| lupuvictor a întrebat:

Ce vrem noi de la viata? Sincer. Avem nevoie de palate si faima? La ce ne ajuta?

Răspuns Câştigător
| Lorє๔คnค a răspuns:

Nu, eu nu am nevoie de asa ceva.Sunt bine cum sunt, nu sunt genu care isi doreste multe palate si faima, deoarece nu ne ajuta la nimic.
Pentru mine, dragostea surorii si a parintilor mei este mai importanta decat faima si palate.

Si oricum, pe ele le putem pierde, dar iubirea familieii mele si a celor care ma iubesc e infinita.Si eu nu as avea nevoie si nici nu m-ar ajuta cu nimic faima, si palatele

13 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Urasc saracia, cine zice ca mai bine sarac si curat nu are decat sa traiasca asa. Sigur ca avem nevoie de palate, ce sa facem cu cocioabele, neajunsul este ca nu putem avea toti. La ce ne ajuta!? In lipsa unei cocoabe este bun si un palat, tot la fel intreb si eu, unde v-ati simtii mai bine intr-o cocioaba sau palat. Sigur ca toti ve-ti vrea palate numai ca unii fac exces de modestie si ii da cu fericirea in cocioba si nefericirea in palat, aiurea.

April
| April a răspuns:

Intrebarea ta ma duce cu gandul la rugaciunea Apostolului Pavel:"Nu-mi da, Doamne, saracie, nici bogatie, da-mi in fiecare zi painea care-mi trebuie!"Asa inteleg si eu sa-mi duc existenta :nici plat dar nici cocioaba, nici faima dar nici viata incolora, insipida, inodora a celor ce nu fac nimic cu pasiune.

| AvalohAlyn a răspuns:

Ce vrem noi de la viata nu este acelasi lucru cu ce trebuie sa vrem noi de la viata si care e scopul vietii.Scopul vietii este sa iubesti, sa ai grija de trupul si de sufletul tau in folosul mantuirii care este data de Dumnezeu, sa faci bine si sa ajuti iar asta nu exclude sa te mai si ocupi de relaxarea personala(admirarea peisajelor, calatorii etc)dar cugetat si in masura. Unii vor de la viata ceea ce nu trebuie si vor avea de pierdut, fiindca nimeni nu pleaca cu avere si faima dupa moarte ci fiecare pleaca cu calitatile sale, calitatile sufletului nicidecum cu palate, faima sau bani.

| cristi202 a răspuns:

Nu ai observat inca ca daca esti iubit de persoana pe care o iubesti esti implinit, esti fericit? Celelalte nu mai conteaza cind e vorba de dragoste, caci am fost creati sa iubim si sa fim iubiti.

| Razvan a răspuns:

Eu vreau sanatate si bani de la viata.Bani facuti de mine.Cine a zis ca banii nu aduc fericirea n-a pus in viata lui mana pe o hartie mai mare de 100 de ronhee hee

| alessia5158 a răspuns:

Sper ca te exprimi metaforic cand faci asemenea afirmatie! ---pentru ca, in realitate, un om echilibrat, cu capul pe umeri, nu aspira la palate sau faima unui geniu( daca, conjunctural, acestea apar, sunt bine venite!) ---- aspiram doar la un acoperis deasupra capului ca nevoie de supravietuire asemeni hranei--- sau aspiram la apreciere/stima din partea semenilor ca nevoie de satisfactie psihica( ceea ce este absolut omenesc!)

| ema69 a răspuns:

Nu toti vor aceleasi lucruri de la viata. Unii pun mai mult pret pe chestile materiale, altii pe suflet, altii pe liniste, altii pe sanatate...Am vazut oameni de toate felurile, si bogati dar care si-ar fi dat tot ce aveau in schimbul unui zambet de copil si a unui dulce "mama" sau "tata", am vazut si oameni care abia o duceau de pe o zi pe alta si totusi erau fericiti in saracia lor, aveau lucruri pe care ei le considerau mai importante, insa mi-a fost dat sa vad si oameni bogati si fericiti, dar din pacate si oameni saraci, care-si doreau sa nu mai fie sub soare pentru ca nu mai aveau pentru ce trai.Deci nu exista o regula, fiecare are asteptari de la viata in functie de cum a fost educat, de mediul in care a crescut si oamenii care l-au inconjurat...

| madia a răspuns:

Nu vreau sa am faima, nici palate. Ma multumesc cu putin.
Vreau sa am sanatate si o viata linistita si implinita.

| lupuvictor explică:

Cel mai mult de la viata vreau sa stiu cine este Dumnezeu, sa il vad. Fara mistere, fara preoti prefacuti care canta prin biserici cu voci ingrosate ca de bau bau. Urasc ritualurile. M-am saturat de prefacatoria lor. Vreau sa-l vad pe Dumnezeu.Asta vreau de la viata.Credeti-ma nebun, dar eu am iesit din cercul celor multi.Nu ma preocupa averi, faima, statut social, respect care de fapt e din invidie daca esti bogat.defapt uitati ce fac eu toata ziua, Ma uit prin telescop. Daca daca poate, o sa dau de El... http://astrofotografieluna.blogspot.com

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faima si palatele ne fac sa ne simtim mai bine, mai mandrii de noi, mai importanti in ochii celorlalti. Dar nu asta este cel mai important in viata asta. Uitam ce este cu adevarat important si ne pierdem in nimicuri. Avem impresia ca daca avem bani, avem tot ce ne trebuie. De exemplu, am palate si faima, dar nu sunt fericita. Nu este de ajuns, eu am nevoie de iubire, de prieteni.Deci nu asta e totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sanatate si iubire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu avem nevoie de palate si faima, DAR ne-ar prinde bine. La ce ne ajuta? - statut social, respect, putere, influenta, recunoastere, facilitatea de a trai. Este mai usor sa fii fericit in viata daca partea materiala este satisfacuta, nu ramane decat cea spirituala de "hranit". Ce vrem noi de la viata?> > sa fim multumiti cu noi insine si cu ceilalti.