| iacobitza a întrebat:

Vrem impreuna cu clasa sa facem un album cu poze cadou pentru dirigint noastra as a-si avea nevoie de cat mai multe hmmmm cum sa le zic. citate? fraze... de gen" amintirile sunt cele mai frumoase lucruri din viata unui om" "amintirile sunt o comoara nepretuita"daca m-ai putea ajuta as fi foarte recunoscatoare

Răspuns Câştigător
| BellaKiოNana a răspuns:

Amintirile sunt pagini de roman scrise mai în grabă, mai cu migală, cum a avut viaţa răgaz, apar şi dispar de pe retina inimii fără să ne-ntrebe. Mariana Fulger
Doar amintirile şi tăcerile ne mai adâncesc uneori în cuvânt şi el ne cerne, gingăşie şi albastru şi speranţă, peste lume. Mariana Fulger
Când deliciile vieţii prind riduri, devin amintiri. Vasile Ghica
Amintirile împodobesc mai întâi singurătatea, apoi o despoaie. Vasile Ghica
Şi răsul poate deveni o amintire. Vasile Ghica
Strângeţi cât mai multe amintiri pentru insomniile bătrâneţii. Vasile Ghica
Sărutaţi amintirile ca pe copii, numai prin somn. Vasile Ghica
Orice amintire are iz de clopot. Vasile Ghica
Amintirea: coajă aromată a celor mai banale întâmplări. Vasile Ghica
Discursul unui mare sportiv aminteşte de albatrosul lui Baudelaire. Valeriu Butulescu
Unii poeţi amintesc de cateii scosi la plimbare, orice drum alegi, ei merg inainte. Valeriu Butulescu
Nu moartea celor dragi ne zdrobeşte, ci amintirea lor. Valeriu Butulescu
O bucată de marmură îţi poate prelungi un veac amintirea. Valeriu Butulescu
Voi încerca să uit, aduceţi-mi numai aminte. Valeriu Butulescu
Amintirile frumoase sunt bijuterii pierdute. Paul Valery
Amintirea… o muzica ce ne vine de undeva, de dincolo de orizont. Garabet Ibraileanu
Dacă este greu să îţi aminteşti, îţi va fi greu şi să uiţi. Arnold Schwarzenegger
Amintirea întâmplărilor mele vine din viitor, nu din trecut. Nichita Stanescu
Trecutul e noaptea iar amintirile, candele care, cu vremea, se sting. Octavian Goga
Amintirile sunt icoanele timpului pierdut. Mircea Eliade
Este suficient de greu să-mi amintesc opiniile, fără ca să-mi mai amintesc şi motivele lor. Friedrich Wilhelm Nietzsche
Va amintiţi cum râdeau oamenii de curenţii electrici cunoaşterea fiinţei umane este abia în stadiul incipient. Albert Einstein
Privesc ruinele amintirii cum se decojesc agonic de pe pereţii reci ai sufletului, cum în căderea lor tristă agaţă speranţele ucise, lacrimile uscate şi singurătăţile nerostite. Andreea Trifu
Nimic nu este mai grăitor şi mai tiranic pe lume ca amintirea a ceva ca trebuia să faci şi pe care nu l-ai făcut. Honore de Balzac
Amintirea e creaţie continuă. Oscar Wilde v
Caută să trăieşti, amintirile sunt pentru cei mai bătrâni. Paulo Coelho
Dacă suntem în exil, vrem să păstrăm cea mai neînsemnată amintire despre rădăcinile noastre, dacă suntem departe de persoana iubită, fiecare persoană de pe stradă ne trezeşte amintirea ei. Paulo Coelho
Toţi cei care îşi amintesc de iad, nu vor ajunge acolo, iar cei ce uită de iad, nu vor scăpa de el. Ioan Gura de Aur
Amintirea suferinţelor tale păstreaz-o bine: e comoara cea mai scump plătită. Nicolae Iorga
Duc, când sunt treaz, un mic infern, amintirea anilor în care nu-mi păsa că timpul trecea, dar, probabil, a spune întreg adevărul despre tine e cu neputinţă. Octavian Paler
Nu sunt bune decât amintirile care te ajută să traieşti în prezent. Octavian Paler
Amintirile nu ne mai pot omorî, cel mult pot face o rană să doară si să sângereze din nou. Octavian Paler
Doar din amintiri mai pot crede că vara e anotimpul destinului meu. Octavian Paler
Aminteşte-ţi că paradisul a fost, aproape sigur, într-o grota. Octavian Paler
În faţa amintirilor suntem egali cu zeii, nici ei nu le mai pot schimba, ceea ce s-a întâmplat nu mai stă în puterea lor si nici a destinului. Octavian Paler
Din această primăvară, rece şi ploioasă, va rămâne doar amintirea florii de cireş, puritate destinată să devină desfrâul buzelor însetate de nectar. Mariana Fulger
Amintirea este adevărul lumii care ne arată că lumea reală nu avea trecutul încremenit ci se revarsă către viitorul tuturor oportunităţilor. Sorin Cerin
Amintirea ne arată sensul invers al scurgerii temporalităţii, cum de altfel este lumea reală şi nu această lume imaginară a iluziei vieţii. Sorin Cerin
Amintirea este unicul adevăr din acest vis al vieţii care-ţi arată calea încremenită de trecutul ce încătuşează voinţa şi libertatea sinelui aflat mereu în viitor. Sorin Cerin
Amintirea este jocul care sfârşeşte cu începutul. Sorin Cerin
Amintirea este esenţa romantismului şi pasiunii. Sorin Cerin
Amintirea este frunza care revine din căderea toamnei la stadiul de mugure al primăverii, eternalizând clipa marii noastre iubiri. Sorin Cerin
Amintirea este primăvara eternă a vieţii. Sorin Cerin
Marea revelaţie a sinelui nostru constă în amintire. Sorin Cerin
Amintirea este sensul tuturor sensurilor acestei existenţe. Sorin Cerin
Amintirea este oceanul ale cărui valuri zidesc eternitatea şi nu erodează ţărmul timpului precum face iluzia vieţii. Sorin Cerin
Amintirea este unicul cuprins care poate cuprinde în braţele sale voinţa lui Dumnezeu. Sorin Cerin
Amintirea este cuvântul Lui Dumnezeu spus pentru fiinţa din noi. Sorin Cerin
Amintirea este esenţa Destinului. Sorin Cerin
În amintire se regăsesc atât imaginea Lui Dumnezeu reflectată în oglinda cunoaşterii, cât şi imaginea creaţiei alături de acestea. Sorin Cerin
Amintirea este sensul sensurilor Marii Contemplări a Lui Dumnezeu, Cunoaşterii şi Creaţiei, într-o singură voinţă. Aceea de a fi! Sorin Cerin
Amintirea este magia adevărului. Sorin Cerin
Amintirea e speranţa răsturnată: te uiţi în fundul puţului cum te-ai uita la vârful muntelui. Gustave Flaubert
Amintirea este magia adevărului. Sorin Cerin
Lucrurile îşi ocupă adevăratul loc în amintire, cu zece ani mai târziu. Jean Anouilh
Aflat la mii de kilometri distanţă ajunsesem să tânjesc tocmai după neajunsurile şi stările pe care altădată le blamam. Se pare ca sufletul are propriile amintiri. Gabriel Petru Baetan
Asa cum nu putem atinge niciodata linia de orizont, nu putem atinge nici contururile amintirilor care ne conserva – fragmentar si indecis – fiintarea intamplata candva. Iulian Boldea
Orice suflet este condamnat sa tainuiasca macar durerea unei amintiri. Cristian Neagu
Amintirea mea va fi un tatuaj De sarbatoare Pe trupul de felina Al timpului neamblanzit. Justin Moraru
Doar dacă ne amintim, putem înţelege. Edward Morgan Forster
Trăim cu speranţa că vom deveni amintire. Antonio Porchia
Timpul trece, ne despoaie ca un hoţ şi ne lasă suspinând în urma lui; dar singura comoară ce nu ne poate el fura este comoara suvenirilor. Vasile Alecsandri
Sufletul omului este amintirea propriului său sine etern fata de Dumnezeu. Sorin Cerin
Amintirea este esenţa devenirii şi a fiinţării. Sorin Cerin
Amintirea este sinele sufletului intregii lumi. Sorin Cerin
Amintirea este regăsirea de sine a eternităţii din noi. Sorin Cerin
Fără amintire totul s-ar nărui. Sorin Cerin
Amintirea aduce trecutul acolo unde îi este locul: in viitor. Sorin Cerin
Daca s-ar prabusi amintirea s-ar prabusi intreaga noastra fiinţa cu lumea sa cu tot. Sorin Cerin
Ne vom regăsi străinul din noi doar atunci când vom înţelege pe deplin amintirea. Sorin Cerin
Amintirea este trandafir din aceeaşi tulpina cu realitatea, dar fără spini. Franz Seraphicus Grillparzer
Ce poate fi mai măreţ pe lumea asta decât să întrezăreşti marele adevăr al amintirii? Sorin Cerin

4 răspunsuri:
| BellaKiოNana a răspuns:

Amintirea... o muzica ce ne vine de undeva, de dincolo de orizont.
Amintirea este trandafir din aceeasi tulpina cu realitatea, dar fara spini
Amintirile sunt icoanele timpului pierdut.
Nu sunt bune decat amintirile care te ajuta sa traiesti in prezent.
Amintirea aduce trecutul acolo unde ii este locul: in viitor.
Amintirea este oceanul ale carui valuri zidesc eternitatea si nu erodeaza tarmul timpului precum face Iluzia Vietii.

| Dan1ella a răspuns:

Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. Langston Hughes
Mintea are exact aceeasi putere ca si mainile; nu indeajuns cat sa cuprinda lumea dar dejuns cat sa o schimbe. Colin Wilson
Suntem ceea ce gandim. Tot ceea ce suntem ia nastere din gandurile noastre. Cu gandurile noastre construim lumea. Buddha
"Orice vis poate fi transpus in viata de catre cei care sunt destul de puternici pentru a crede in el"
"Amintirea celor dusi nu se stinge decat odata cu tine si viata lor la fel. si amintirea ta, si viata ta, dainuie mai departe in sufletele altora. Traieste dintotdeauna si n-ai sa mori niciodata"
"Este un timp cand nu se vorbeste, este un timp cand se vorbeste, dar nu e nici un timp pentru a spune tot"
Nu destainui prietenului tau toate secretele vietii tale; se poate prea bine ca intr-o zi sa-ti devina dusman. Nu fa dusmanului tau tot raul pe care i-l poti face; se poate prea bine ca intr-o zi sa-ti devina prieten"
"Ai izbutit, continua! N-ai izbutit, continua!"

| ÐøмղϊֆøaԻa a răspuns:

Pt. dumneavoastra doamna
Florile-nfloresc
Pt. dumneavoastra noaptea
Stele stralucesc. Peste ani si ani
Cand valurile vietii
Va vor cuprinde in timp
Din anii tineretii

Ve-ti trece peste toate
Cum a-ti trecut cu noi
Plin de incercari e drumul
De jertfa si nevoi

A-ti fost o diriginta
Cum nu mai sunt in toate
Va vom iubi de-a pururi
Iubita pana la moarte

Ci dincolo de toate
Sa stiti ca a -ti ramas
Persoana aceea care
Ne salva din impas

Ramaneti in dorinta
Aceea de a iubi
Sa nu uitati vreodata
Ca noi v-am fost copii Nici un lucru important nu a fost vreodata realizat
fara pasiune." G. W. F. Hegel

"Fericirea depinde de noi." Aristotel

"Singura modalitate sigura de a nu gresi
este sa nu ai idei noi." Albert Einstein

"Scopul educatiei este acela de a schimba o minte
goala cu una deschisa." Malcolm Forbes

"Toata lumea se plinge ca nu are memorie, dar nimeni nu se vaita
ca nu are logica." La Rochefoucauld

"Trebuie sa incerci necontenit sa urci foarte sus
daca vrei sa vezi foarte departe" Constantin Brancusi

"Sunt succese care te injosesc si infrangeri care te inalta" N. Iorga

"Nimeni nu ne poate face sa ne simtim inferiori fara permisunea noastra." -Eleonor Roosevelt Sper sa te ajute:*:*:*