul-scepticului/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai nu prea are încredere în nimic și în nimeni,deci nu poate fi o trăsătură pozitivă sub nici o forma,e ok sa fi vigilent in schimb,foarte atent la detalii dar sa nu fi nihilist,asta deja clar denotă că ori ești traumatizat ori ești paranoic sau nu ai încredere deloc în tine, daca nu ai in tine asta se cam reflecta asupra tuturor. Nu poți fi la nesfârșit îndoielnic, și nu poți generaliza, acum hai sa nu mai avem nimeni încredere în nimeni și să fim o societate de paranoici și inapți mintali. Și eu mai generalizam dar am văzut clar că nu toți oamenii sunt niste bestii. Contează să ai confidenta in tine însuți daca o ai asta se remite in propriul comportament și în proptiile acțiuni cotidiene, daca nu ai încredere în nimeni clar nu ai nici în tine ceea ce înseamnă că te cam autosabotezi la nesfârșit.