| Andrei7520152 a întrebat:

Ce v-a determinat sa va pierdeti credinta in dumnezeul crestin? just curious...happy

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nimeni si nimic nu te poate determina sa-ti pierzi credinta in Dumnezeu.Asta daca ai o credinta autentica.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ar fi cam greu sa pierd ceva ce n-am avut niciodata.

| ramona30 a răspuns:

Sincer, nu am fost niciodata prea credincioasa. mi-am pierdut orice urma de credinta in momentul in care am inceput sa gandesc. Logica, ratiunea, realismul te face sa descoperi ca d-zeu e creat de oameni, la fel si toate povestile sale. Recunosc ca nu pot intelege cum zeci de milioane de oameni se mint singuri, ling icoane si asteapta sa-i bage d-zeu in seama si sa le pice ceva din cer. Asta e o lasitate.

| MeScorpion a răspuns:

Gandirea logica.

| ania a răspuns:

Eu mi-am pierdut credinta in urma unei depresii sentimentale pe care nu o puteam armoniza cu un Dumnezeu omniscient si care imi vrea binele.Am ajuns agnostica, relativista si am citit multi autori atei pentru a-mi hrani dorinta ca Dumezeu sa nu existe, ca sa ma conving pe mine insami ca nu exista nimeni in fata caruia as putea fi responsabila de viata mea. Dupa cativa ani, vazand fericirea reala pe care o aducea in viata sotului meu prietenia lui cu Dumnezeu, ca vorbeste cu El zilnic cele mai intime ganduri si cata bunatate se revarasa asupra mea in urma acestor conversatii la inceput am fost geloasa ca il iubeste pe Dumnezeu mai mult decat pe mine apoi mi-am dorit ca sa experimentez si eu sursa acelei fericiri. Am vorbit cu peretii in genul: Iti dau viata mea, daca poti sa pui iubire si-n inima mea, aici sunt, sa Te vad! Si Dumnezeu m-a recuperat.

| ania a răspuns:

Dragi atei
Daca nu aveti destule motive ca sa credeti in Dumnezeu, maiine dimineata uitati-va cu mai multa atentie in oglinda: ce vedeti acolo e o capodopera. Faptul ca va puteti vedea, ca puteti respira, ca aveti gandire logica, ratiune, constiinta, ca puteti iubi si primi iubire, ca puteti sta in picioare, ca va puteti bucura de iarba, de rauri, de munti, ca puteti tasta ca nu exista Dumnezeu sunt daruri pe care le-ati primit fara sa fi muncit pentru ele si in adancul sufletului stiti asta.Cineva va priveste cu incantare si astapta sa fiti deschisi sa intelegeti cat de mult sunteti iubiti.

| Skylar a răspuns:

E ca si la Mos Craciun...Asa cum un copil de 4 ani vede un cadou sub brad el nu isi mai pune inrtebarea de unde a venit pentru ca a fost spalat pe creier in asa fel sa creada in Mos Craciun.Asa cum unii oameni primesc bunuri materiale sau stari psihice de bine nu se mai intreaba de unde, si ca situatia sa fie si mai si, e mana Domnului... ceea ce mi se pare foarte pueril.

| carpediem a răspuns:

Ce te determina sa o ai? Ce God ar permite atata nedreptate si sa nu mai vorbim de crime? Oricum, nu suport sa merg cu turma. Si mai ales popii.

| Kosuchin a răspuns:

Exista doar pentru cei care vor sa creada ca exista ...eu nu vreau sa cred

| Pomar a răspuns:

Exact ca @ramona, m-am maturizat si am realizat cat de puerile si penibile sunt povestile biblice si dumnezu.

| bebetho a răspuns:

Logica, paradoxurile bibliei si informatii din carti / documentare. Iti recomand Zeitgeist.

Răspuns utilizator avertizat
| Minks a răspuns:

Idem @ MeScorpion

| ioana1704 a răspuns:

Nu mi-am pierdut-o. am pierdut increderea in popii ortodoxi!

| AdelinaC a răspuns:

Felul cum e vazuta femeia in ortodoxie

| ShadowAngel a răspuns:

Sincer eu nu cred ca el a facut lumea si nu cred in ceea ce nu vad!

| Asdfasdefta a răspuns:

Ii dau dreptate lui MeScorpion.Gandirea logica. Dar si Biserica, care ne a facut din religia noastra ce Dumnezeu sigur nu voia de la noi.
Si biserica se ia de toti oamenii care nu sunt credinciosi, sau cei din sectele acelea mici.

| Costel95 a răspuns:

Ca sa pierzi credinta, intai trebuie s-o ai! Pentru cine spune ca Dumnezeu nu ofera nici o dovada ca ar exista este un mincinos. Intai trebuie sa crezi, dupa ce ai crezut te rogi. Un lucru pe care multi nu-L inteleg: cand te rogi nu vorbesti singur, ci cu Dumnezeu. Cand doua persoane vorbesc, inseamna ca si una si cealalta spune ceva. Asa e si cu Dumnezeu. Vorbesti tu, dar vorbeste si El. Mai trebuie vreo dovada in afara faptului ca El iti vorbeste? Insa e mult pana sa ajungi la punctul in care vorbesti cu Dumnezeu, pentru ca multi se roaga fara sa creada ceea ce spun, de aceea nu-i asculta Dumnezeu!

| cRISS_5944 a răspuns:

Lipsa de dovezihappy... Dumnezeu nu ne dovedeste absolut deloc ca exista, el doar afirma ca exista, dar nu dovedeste nimic. In priincipiu eu cred ca Dumnezeu s-a,, nascut'' din setea mai marilor conducatori ai bisericilor de avere. De unde si,, crede si nu cerceta'' e imposibil aceasta varianta. In ziua de azi avem posibilitatea de a cerceta ceea ce ne intereseaza, de a compara unele chestii pe care le credem gresite. Din pacate religiile cam incep sa decada deoarece in ultimul secol omul a devenit cam destept pentru religie. Inca o chestie Iisus chiar a trait pe pamant s-a dovedit chestia asta, dar asta nu inseamna ca a si savarsit minuni SAU CA a inviat din morti.

| Trăie a răspuns:

Nu m-ar determina nimic in lume big grin

| VooDau a răspuns:

Inca cred... Doamne cine nu are crede in Dumnezeu... si nici sa fiu cel mai bogat om din lume nimic din aceasta lume nu m-ar determina.

| OanaVlad a răspuns:

Am mereu ghinion si plang foarte mult sad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prostia,grandomania si mandria rigel.gandirea logica mai bine zis.aia care nu pot sti ce rezerva ziua de maine, dar stiu de inexistenta lui Dumnezeu. fiindca nu e logic.neuronul acela singur din capul cuiva, care singur fiind in cap.se crede mai mare decat cel care-l poarta.fiindca el nu concepe ca e in capul cuiva, ca depinde de functionarea altor organe.nu.El este.a fost este si va fi. spune-i acelui neuron ca intr-o zi...esti nebun.i-ti va raspunde.ce e aia zi? ca in cap e intunerec mereu, numai el scanteie putin si i se pare ca e soare.asa si cu ganditorii astia logici.

| Faylinn a răspuns:

Nu mi-am pierdut credinta dar sunt ipohondra deci eu toata viata am avut parerea ca sunt bolnava(cu toate ca nu sunt) si ca Dumnezeu nu ma ajuta.