| Sofer a întrebat:

Peste câți ani credeți ca vor fi creați roboti la fel ca omul cu o inteligenta artificiala care sa controleze omenirea?

12 răspunsuri:
| Emazio a răspuns:

Nu cred că în timpul vieții noastre, asta dacă o să reușească vreodată. Îi întreb pe cei care au zis deja da, cum o să reușească ei in laborator să simuleze conștiința? Asta daca ne referim la roboți autonomi. Nu la unelte ale omului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Daca AI-ul va fi gindit sa actioneze conform caii optime, va elimina cea mai mare amenintare la adresa planetei si a omului, iar amenintarea aia e fix omul.

| RoCkKiD a răspuns:

Poate maine, poate in 1000 de ani, nu e genul de caz in care te ajuta mult avansurile incrementale, e genul de caz in care ai nevoie de o sclipire si cine stie cand o sa apara.

Momentan nu exista nici un sistem care sa fi trecut testul turing, dar exista o gramada cu algoritmi destul de bine ganditi si cu multa putere de procesare care poate "conversa" oarecum cu tine folosind resurse de pe internet. Alexa si google assistant sunt un exemplele clasice.dar sunt departe de partea cu inteligenta.

| JicaContra a răspuns:

Https://futurism.com/human-level-artificial-intelligence-agi
parerile sunt impartite, cel mai repede 20 de ani, cel mai tarziu... 2000, insa sunt mai multe cu 30-50

LE de ceva vreme, Google a anuntat quantum computer, inca nu am auzit sa fie si functional, dar au anuntat
asa ca problema e, chiar in momentul asta de software, nu hardware, deja au inceput sa faca roboti care se descurca, insa "pragul" este in momentul asta recunoasterea obiectelor, creierul uman e in stare sa recunoasca un obiect daca il vede doar partial, un robot nu prea poate chestia asta

iar ingrijorarea e alta: cand se v-a trece de pragul asta, aplicatiile militare vor fi ORIBILE, se vor putea face roboti care sa umple campul de lupta fara nici un om cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zici ca ai auzit de femeia robot care a primit cetatenie araba? Exista asemenea roboti dar nu in magazinele din Romania, ci afaceri ale marilor bogatasi.

| Sofer explică (pentru anonim_4396):

Da. Am văzut la știrile pro TV laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că în maxim 100-150 de ani. Deja se fac progrese.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este greu de spus, dar sigur nu in 20-30 ani. poate in 100, poate in 1000, poate niciodata

| morfeo a răspuns:

Maxim 50 ani.

| Byb2001 a răspuns:

Deja au început în alte țări, Mi e nu îmi convine ca am auzit ca se vor clona oamenii pe viitor.

| adeluna a răspuns:

Ai vazut serialul" Humans"? Cred ca ti-ar placea

| Dia37Andreea a răspuns:

Tehnologia evouleaza in fiecare an tot mai mult...in vreo 10 ani cred ca deja robotii vor fii principalii conducatori