| blondissima a întrebat:

Ce te face mai fericit, a iubi sau a fi iubit?

Răspuns Câştigător
| heddy10 a răspuns:

A iubi.

58 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

A iubi.

Dacă sunt iubită, fără să iubesc, rămân rece, mai degrabă simt că îl chinui pe celălalt şi acest lucru mă apasă. În schimb, dacă iubesc, fără să fiu iubită, mă simt fericită, chiar dacă e o fericire umbrită.

Deşi Tolis spune că...
"Să iubeşti nu e nimic.
Să fii iubit e ceva.
Să iubeşti şi să fii iubit e totul."

Tocmai l-am contrazis pe Tolis. Ce tupeu, nu? Toanta de mine!

NOname
| NOname a răspuns:

Flav, nu ştiu unde vezi tu contradicţii. Care parte din "fericire umbrită" n-ai înţeles? E ceva, ce te bucură, dar te şi întristează în acelaşi timp. Simplu ca bună ziua.
Şi da, prefer să iubesc fără să fiu iubită, decât să fiu iubită fără să iubesc.
Şi apropo, la întrebarea respectivă nu vorbeam despre o dragoste neîmpărtăşită, ci despre una imposibilă. Însă iarăşi tu ai înţeles ce ai vrut. Fii bun şi nu-mi răstălmăci cuvintele, măcar de data asta, te rog!

Iarăşi încerci să provoci discuţii în contradictoriu, legându-te de părerile celorlalţi, în loc să răspunzi la întrebare? N-ai mai găsit nimic din Paler sau care-i problema?

NOname
| NOname a răspuns:

Blondissima, zi-mi numai unde, şi semnez!batting eyelashes

NOname
| NOname a răspuns:

Flav, pentru un om, care se declară a fi neinteresat de titluri şi de persoana mea, te legi cam prea des de acel chenar, de un titlu virtual şi de mine. Te orbeşte, şi nu mai judeci raţional, nu mai vezi ceea ce încerc să-ţi comunic, cuvintele mele prind un alt sens/contur/înţeles în capul tău. Urmează-ţi propriul tău sfat: "Linisteste-te, TPU-ul e doar un site, atat tot, adevaratele lupte sunt cele din viata reala"! Corect!
Eu am rămas aceeaşi şi discut cu toţi de la egal la egal, indiferent de vârsta (copiii de pe site ţi-o pot confirma), sex, culoarea pielii, preferinţele religioase sau politice. Nu fac discriminări de nici un fel şi nu ţi-am vorbit de sus, aşa cum o susţii (o fi un complex de inferioritate sau doar aşa pare?). Tu însă nu m-ai cunoscut nici atunci, nu mă cunoşti nici acum, deşi îţi permiţi să faci tot felul de comparaţii, dându-mi de înţeles, că totuşi mi-ai urmărit activitatea (deşi e clar că ai urmărit-o selectiv, văzând doar ceea ce îţi convine, ceea ce vrei să vezi şi trăgând nişte concluzii pripite şi eronate).
Dacă îţi reciteşti cu un ochi obiectiv şi critic toate postările din aceste două discuţii, vei constata, că tu eşti cel, care te-ai contrazis în continuu şi te-ai învârtit în jurul cozii, neputând să-mi dai nici un contraargument la spusele mele. Pentru cineva care îi tot acuză pe ceilalţi, că se contrazic, te contrazici cam des, dragă Flav. Ba că nu-ţi pasă de mine, ba că nu mai sunt ce am fost, de parcă mi-ai fi urmărit întreaga activitate şi mi-ai fi citit toate postările, ca să-ţi poţi forma o părere obiectivă; ba că am fost prea dură cu tine, folosind un semn al exclamării, care nici măcar n-avea cum să lipsească (ce sensibili suntem!), ba că încerc să fiu "cea obiectiva, cea mirobolanta cu toti user-ii, cea care se intelege bine cu toti, care se impaca cu toti", iar "politetea in exces suna a ipocrizie" pentru tine. Hotărăşte-te! Că văd că nicicum nu-ţi convine.
Şi da, ai dreptate, "toti avem dreptul la o parere, dar sa ne-o sustinem obiectiv si argumentat, mai greu".
Observi ironia sau o văd doar eu?
Îţi permiţi să mă faci în toate felurile (în spaţiul public! ceea ce mie mi se pare o lipsă de bun simţ, de educaţie, de respect, în primul rând faţă de tine), iar când vezi un cuvânt sau un semn de punctuaţie, care nu-ţi convine, sari în sus ca ars. Nici nu vreau să-mi imaginez cum te-ai fi comportat acum, dacă ai fi fost în locul meu, pentru că tu ai fost cel care ai aruncat cu noroi, nu eu. Eşti prea impulsiv şi nu ştii să gândeşti la rece, să te detaşezi şi să te priveşti din exterior (te-ai fi amuzat şi tu la maxim, crede-mă!).

Şi cum ţi-am mai spus, ai o părere preconcepută despre mine, eşti prost intenţionat şi nu admiţi faptul, că oamenii, fiinţe complexe ce suntem, pot fi diferiţi în funcţie de situaţiile în care sunt puse (ce ai vrea, să-i înjur pe-aici pe copii, doar ca să nu ţi se pară că sunt excesiv de politicoasă?!). Eu sunt tot eu, dar reacţiile mele se schimbă în funcţie de persoana cu care stau de vorbă, în funcţie de subiectul discuţiei şi în funcţie de starea mea de spirit. Tu eşti mereu acelaşi? Chiar?
Ok, am zis ce am avut de zis şi cred, că cel mai bine e să încheiem acum, aici! Şi aşa m-ai atras în nişte discuţii, care nu-şi aveau rostul, şi am lălăit-o cam mult.

Îmi cer scuze, Blondissima, din nou. N-a fost foarte frumos din partea mea să-i ofer lui Flav un răspuns public. Dar din moment ce am fost atacată "în direct", am vrut să şi lămuresc totul în văzul lumii, ca să nu las loc de interpretări.
Şi da, semnez, numai să-mi spui când şi unde! hihi.

CristinaFreacaMentaLista (Smith), bine te-ai întors! Mi-a fost dor de umorul tău inteligent.
Cum e apa mării? Sau şi la tine plouă?
Apropo, nu vrei să ne înjurăm un pic? Că avem spectatori şi unii poate vor să vadă sânge. N-ar fi păcat să-i dezamăgim?
E, lasă, glumesc! Zi-mi mai bine ce face Fifi! Tot blondă, tot frumoasă?

NOname
| NOname a răspuns:

Blondissima, mulţumesc pentru înţelegere!
Iar întrebările tale sunt faine rău. Ştii că-mi plac.
Şi apropo, "ciudat" sună mai mult a compliment în capul meu.
Ciudat = deosebit, neobişnuit, fascinant...
Aşa că nu te bosumfla!
Nu cred că cel, care ţi-a spus-o, a vrut să te jignească.

Somn uşor! Continuăm mâine (Oops, e mâine deja? hihi).

| Vizitiul a răspuns:

Nu ma pot pronunta inainte de-a experimenta. Cati din cei ce au raspuns au si experimentat in prealabil? Tare curios sunt si fara sa mor repede.

| Vizitiul a răspuns:

Blondissima, eh, la un moment dat credeam ca iubesc si sunt iubit, iar acum, sunt constient ca era doar un crezamant si nu un fapt real. Si pun pariu (fara sa-l pierd) ca majoritatea doar presupun si nu vorbesc din fapte reale.

| Vizitiul a răspuns:

Blondissima, din moment ce-i ipotetic, e din start nesigur, deci prezumtiv. La ce folos sa presupun? Nu presupun pentru ca, atunci cand eram copil imi doream o bicicleta si odata ce am avut-o n-am fost fericit precum credeam c-o sa fiu. O sa-ti spun ce ma face fericit atunci cand o sa simt treaba asta, nu inainte. Nu-mi place sa presupun. Pot spune ca mi-ar trebui o portie de cartofi prajiti si 3 mici pentru a fi fericit, dar dupa imi dau seama ca ar mai trebui si-o cana cu apa pentru ca fericirea sa fie deplina. Intelegi ideea?

| cristi202 a răspuns:

Nu se poate una fara cealalta. Cel mai frumos e sa iubesti si sa fii iubit. E ceva nelalocul lui cind doar iubesti, sau doar vrei sa fi iubit. Desigur ca a iubi primeaza in fata la a fi iubit, insa ambele sunt importante.

| Flav a răspuns:

@Noname - Unde am avut micul nostru conflict ( http://www.tpu.ro/......bucuri-ce/ ), ai afirmat faptul ca nu stii daca sa te bucuri sau sa te intristezi atunci cand iubesti pe cineva, iar sentimentul nu este impartasit. Ti-am spus ca acest lucru n-ar trebui implicat, ca faptul de-a iubi reprezinta din start ceva frumos. Dar, trecand peste asta, iti dau raspunsul tau de acum. Te citez: ''În schimb, dacă iubesc, fără să fiu iubită, mă simt fericită, chiar dacă e o fericire umbrită.'' Nu te cam contrazici?
N-o lua personal sau in nume de rau, dar eu vad o contradictie in afirmatiile tale.

| Flav a răspuns:

@NOname - Domnisoaro, n-o lua cu ironiile, ca ne suparam. Nu ti-am rastalmacit niciun cuvant, ba dimpotriva, am dat link si citat ceea ce ai spus tu. De Paler iti dau citate cand vrei tu, dar lasa pamfleturile astea, pe care vad ca ti le permiti de cand esti user-ul anului. Distanta de la o dragoste neimpartasita la una imposibila, este una infim de mica, fiindca durerea este la fel de mare.
Ok, nu-ti mai raspund, nu te mai contrazic, sa nu-ti stric reputatia si sa nu risc sa te plangi dupa cu alte intrebari pe site, sa vina plodarimea sa te intrebe ce ai.
@blondissima - Nu pot trai fara iubire, nu pot trai fara sa iubesc.

| Flav a răspuns:

@NOname - Puteam jura ca va urma un roman. Eu sunt calm, relaxat, tu esti cea care se agita. Ma asteptam la raspuns robotizat si plin de diplomatie. Ti-as raspunde la toate punctuletele afisate de tine, dar mi-e cam lene la ora asta si sincer, pui prea mult suflet. Totusi, nu e vorba de urmarit activitatea ta, nu fi naiva, cine naiba nu te zareste din cele peste 10.000 de raspunsuri pe care le ai? Ca ti-ai schimbat atitudinea si ti-ai luat ''grade'', n-am spus-o numai eu, ci e parerea a mai multor veterani de pe site. (iar aici nu ma refer la ceata de pitici). Eu sunt foarte detasat de tot, faptul ca sunt uneori agresiv in exprimare, nu-i decat o eticheta ca sa vad reactiile unei persoane. Nu te-am atacat si facut in fel si chip, nu mai dramatiza tot, nu incerca sa pari calugarita din varful muntelui. In rest, ma cunosc multi de pe site (atat virtual, cat si personal, cu cei cu care m-am vazut) si stiu prea bine daca etichetez lumea corect sau nu, daca sunt sau nu impulsiv, daca am 7 degete la mana sau pandalii la cap. Tu pui prea mult pret pe niste vorbe virtuale, pe tot ce inseamna TPU-ul. Ar trebui sa-ti faca adminii o statuie, sa te faca simbolul TPU-ului.

| MeScorpion a răspuns:

Personal, prefer a fi iubit.
Si ma mai face fericit un blowjob si o sticla de 40 de grade. Asta ca sa stii ce vreau de ziua mea.

| DianaScorpio a răspuns:

Amandoua.
Lucrurile care formeaza un totunitar, nu imi place sa incerc sa le cantaresc, de multe ori iese egalitate.

| blondissima explică:

@sυммleя, a darui. Niciun cadou nu ma poate face la fel de fericita ca atunci cand numar stelele din ochii celor carora le-am facut cadouri. Iti poti imagina cat sunt atat de obsedata de chestia asta daca si un baietel de patru ani mi-a spus la un moment dat foarte serios : " Alt cadou? In fiecare zi altul? Ajunge atatea cadouri! " laughing

| blondissima explică:

@anutza, dar poti oferi fara sa ceri.winking

| blondissima explică:

@MeScorpion,eu vreau sa fii fericit. Sa ma anunti cand va fi ziua ta sa-ti trimit doua link-uri, o poza cu o scticla de jack si un video la alegere din miile care sunt online.

| blondissima explică:

@Vizitiul, nu pot sa cred ca n-ai iubit si n-ai fost iubit. De ce glumesti in serios?

| blondissima explică:

@Kron, nu vrei sa strangem semnaturi pentru o noua categorie? Intrebari blondissime suna perfect, eu ma gandisem la '' De la blonde ''. Promit ca nu voi mai deranja la S/F. laughing P.S. Eu cred ca blondele si cei ce nu ma vor la S/F vor semna.

| blondissima explică:

Mersi Kron, dar nu vrei in paralel sa strangem si semnaturi? laughing rad, dar vorbesc serios. Sunt constienta ca intrebarile mele nu se incadreaza la nicio categorie si nici nu-mi place sa deranjez prea mult.

| blondissima explică:

@Vizitiul, nu te contrazic. Ce spui tu este aplicabil in majoritatea cazurilor. Dar tot poti sa-mi raspunzi ipotetic, ce te-ar face mai fericit?

| blondissima explică:

@Vizitiul, eu inteleg ce-mi spui, si mai inteleg si de ce. Dupa cum putem observa si din raspunsuri cam greu de ales. Asa ca nu mai insist. Oricum, daca vreodata vei afla si iti vei raspunde tie insuti va fi de ajuns.
@NOname, iti imaginezi ca semnaturile sunt virtuale. Voi posta zilele astea o intrebare si-mi vei raspunde prin "semnez". Daca strangem doua-trei semnaturi tot e ceva. laughing

| blondissima explică:

@NOname, nu ai de ce sa-ti ceri scuze. Nu este prima data cand tu si Flav deviati de la subiect cand am si eu cate-o sclipire de intrebare,( ciudata auzi, acum cinci minute am aflat ca am idei ciudate.) si nici ultima (chiar daca eu as vrea sa fie ).
Nici mie nu-mi place sa ma "cert" in public, dar daca sunt provocata nu ma pot abtine sa nu raspund, asa ca inteleg. N-a fost frumos din partea ta dar a fost corect!

| blondissima explică:

NOname,crede-ma ca nu esti nici pe aproape cu sensul care i-a fost dat lui "ciudat" in contextul acela, intrebari ciudate la fel ca ale lui KRONSTADT si poate suntem si una si aceeasi persoana! De foarte mult spirit de obeservatie si logica mi-a dat dovada cel ce a facut afirmatia. In fine, cel mai important : Kron m-a surprins in seara asta. happy
Noapte buna!

| blondissima explică:

@deea, eu nu le-am separat. Se pot intampla si concomitent. Ambele produc fericire, in functie de fiecare una din ele mai mult decat alta. " mai fericit "!

| Ecea a răspuns:

De fapt, iubirea cu fericirea nu au nici o legatura.
A iubi inseamna a chinui. Iubirea te desparte complet de fericire.
Nu vad nici o legatura intre fericire si iubire.
Sunt 2 sentimente total diferite una de alta, iar impreuna nu pot coincide.

| Chris a răspuns:

Idem @Vizitiul.

| TahionN a răspuns:

Idem NOname, si nu e nicio tampenie, bravo ca l-ai contrazis. Sunt de aceeasi parere, mai mult decat atat, am simtit in viata mea toate variantele.

| Alyra a răspuns:

Atunci când iubeşti eşti foarte ferict(asta o pot garanta). E ca şi cum cineva ţi-ar fi făcut cadou...o rază de soare...şi-o floare. love struck E ceva minunat,simţi că poţi face orice,dacă zici: ''Fac asta în numele lui. love struck''
Deşi e mai bine să iubeşti şi durerea e mai mare atunci când acea persoana nu simte acelaşi lucru.
Să fii iubit:e şi asta miiiiiiinunat,doar că dacă tu nu-l iubeşti pe el/sau pe ea nu prea te bucură,în schimb atunci când iubeşti eşti fericită chiar dacă ştii că nu eşti iubită, oricât de mult ţi-ai dori să nu fii.
În concluzie:aleg prima variantă, chiar dacă cele 2 sunt cam inseparabile.