| anonim_4396 a întrebat:

Ce sunt visele, stiintific vorbind?

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Stiintific, visele reprezinta o stare modificata de constiinta, in care se construiesc imagini si povesti pe baza amintirilor si preocuparilor prezente SAU pe baza fanteziilor si imaginatiei. Freud a fost primul care a sugerat ca visele au legatura cu dorintele nerealizate in timpul de veghe.

3 răspunsuri:
eileen
| eileen a răspuns:

Visele dureaza in jur de 2 minute, chiar daca noi ne chinuim o noapte intreaga... de asemenea, visele reprezinta anumite chestiuni pe care subconstientul nostru le capteaza din viata de zi cu zi si le reda uneori, noaptea, fara un tipar anume.

mlm
| mlm a răspuns:

Visele sint acele momente inmagazinate in subconstient dar categorisite de creier.Imagini,momente,rearanjate in diferite momente ale zilei, acestea sint reproiectate in starea de semi constienta care o avem in timpul somnului.Acestea exprima oportunitatea de autocunoastere, permite cunoasterea functionarii creierului in timpul somnului.

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

Cauta pe google... dar pot spune ca visele sunt exprimarea dorintelor sufletului