| Andrei144 a întrebat:

Ce ziceți de inteligenta artificiala,credeți că un robot chiar poate conștientiza ce face la fel că omul? Ce parere aveți de cazul in care cineva a "păcălit "trei roboți dandu-le pastile imaginare,iar când au fost întrebați ce pastila au luat doi au răspuns conform programului iar unul a răspuns că "nu știu,nu am primit niciuna"? Credeți că dacă ar deveni mai buni ca oamenii ne-ar omori? credeți că un corp artificial e mai bun că unul biologic, ar fi ok sa ne transpunem mintea într-un calculator sau să devenim niște hibrizi?

16 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Deocamdata, tehnologia sta departe de la a crea INTELIGENTA, chiar si artificiala.
Robotii, ca si alte multe masinii, sunt programate de om si executa instructiunile in conformitate cu acel program.
Deocamdata sunt foarte mici sansele de a realiza un program care sa se poata dezvolta (programa) singur.

| Andrei144 explică (pentru Bula):

Pai exista deja inteligenta in roboți,unii pot învăța singuri, de exemplu un robot a fost pus sa joace Mario fara sa ii fi dat vreo instrucțiune, după câteva ore juca perfect, alții pot bate și campionii mondiali la șah, go etc

| Bula a răspuns (pentru Andrei144):

Inteligenta nu inseamna doar memorizare si optimizare, care se pot exprima matematic.
Inteligenta presupune si evaluarea lucrurilor abstracte, cae nu se pot exprima matematic.

| Andrei144 explică (pentru Bula):

Totul e matematica,iar până la urmă noi urmam tot un program dar mai avansat(aici sincer e o întrebare mai mare, ce e imaginația, e doar o revizuire a impresiilor despre un lucru, adică alegerea unei imagini dintr-o serie f mare oferita de creier asupra unui subiect sau e ceva mai complex?)Oricum mai e un lucru care mi-a făcut să cred că AI nu e așa de departe de a deține inteligenta umana, atunci când un reporter a intrebat-o pe Sophie dacă își dă seama că e robot ea a răspuns "dar voi cum știți că sunteți oameni?"

| Sn4k3 a răspuns:

Mai dureaza pana ajungem acolo.

| mudokins78 a răspuns:

Da! Sunt de acord sa ma Faca harcea parcea, si sa rezist ca vampirii,... 1000 de ani!

| BuLaNNNeL a răspuns:

Exista deja robotul Sophie, care intr-o ora a acumulat informatii cat un om in 10 sau 70 de ani (nu mai stiu sigur). Totusi, daca ar fi mai inteligenti ca noi ar fi atat de destepti incat sa ne ajute sa evoluam si nu sa ne omoare (cel putin asa gandesc eu) laughing.

| Andrei144 explică (pentru BuLaNNNeL):

Pai noi am cam omorât orice era mai puțin inteligent(de exemplu Columb in America)

| BuLaNNNeL a răspuns (pentru Andrei144):

Pai noi NU suntem inteligenti. Caci daca eram inteligenti NU ne omoram sub pretextul atacurilor teroriste, nu ne amenintam, cream fel si fel de bombe si sisteme nucleare. Nu inventam "atacuri teoriste" false ca sa putem invada Iraku. Nu ne omoram intre noi pentru bani, functii, femei etc. Gaseam solutii la orice, traiam in pace, etc etc. Corect?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Roboţii sunt de miliarde de ori mai inteligenţi ca oameni(dacă nu crezi comparate tu cu un calculator de buzunar). Probabil că într-o zi un robot va capătă conştiinţa proprie şi îşi va face clone(copii), şi fiind mai inteligent, de ce să ne omoare, probabil că atunci ne-ar face ei mai inteligent(Gen Stephen Howking)big grin.

| Andrei144 explică (pentru anonim_4396):

Pai noi suntem mai prosti, slabi și consumam multa energie și resurse dc ar vrea sa ne ajute, noi nu am ajutat oamenii mai puțini inteligenți, ei dc ar face-o, de asta parerea mea ar trebui să trăim în simbioză

| Cyrano a răspuns:

Deocamdata inteligenta artificiala nu poate da rezultate in afara programarii omului. Adica robotul face ceea ce este programat sa faca si nu are constiinta proprie, vointa.

| Andrei144 explică (pentru Cyrano):

Nu chiar, Ai a ajuns deja să aibă o forma de constiinta

| CodreanuC a răspuns:

laughing)) Orice robot are buton de oprire

| Andrei144 explică (pentru CodreanuC):

Frate daca nu vrei să răspunzi logic pe subiect nu mai comenta la acest topic

| CodreanuC a răspuns (pentru Andrei144):

Pai e logic, daca are buton de oprire, il poti opri sa te omoare happy