| Theo94 a întrebat:

Ce stiti si ce credeti despre "Arta Razboiului" de Sun Tzu"?
Este considerată una dintre cele mai vechi și mai importante lucrări de strategie militară din lume. "Arta războiului" a fost scrisă în China antica.

Principiile, ideile, tehnicile expuse în "Arta războiului" nu se limitează la strategii militare, ci pot fi aplicate și într-o gamă largă de contexte, inclusiv în afaceri, leadership și în viața de zi cu zi.

"Arta războiului" rămâne un text influent și astăzi, fiind studiat în diverse domenii, nu doar în mediul militar, ci și în management, strategie de afaceri și leadership.

"Arta războiului"
https://ro.wikipedia.org/wiki/Arta_r%C4%83zboiului

"The Art of War"
https://en.wikipedia.org/wiki/The_Art_of_War

Cartea
https://www.emag.ro/arta-razboiului-sun-tzu-978606889326 6/pd/DZ06TWBBM/

Răspuns Câştigător
| sabin89 a răspuns:

Mie mi-ar plăcea să citesc o carte despre arta de a face pace.

| mODIN a răspuns (pentru sabin89):

"Diplomatia" de Henry Kissingerwinking

| sabin89 a răspuns (pentru mODIN):

S-ar putea să fie bună, că evreii totdeauna au fost de partea păcii.

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Cred ca mai toata lumea a citit-o candva. Pentru mine e genul acela de text care e atat de influent incat nu mi se pare ca mai are rost sa fie citit, dat fiind ca legile din el deja se regasesc peste tot. Toate strategiile din el, aplicabile in mai multe domenii decat pe campul de lupta, intr-adevar, au devenit atat de cunoscute incat nu mai are rost sa citesti originialul.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

La început titlul cărții mi-a insuflat o oarecare repulsie, mă gândeam că chiar așa s-a ajuns, să numim o artă una dintre cele mai abominabile practici umane?!

Dar cu timpul, descoperind diferite citate, mi-am dat seama că scopul cărții este să facă războiul cât mai de prisos cu putință, sau dacă nu se poate evita, atunci să fie cât mai puțin distructiv, sângeros și inuman.

Recunosc că nu am apucat să citesc cartea cap-coadă, dar sper să îmi fac timp într-o zi.
Niște citate care mi-au schimbat opinia despre carte:

„Cei ce sunt experţi în arta războiului supun armata inamică fără luptă. Ei cuceresc oraşele fără a le asedia şi doboară un stat fără operaţiuni prelungite."

"În război, cea mai bună politică este să cucereşti statul intact; distrugerea lui reprezintă ultima soluţie."

"Aşadar, să câştigi o sută de bătălii dintr-o sută nu este cea mai înaltă realizare; cea mai înaltă realizarea este să subjugi armata inamicului fără a lupta deloc."

"E mai bine să capturezi armata inamică, decât s-o nimiceşti; e mai bine să prinzi intacte un batalion, o companie sau o grupă de cinci oameni decât să le nimiceşti."

"Cea mai rea politică este aceea de a ataca oraşele. Nu ataca oraşele decât atunci când nu mai ai altă soluție."

"Nici o ţară nu poate fi cucerită fără o complicitate din interior."

"Când înconjori o armată, lasă-le o portiţă de scăpare. Nu forţa un duşman disperat prea departe."

"Tratează bine pe prizonieri şi ai grijă de ei."

| DarknLight a răspuns:

Păi am citit din ea, dar sincer, nu am reținut nimic din ea. happy
Deci nu știu ce să zic. Nu-mi plac cărțile pe care nu le pricep, deși le ador. laughing)

Însă da, am mai auzit vorbindu-se că ar fi bună și în managementul unei clase și al unei școli. laughing) Și că ar fi foarte bună de aplicat uneori la clasă, unele idei de acolo, cu elevii dificili. Susțineau niște guri, la un moment dat treaba asta. Și am vrut să o citesc și eu, dar nimic.
Deci nu știu ce să zic. Dar pe mine una, cartea aia nu m-a dat pe spate, așa cum o prezentau mulți, ca fiind carte minune. happy

| adonix a răspuns:

Mi-a fost lene să o citesc dar am găsit-o pe YouTube. Și am ascultat-o
Dacă vrei să ai război cu cineva este utilă.