| adrianpetrican a întrebat:

Ce vedem inainte de a muri? Cum ne dam seama ca urmeaza sa murim?

23 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si chiar crezi ca vreun utilizator de pe TPU s-a reintors dupa ce a murit si iti va putea raspunde?

| gemeni6226 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Domnul Ioan nu stiam ca aveti si simtul umorului.Am ris foarte bine de ce ati scrislaughing)

| Ioandelasal a răspuns (pentru gemeni6226):

Din cand in cand ma mai apuca si pe mine rasul de ce intrebari se pun aici, doar ca raspund foarte rar la asemenea postari, desi sunt multe care se preteaza la asemenea raspunsuri.

Bula
| Bula a răspuns:

Nu stiu, nu-mi amintesc.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mori de rîs sau de prostlaughing

| RxTx a răspuns:

Poti sti ca o sa moro pentru ca vezi trenul.
Poți sti ca o sa mori ca urmeaza sa iti faca cineva o injecție care sa te ajute sa pleci pe lumea cealaltă.

Poti sti ca o sa crapi pentru ca anumite analize spun ca in maxim 30 minute pleci

Si poti fi un om cerebral.

Ei am stat de vorba cu un om care urma sa moara si mi-a spus ca vrea sa ii spună mamei mele inde a îngropat o găleată cu bani de aur
Doar ca nesimțiții care erau pe acolo doreau sa stie si ei si asa ca nu a mai spus nimănui

| ViorelVaFuraDeSubPod a răspuns (pentru RxTx):

Ce ai fumat? Ca vrem si noi

| RxTx a răspuns (pentru ViorelVaFuraDeSubPod):

Am mâncat niște covrigi cu Mac Mac Mac

| Violleta2022 a răspuns:

Promit ca dupa ce mor... ma intorc sa-ti povestesc! laughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Vedem ce este în jurul nostru. Nu ne dăm seama. Până suntem vii, avem stare de veghe. Apoi nu mai e nimic.

| doctorandus a răspuns:

Referitor la ăla cu găleata de aur:

Eh, eh, eh, și eu am auzit o poveste cu o mină de aur pe care au ascuns-o străbunicii să nu o ia comuniștii. Dar e doar o poveste, că erau mai mulți de pe aceeași stradă care o căutau asiduu și tot n-au găsit nimic. Cum să ascunzi o mină?

Dacă exista o hartă se putea verifica, așa ce să verifici, povești cu copaci mari care existau pe vremea străbunicilor? Copacii ăia de mult au putrezit sau ars în sobă.

| gabicoo a răspuns:

Bagă un cui în priză și ai să afli!

| Brizbriz a răspuns:

1. o lumina la capatul tunelului, chestia E PE BUNE, cand mori, creierul elibereaza un drog, nu mai stiu cum se cheama
2. cand ai o gaura de 15 cm diametru in mijlocul pieptului, stii SIGURRRRRRR ca mori

| StrongHeart a răspuns:

Depinde cum mori.
Daca mori intr-un bordel sau la piscina?

| mastadont a răspuns:

Depinde în mare măsură de cauza morții. Dacă suferi de o boală incurabilă de exemplu, cu câteva zile înainte de a muri, simțurile încep să cedeze. Foamea și setea sunt primele pe care le pierzi, apoi gustul, mirosul, pipăitul și văzul. Din câte îmi amintesc din ce am citit pe subiect, auzul este simțul care cedează ultimul, chiar înainte de moarte. Bineînțeles, vei fi inconștient în mare parte a timpului, unii spun că se simte ca și cum ai visa.
Conform unui studiu din 2013, creierul nu doar că nu încetează funcționarea ci are o activitate intensă chiar înainte de moarte, o posibilă explicație pentru viziunile pe care mulți par că le trăiesc.
https://www.bustle.com/......ts-2992369

| nukeyly a răspuns:

1. Teoretic se zice ca-ti revezi viata cap coada in cateva secunde
[asta ca sa nu uiti ultimele detalii cand ajungi la sfantu Petru]
dar stiintific luminita de la capatul tunelului descrisa de unii reveniti din moarte clinica, e simplu ce vede creierul in ultimele secunde.
Interesant cand mori corpul se usureaza cu cateva grame inexplicabile acestea nefiind volumul de aer in plamani se presupune ca ar fi sufletul. Intrucat ne place viata vrem si presupunem ca exista o continuare la alt nivel.

2a. In cazul unei morti naturale cand vine vremea subconstientul o sa te anunte prin instinctul de autoconservare si o sa simti, baiul e ca ''instalatia'' iti da shut down si nu poti face nimic, fuk!
2b. Daca e o moarte asistata sa zicem pe scaun electric iti dai seama ca te duci cand sar floricelele din tine.

| alexandradlr a răspuns:

Probabil o lumina foarte puternica și apoi toată viata prin fata ochilor, toată lumea, toate neamurile, universul.

| Yohei a răspuns:

Lumina de la capatul tunelului happy happy

| Mela1000 a răspuns:

Bună întrebare...
Pacat e că nu se știe.

| rumi36 a răspuns:

Nu stiu daca ma crezi,dar bunica mea,fix inainte sa moara,incepea sa vorbeasca cu mortii si îi striga pe nume,asa si mama unei prietene de ale mamei mele.
Multi oameni de stiinte au descoperit ca dupa moarte,timp de cateva minute exista o activitate neurologica la nivelul creierului si de aici se trage teoria cum ca iti amintesti fragmente din viata,cauta pe internet "what happens after death theories,, si vezi ce gasesti.
Mama imi spune, dar nu stiu daca e adevarat ca bunica mea(care a murit inainte sa ma nasc) i-a spus mamei mele, care nu stia ca este insarcinata, ca va avea o fata, deci exista posibilitatea ca mortii sa vada portiuni din viitorul apropiatilor.

| alexGeorge13 a răspuns:

Ce probleme au unii oameni laughing))

| CyberDune28 a răspuns:

Nu mai auzi si se intrerup muschii (ca la lesin)