| VintageRed a întrebat:

Ce sunt reţelele de sateliţi? (vreau o definiţie concretă, fără linkuri) Pentru răspuns urgent dau fundă!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O retea de sateliti este alcatuita din mai multi sateliti cu aceeasi destinatie: militari, meteorologici, pentru transmii, etc. Numai bine!

| VintageRed explică (pentru Ioandelasal):

Merci mult, dar asta am găsit-o si eu...este de fapt alcătuirea reţelei de sateliţi.Mulţumesc din nou! Se pare că nu există o definiţie concretă sau clară...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E aia care iti raspunde tie pe GPS...

| Adina981 a răspuns:

Sateliţii artificiali sunt echipamente tehnice construite de om şi plasate cu un scop bine definit în spaţiu, pe o orbită în jurul Pământului.
Tipuri:

De comunicaţii
De navigaţie
Meteorologici
Militari
Ştiinţifici

De comunicatii :transportă undele radio pe distanţe mari fără a fi necesare cabluri sau relee;
se comportă ca staţii releu în spaţiu;
oamenii le folosesc pentru a trimite mesaje dintr-o parte a lumii în cealaltă;
aceste mesaje pot fi apeluri telefonice, posturi TV, programe radio sau conexiuni la Internet.

Un satelit primeşte semnalul de la o staţie emiţătoare de pe Pământ, îl amplifică şi retransmite semnalul spre o staţie de recepţie.

De navigatii: Arată locaţia obiectelor de pe Terra;
ajută la poziţionarea navelor şi a automobilelor echipate cu receptori radio speciali.

Sateliti meteorologici: poartă camere video şi alte instrumente îndreptate către atmosfera terestră;
înregistrează date despre vreme din toata lumea, pot furniza avertismente în legatură cu instabilitatea vremii şi contribuie foarte mult la prognoza meteorologică.

sateliti stiintifici : observă Pământul, Luna şi alte planete, comete, galaxii;
pot furniza date privind harta Terrei, mărimea şi forma sa şi pot studia dinamica oceanelor şi a atmosferei.