| anonim_4396 a întrebat:

Ceea ce se intampla in spatiu afecteaza viata de pe planeta asta?

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Doar daca un asteroid loveste pamantul si ne indreptam spre gaura neagra. Dar pana intram in ea noi o sa murim. Intra altii

| RxTx a răspuns:

Dacă da soarele un fâs mai tare se chemă furtună magnetică și din cauza asta prin america au luat foc sute de mii de instalatii de racire ale blocurilor datorita câmpurilor electromagnetice de la soare

Românii au scăpat ca noi nu avem aere condiționate gigantice pentru tot blocul zgâre nor

MAREEA CE ESTE MAREEA tot afectiunea lunii aspra pamantului

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, în spațiu se întâmplă de exemplu furtuni solare, care afectează transmisiile electronice. Radiații cosmice care produc mutații în celulele vii de pe pământ.
î

| LPCTSTR a răspuns:

In foarte putina masura.
Corpurile ceresti de dimensiuni mici si medii pierd extrem de multa masa din cauza frictiunii cu particulele compozite din masa aerului la intrarea in atmosfera.
Radiatiile ionizate, cea mai mare parte, sunt "filtrate" de stratul de ozon, impreuna cu campul geomagnetic al Pamantului care fereste planeta de vanturile solare.

| JicaContra a răspuns (pentru LPCTSTR):

Lal dude, chiar ma faci sa te ard de cate ori vad un raspuns de-al tau
intrebarea are un raspuns EVIDENT:

fara soare viata nu ar exista, deci soarele care "e ceva care se intampla in spatiu" si afecteaza viata permanent

continua sa bati campii, imi place sa vad asta big grin

| LPCTSTR a răspuns (pentru JicaContra):

Bine, voi bate campii... sa vedem dupa si cum mai comentezi amp*lea rolling on the floor tongue
Cheers wave

| SG1995 a răspuns:

Evident, gravităm în jurul unei stele, putem fi loviți de asteroizi și etc.

| Ineys a răspuns:

Daca se intampla in alta galaxie nu prea cred. Daca se intampla aproape de planeta posibil sa afecteze.

| JicaContra a răspuns:

Si, in sfarsit, Cookie Vedeta Mica si Prapadita mi-a dat ignore
YEEEEEEEEEEE big grin

abia astept sa vad, esti asa de dulce, manca-l-ar mama de vedeta mica si prapadita

| morfeo a răspuns:

Depinde la ce te referi, de exemplu daca n-ar mai exista luna pamantul nu s-ar mai invarti, deci jumatate din pamant ar ingheta si cealalta jumatate ar arde

| DanielDanny a răspuns:

Da, daca ceva mare loveste soarele si cauzeaza o explozie solara care vine catre pamant, o sa fie mai cald, unele aparate electrice se vor defecta (am uitat termenii), deci in unele cazuri se poate!
https://www.youtube.com/watch?v=mg7FweYjasE