| AvalohAlyn a întrebat:

Va fi vreodata vreun sfarsit al lumii? D-p-d-v stiintific vorbind.

Răspuns Câştigător
| Sean a răspuns:

Is atat de multe lucruri care pot pune capat vietii inteligente pe Pamant, sau chiar vieti pe Pamant.

Voi enumera cateva mai jos care is cam sigure:

-Soarele cum il stim noi va disparea, se va transforma intr-o giganta rosie, adica soarele va inghiti pamantul la un moment dat, dupa ce isi va consuma toata energia, ea va deveni un Pitic Alb, dar asta se va intampla in cateva miliarde de ani.
-Exploziile solare pot fii devastatoare, ar putea da lumea inapoi cu cateva sute de anii, daca una este destul de puternica si Pamantul se afla in locul potrivit
-Lovirea unui astroid, s-ar putea sa disparem ca dinozaurii, sunt foarte imprevizibili, deci oricand ne putem trezi cu unul indreptandu-se spre noi, in fiecare zi suntem loviti de ei dar majoritatea cad in ocean, dispar cand intra in atmosfera, norocul nostru ai putea spune ca avem pe Jupiter ca gardian, forta sa gravitationala smulge asteroizi din ruta spre pamant, dar un asteroid destul de mare ar putea lovi pamantul in urmatoarele cateva mii de ani.
-Eruptia unui super vulcan, cel mai mare se afla in parcul national Yellowstone in America si in ultimi ani a prezentat cateva lucruri care a aratat ca ar putea fi treaza, posibil eruptia unuia in urmatorii cateva mii de anii.
-Galaxia Andromeda se indreapta spre Caleea Lactee mai rapid decat un glont, in cateva miliarde ani cele 2 galaxi se vor lovi si vor forma una mai mare Milkdromeda, ceea ce va insemna si sfarsitul pamantului probabil.
-Trecerea unui magnetar(stea neutronica) destul de aproape de pamant, cateva mii de anii lumina insemna aproape, daca asta s-ar intampla fierul din sange va fi smuls si cam asta ar insemna sfarsitul, cel mai aproape magnetar din cate stiu eu se afla 9000 de anii lumina, au fost raportate cateva cazuri in care campurile magnetice ale unui magnetar au afectat pamantul, nu poti stii cand va veni pentru ca is in continua miscare.
-Gaurii negre, si unele din ele sunt in miscare.
-Planeta expulsate din sistemul lor stelar, care se plimba prin spatiu, nu stii cand ar putea una intra in sistemul solar si is foarte multe
-Supernova unei stele destul de aproape de pamant, in urmatorii cateva mii de anii, zeci de mii de ani, Betelgeuse o stea mult mai masiva ca soarele va exploda intr-o Supernova, nu va afecta pamantul, dar se va vedea ca si cum am avea 2 Sorii pe cer pentru cateva saptamanii bune.

Si multe alte lucruri care ar putea pune capat vietii, un lucru este sigur pamantul va fi distrus in urmatoarele sute de mii de ani, milioane, cum nu stie nimeni inca sa iti zica, dar stiinta este in continua evoluare, probabil cu timpul vom putea gasi o alta casa, o alta planeta ca pamantul(probabilitatea sa existe una ii uriasa).

12 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Da. Oamenii distrug biosfera. Omoara vietuitoarele, le intoxica, insa tot oamenii se hranesc cu ele... Concluzia e evidenta.

| T0T a răspuns:

Normal.

| VladyXR a răspuns:

Ba 2012, ba 2015, manipulare peste tot, nu va exista.

| Krixxus a răspuns:

Orice are un sfarsit, chiar si universul.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Probabil ca da, cand toate resursele se vor termina. Asta va fi, oricum, peste muuulte secole de acum inainte! Poate fi vorba chiar de milenii, deci nu iti face griji! Funda?

| PrietenashXD a răspuns:

Va fi candva. Dar nici cel mai mare om de stiinta nu va sti cand e. De exemplu: lumea spunea ca va fi in 2012 dar nu a fost. E exact ca un cutremur poate fi oricand dar nimeni nu stie cand. Asa ca apocalipsa poate fi oricand dar nu prea cred ca in secolul asta. Deabea peste cateva secole. Eu nu pot sa iti pun cand va fi apocalipsta.

| ProGameStar a răspuns:

Asta nu de depinde de noi depinde de dumnezeu Si cei care sunt pocaiti sunt salvati de dumnezeu cei care sunt pacatosi vor ramane si vor muri!

| oOoDiaoOo a răspuns:

Da,va fi, suntem prea risipitori, nu tinem cont de faptul ca intr-o zi oxigenul, apa si restul se pot termina, sunt prea multe defrisari, exploatam resursele mult prea excesiv.

| PrietenashXD a răspuns (pentru oOoDiaoOo):

Scuze ca te contrazic dar nu e adevarat, daca aerul se termina pana la urma, se termina de cand, si apa nu se termina din cauza ploilor, ca noi de unde crezi ca bem apa

| פנדה_משאלות_1991 a răspuns:

Cum toate au un inceput la fel toate trebuie sa aiba si un sfarsit. Citeste putin din Stephen Hawking.

| Visatoarea123 a răspuns:

IN mare,, nu.Dar exista o sansa. Mica, dar exista. Daca soarele, care este o stea, s arr stinge, atunci ar fi sfarsitul lumii. deoarece este u factor de mediu fara de care viata nu ar fi posibila. Darnnu e cazul sa iti faci griji...asta s ar putea petrece cel putin peste milioane de ani!

| IoanaBianca10 a răspuns:

Da, va fi. Insa nimeni nu stie cand!