sadrian46
| sadrian46 a întrebat:

Cer părerea. Spațiu, timp.
Aceasă postare mi-a fost sugerată de dl. Steregoi, TPU-ist de-al nostru.
El avea recent o postare care se termina cam așa.
Deci Dumnezeu a existat dintotdeauna, înaintea timpului.
Nu mai găsesc postarea respectivă, și chiar și așa, dânsul m-a ignorat, așa că nu îmi este accesibilă.
Dar trebuie să îi mulțumesc, căci în ideea de a-l combate, am clarificat și pentru mine și pentru cei ce mă vor citi ceva idei de fundamentele fizicii, pe care de maniera de mai jos, nu le veți găsi nicăieri explicate.
Să ne ocupăm puțin de Dumnezeu.
Opinii despre el sunt multe.
El este trei în unul al trinitarienilor. Unul în unul al unitarienilor. Nada al lui Hemingway din nuvela UN loc curat și bine luminat. Ignorat de budiști. Părăsit periodic, în maniera Sf. Petru, necrezând în învierea lui ca Toma Necredinciosul, și abandonându-l definitiv, de către mine. Și existând dintotdeauna după evanghelia Steregoi, pe TPU.
Pentru că dânsul invocă timpul, să demistificăm acest termen.
Dar să începem cu spațiul.
Așa cum am menționat în altă postare, spațiul este un obiect care le conține pe toate celelalte.
Vom lucra cu niște obiecte simplificate, cu niște bile.
Să definim ce este o distanță în spațiu.
O distanță AB, altă distanță AC.
A------B----------C
Intuitiv și fără alte definiții, distanța AB este mai mică ca distanța AC.
Dar în fizică, avem nevoie să măsurăm, astfel încât să putem compara și stabili cu precizie, cu cât este mai lung AC în raport cu AB.
Pentru asta, decidem să creem o distanță etalon, a cărei lungime să fie egală cu 1.
Ca să materializăm acea distanță, ca să fie constantă, luăm o riglă, baston de lemn (rod în engleză) și îl tăiem la o dimensiune cu care putem opera.
Numim acea lungime metru ( care vine de la grecescul metron, măsurare). Având lungime 1, spunem că se numește 1 metru.
Apoi măsurăm AB.
Constatăm că în lungimea AB Lungimea 1 metru se cuprinde de 5 ori.
Spunem că distanța AB este 5. 5 este o obținut printr-o corelare între AB și 1 metru.
Astfel, vom scrie
(AB, 1 metru) = 5.
Astfel o distanță nu este un obiect, ci entitate binară compusă din 2 elemente. Este cuplarea a două obiecte.
din care al doilea este lungimea unitate, este o relație binară.
Lungimea AB și
Lungimea 1 metru.
Este o relație.
La fel (AC, 1 metru) = 10.
=====
Rețineți o distanță nu este un obiect ci o relație. Această relație caracterizează spațiul.
Astfel putem concepe spațiul ca suma, reuniunea relațiilor de tipul
(AB, 1 metru)
unde AB sunt 2 puncte diferite din spațiu.
Să ne ocupăm în continuare de mișcarea corpurilor în spațiu.
Pentru mișcare păstrăm o definiție intuitivă.
Dacă un corp -a- se găsea întâi în A și apoi în B, spunem că a avut loc o deplasare din A în B. Vom păstra termenul de mișcare căci este important să avem întuiția clară a acestui fenomem.
Să presupunem că avem doar 2 bile, corpuri, care sunt localizate în A. A este un punct, iar corpurile reale au volum. Pentru raționament nu vom ține cont de aceasta și le vom poziționa mental exact în punctul A.
Corpul a pornește din A și se oprește în B.
Corpul b pornește tot din A și se oprește în C.
Noțiunile de repede și încet vor fi tot intuitive.
Constatăm că corpul b ajunge mai repede în C, decât corpul a în b.
Ca să putem înțelege de ce s-a întâmplat aceasta, trebuie să putem compara mișcarea lui a cu mișcarea lui b.
E clar că b se mișcă mai repede decât a, dar cât de repede.
Ca să putem clarifica acest aspect să ne gândim cum am reușit să organizăm spațiul.
Am am creat o lungime etalon egală cu 1 și cu ea am comparat și numerotat orice altă lungime.
Să procedăm la fel, să creem o mișcare la care să îi atașăm valoarea 1, să fie aceea mișcarea unitate.
S-a găsit deja ceva pentru aceasta, iar eu doar am adoptat-o și am numit-o mișcarea unitate.
Cea mai simplă materializare a ei este un ceas cu pendul în care cea mai importantă piesă este limba pendulului.
Capătul ei este marcat de un disc, care are și rolul de greutate.
Când pendulul este pus în mișcare, el oscilează.
Vom numi bătaie o oscilație care pornește din extrema stângă, (punctul x) trece prin mijloc jos (punctul y), ajunge în extrema dreaptă, (punctul z) și revine apoi pe traseul zyx în punctul x, parcurgând astfel traseul
xyzyx.
Ce are această mișcare repetată?
Se face pe același traseu, pe aceeași distanță.
Avem intuiția că are un caracter de uniformitate. O mișcare este la fel ca cealaltă.
Orice deplasare xyzyx pare că se face de aceeași manieră, la fiecare repetiție la fel.
Astfel mișcările pendulului sunt
xyzyx o dată =1
Se continuă
xyzyx a doua oară = 2
Asta ne face să creem ideea de mișcare unitate, o bătaie de pendul.
Din acest moment putem începe să - măsurăm orice mișcare, comparând-o cu această mișcare unitate.
Astfel spunem xyzys= 1 mișcare unitate= 1 bătaie de pendul ( tic tac).
Să măsurăm cu această mișcare unitate cele două mișcări ale corpurilor a și b.
=====
Corpul a de deplasează din A în B.
Când pornește, pornim și pendulul.
Pendulul face 5 deplasări xyzyx.
Astfel are loc relația
( Mișcare pe distanța AB, 5 bătăi de pendul)
Notăm mișcarea cu M, distanța cu D, Mișcarea pendulului cu MP.

(M(D(AB)), MP*5)
Dar știm că D(AB)=5m= 5 metri
(M*5metri, 5*MP)
Astfel corpul a străbate 5 metri în 5 bătăi de pendul
Rezultă că corpul străbate 1 metru la o bătaie de pendul
La fel dacă calculăm de aceeași manieră, corpul b străbate 2 metri la fiecare bătaie de pendul.
Numim( dacă reglăm ceasul cu pendul astfel) o bătaie de
pendul secundă.
Corpul a străbate, se mișcă cu viteza de 1 metru/ secundă
Corpul b străbate, se mișcă cu viteza de 2 metri pe secundă
Astfel timpul se definește astfel
El este o relație binară care definește o mișcare în raport cu mișcarea unitate.

(Miscare corp a, mișcarea unitate).
Această relație compară o o mișcare cu mișcarea unitate.
El este o unitate de măsură pentru mișcare.
Acesta este timpul.
El nu este un obiect.
Secunda, timpul, nu este un obiect.
Dacă îi dai la un cal inteligent peste picioarele din față, dacă este nărăvaș, va da peste tine.
Dar dacă este cooperant, el va face cu cele 4 picioare niște mișcăti înapoi.
Dar timpul, acea relație, nu este un cal la care să îi dai peste picioare să o ia înapoi, ca să ajungă undeva în trecut.
El rezultă din compararea, relația de mai sus.
=====
Să revenim la dl. Steregoi.
Spune dânsul,
... când timpul nu exista, înainte ca timpul să existe...
Aici suntem și noi fizicienii de acord cu steregoii.
Lucrurile au început să se miște la un moment dată, o dată, cândva.
De când ele s-au mișcat a început să existe timp, definit mai sus.
Înainte să existe mișcare, nu putem discuta despre timp, el atunci nu exista.
Cât - timp- a durat această perioadă?
Nu putem preciza, căci atunci nu era nici mișcare, nici pendul să o măsoare.
Ca în versurile lui Eminescu.
Timpul mort și-intinde trupul și devine veșnicie.
Căci nimic nu se întâmplă în intinderea pustie.
Să numim această perioadă din totdeauna, pururea.
Din punct de vedere al lucrurilor, acolo, și atunci, nu existau nici lucruri. Orice lucru se mișcă.
Dar spune Dl. Steregoi, susține că pe atunci, exista o entitate care nu era lucru, și acea entitate se numea Dumnezeu.
O ipoteză.
Hai să mai vedem ce putem spune despre acea entitate.
Deocamdată că exista înainte ca timpul să fi existat.
Eu știu ce făcea acea entitate.
Nimic.
Dacă ar fi făcut ceva, ceva s-ar fi mișcat.
Dacă s-ar fi mișcat ceva, apărea timpul.
Deci a existat o entitate care nu era un lucru, din totdeauna, înainte ca timpul să fi existat, care nu făcea nimic.
Aceasta este definiția Steregoi a lui Dumnezeu.

Răspuns Câştigător
| drLoo a răspuns:

Mulțumesc totuși pentru străduința dumneavoastră de a citi câteva rânduri.
Apreciez elanul și determinarea fizicienilor de a pune în formule și a simplifica absolut orice ne înconjoară.
Mai rămân la concluzia că matematica este doar in instrument care aproximează realitatea și prin urmare lasă loc la nenumărate erori datorate ignorării multor parametrilor implicați.
Nu contest că aveți dreptate. Adevărul plutește în aer. Aș fi putut fi și eu mai tehnic in exprimare, dar am vrut sa scot in evidență faptul că absolut toate fenomenele observate au aceeași origine. Vibrația primordială de afla in toate și totul este vibratie. Timpul este o convenție relativă cu materia și spațiul, prin urmare nu ne va duce în alte dimensiuni. Posibil că știința și religia să aibă nenumărate puncte comune. Exista totuși multi oameni care lupta din răsputeri să le separe. Am emis doar o părere, nu o chestie decupată de undeva. Cred că este un unghi potrivit de vedere din care sa incepem calculele.
Chiar daca opinia mea nu este perfectă, poate conține elemente esențiale. Nimeni nu va deține adevărul absolut, folosim repere pur materiale și analogia in toate teoriile.
Nu insist cu comunicarea. Probabil m-am lovit la cap și aveam impresia că vă înțeleg.
Da, avem dicționare diferite. Cu multi ani in urma aveam și ediția dumneavoastră.

Nu va mai scriu, dar va doresc succes și cercetare.

22 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Steregoi este platit de catre martori sa aduca noi persoane la cultul lor, astfel castiga si el ceva, aceste culte sunt chesti piramidale, cu cat aduci mai multi castigi banii si esti intr o funtie mai mare, manipulare, spalare pe creier, lipsa gandiri critice
http://www.odaiadesus.ro/......ulare.html
steregoi castiga destul de bine, probabil da si pliante prin oras

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Esti sigur ca face asta, sau banui?

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Am ceva dovezi care dovedesc asta, gen el a afirmat ca cerut banii de la martori, desi face reclama pentru secta lui, aceste culte sunt societati piramidale

| Theo94 a răspuns (pentru RAY):

Si ii merge pe TPU?
Eu nu cred.

| RAY a răspuns (pentru Theo94):

Ba da, sunt specialisti in manipulare, spalare pe creier, nu doar pe TPU peste tot, oameni lucreaza non stop, asta e jobul lor man

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Cu cat secta e mai mare, cu atat mai repede devine religie.

| minrest a răspuns:

Da, asta este concluzia corecta, singura posibila, care reiese din conditiile puse de user-ul Steregoi.

| Ineys a răspuns:

Steregoi e cumva mama Omida?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cineva citește ce scrie Steregoi?!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parerea mea e ca ai investit prea mult timp ca sa incerci sa scoti in evidenta o exprimare nepotrivita din partea cuiva si sper ca prin toata acea 'demonstratie' nu ti-ai propus mai mult de atat. Un Dumnezeu-creator nu ar putea fi privit ca facand parte din Univers, in sensul de element inclus in multime, pe cand timpul este o notiune care nu numai ca se aplica Universului, dar nici nu poate fi separata in vreun fel de acesta.
Ca sa eliminam orice posibila discutie pe teme religioase, total inutila si fara finalitate, sa luam in considerare, de exemplu, scenariul unui Univers simulat, in care Big Bangul nu este altceva decat momentul in care a inceput sa ruleze programul. Ar fi ilogic sa spunem ca ipoteticul creator al acestuia ar fi fost in vreun fel limitat in actiunile sale de existenta sau inexistenta Universului creat de el sau ca timpul acestuia i s-ar aplica sau l-ar putea afecta intr-un fel sau altul.
Subliniez, am apelat la acest exemplu doar din motivele amintite, dar si in cazul unui Dumnezeu-creator inseparabil de latura mistica s-ar aplica acelasi tip de rationament.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Bv,bine punctat, sa vedem acum replica, asta daca mai vine, desi ma cam indoiesc laughing

Răspuns utilizator avertizat
| Gabriel2424 a răspuns:

Ma faci sa mi pun un semn de intrebare, Steregoi este un iluminat, a descoperit secretul universului, fii mamdru ca ai putut sta de vorba cu el, ti a dat din ilumimarea lui, bless you!

| Swetlly122 a răspuns:

Mamaa ce i aici, nu înțeleg nimic

| sadrian46 explică (pentru Swetlly122):

Mă bucur că ai citit.
Ca să înțelegi ceva, trebuie să îl legi de experiența ta anterioară, cu ceva din ceea ce înțelegi deja. Stau la dispoziția dtale să te ajut să înțelegi tot ceea ce este aici, pas cu pas.

| anonymus4106 a răspuns:

Totuși, nu ai dat o definiție a distanței și a punctelor. Acestea reprezintă elemente observate macroscopic despre care ne imaginăm că sunt așa peste tot. Dar dacă viziunea noastră exclude ceva din ceea ce noi numim spațiu și este tot (Dacă ar mai fi ceva, ar fi definit de spațiu). Nimicul este ceva ce e caracterizat de viziunea noastră despre spațiu. Dar dacă viziunea noastră este incompletă (dacă există lucruri care nu au fost măsurate până acum), atunci nimicul mai este nimic?

| drLoo a răspuns:

Că să înțelegi ceva legat de toate dimensiunile, nu poți să folosești referințe convenționale strict cu interesare materiala. Fizica este o știință extrem de îngustă orientată pe aproximări matematice ale manifestărilor observabile cu ai fără dispozitive.
Teoria pur materialista nu poate nici confirma și nici infirma existența lui Dumnezeu. Nu poți cuantifica esența universului decât dacă iei în calcul toți parametrii implicați, nu doar cei presupuși.

Daca ar fi doar după ce a fost scris in biblie, am înțelege că la început a fost cuvântul. A fost o vibrație care a despărțit lumina(partea energetica, materială) de întuneric ( antimateria).
Materia a suportat o presiune pozitivă de expansiune in vid și s-a declanșat marea explozie (big bang). Apoi a aparut lumina ( și toată energia radiantă) și materia care este temporar stabilizată. Probabil nu a fost unic acest Big Bang, raportat la fenomenele astronomice de migrație înregistrate în ultimul timp. Vibrația inițială există în orice și nu este o neapărat o componenta sonoră. Se pare că vibrația inițială este mult mai complexă decât cunoaștem in prezent. Tot referitor la rezonanță/vibrație, din mecanica cuantică știm că orice particulă materială poate sa rezoneze cu alta particulă asemănătoare chiar de la capătul celalalta al universului. Aceste particule se pot sincroniza in momentul in care se intervine asupra uneia dintre ele. Mai mult o a treia particula care intra în rezonanță cu una dintre ele (experimentul cu fotoni), poate fi chiar teleporta instant către cealaltă particulă.
Dumnezeu are loc printre teoriile astea, dar nu poate fi cuantificat cu doua trei formule din mecanica, pentru a fi identificat.

| sadrian46 explică (pentru drLoo):

Stimate dle drloo.
Dta ai o problemă cu dicționarul.
Dicțonarele folosite de dta și de mine, nu coincid.
Astfel este greu, aproape imposibil ca eu și dta să avem un dialog.

| drLoo a răspuns (pentru sadrian46):

Mulțumesc totuși pentru străduința dumneavoastră de a citi câteva rânduri.
Apreciez elanul și determinarea fizicienilor de a pune în formule și a simplifica absolut orice ne înconjoară.
Mai rămân la concluzia că matematica este doar in instrument care aproximează realitatea și prin urmare lasă loc la nenumărate erori datorate ignorării multor parametrilor implicați.
Nu contest că aveți dreptate. Adevărul plutește în aer. Aș fi putut fi și eu mai tehnic in exprimare, dar am vrut sa scot in evidență faptul că absolut toate fenomenele observate au aceeași origine. Vibrația primordială de afla in toate și totul este vibratie. Timpul este o convenție relativă cu materia și spațiul, prin urmare nu ne va duce în alte dimensiuni. Posibil că știința și religia să aibă nenumărate puncte comune. Exista totuși multi oameni care lupta din răsputeri să le separe. Am emis doar o părere, nu o chestie decupată de undeva. Cred că este un unghi potrivit de vedere din care sa incepem calculele.
Chiar daca opinia mea nu este perfectă, poate conține elemente esențiale. Nimeni nu va deține adevărul absolut, folosim repere pur materiale și analogia in toate teoriile.
Nu insist cu comunicarea. Probabil m-am lovit la cap și aveam impresia că vă înțeleg.
Da, avem dicționare diferite. Cu multi ani in urma aveam și ediția dumneavoastră.

Nu va mai scriu, dar va doresc succes și cercetare.

| primajutoremotional a răspuns:

Hmm... Interesanta abordare.

| primajutoremotional a răspuns:

Sadrian, mi-ai ridicat mingea la fileu. Acestea sunt concepte la care ma gandesc de multa vreme.
Am gasit ceva intresant referitor la continuum-ul spatiu-timp (ce startrek-ist suna) intr-un videoclip despre cea mai straveche si cea mai puternica rugaciune kabalistica, Ana Bekoach.
Acolo se spune asa (in introducere):
"Traim intr-o lume a timpului si a spatiului. In consecinta, exista o separare intre dorintele noastre si implinirea pe care o dorim. Obstacolele sunt acum libere sa umple spatiul. Haosul poate penetra acel spatiu.
Conceptul timpului intarzie rasplata eforturilor noastre. Timpul creeaza o deschidere ca problemele sa apara. On lumea fizica, exista o frictiune constanta si bariere la fiecare pas".
Cred ca la asta se refera si tehnicile de vizualzare din domeniul dezvoltarii personale. Vizualizand, elimini factorul timp si faci ca lucrurile sa se intample.

| primajutoremotional a răspuns:

Acest continuum spatiu-timp este precum Yin si yang.
Dar oare exista si momente in afara timpului?
Vindecarea are loc in afara timpului, cea realizata prin terapii energetice. Pot sa afirm asta in urma practicarii de peste 19 ani a mai multor tehnici de terapii alternative: yoga, Reiki, Theta Healing, Taiji, Chikung si altele.
Energia sau campul informational care se acceseaza un timpul sedintelor de vindecare vine de la o sursa universala de energie care exista in afara timpului si spatiului, si care alimenteaza mai multe lumi.
Aceasta energie sau acest camp informational este accesat prin niste tehnici specifice sim un acelaso timp, are un caracter neutru si o inteligenta proprie, mergand in organism exact in zonele cu probleme si suprascriind informatia noua, peste cea deja existenta.

| sadrian46 explică (pentru primajutoremotional):

Vindecarea are loc in afara timpului, cea realizata prin terapii energetice.
Stop.
Terapii energetice, deci implică energie. O energie înafara timpului. Minunea minunilor.