| anonim_4396 a întrebat:

La ceasurile cu pendul, in timpul balansarii greutatea din capatul pendulului descrie...ce? Un arc de cerc?

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu.O dreapta

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Poti sa motivezi raspunsul?

| relian a răspuns (pentru sabin89):

Scuze nu stiu unde ma gindii, am luat-o se pare pe aratura.

| sabin89 a răspuns (pentru relian):

Nicio problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da, un arc de cerc.

| sabin89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa imi apare si mie, ca fiind un arc de cerc. Totusi, s-a constatat ca exista o problema in cazul in care greutatea pendulului descrie un arc de cerc. Si anume ca frecventa cu care pendulul balanseaza se schimba cu amplitudinea balansului. Cu cat balansul este mai mare (amplitudinea) cu atat dureaza mai mult timp pana ce capatul pendulului revine la centru. Asta nu se intampla daca greutatea pendulului poate fi facuta sa balanseze dupa o cicloida (curba despre care a fost recent vorba pe un alt topic), in loc de un arc de cerc. Uite ce spune Huygens aici (vezi sectiunea "clocks"): http://en.wikipedia.org/wiki/Christiaan_Huygens

| anonim_4396 explică (pentru sabin89):

Huygens ramane Huygens....Eu raman eu.

| adishorMS a răspuns:

Da