| navarre a întrebat:

Chiar nu se intelege ca sarbatorile astea nu sunt decat un adevarat circ, biserica ca si institutie este o masinarie de manipulat, religia este o tampenie daca o analizezi, ceea ce a facut din Dumnezeu a devenit o chestie de marketing, implicatiile mafiote ale vaticanului si mai,, sus" de vatican, Oculta mondiala care conduce din umbra toate religiile, in toate nenorocirile daca stai sa le analizezi iti vine scarba, ceea ce a reprezentat IIsus si mesajul care a vrut sa il transmita a fost rescris dupa nevoile lor, nu ai nevie de nimeni care sa iti ia bani si sa iti spuna in ceea ce sa crezi, ceea ce este bine si este rau, Dumnezeu este in noi toti, asta a fost mesajul lui. Dumnezeu nu are nevoie de bani, de temple si de popi care nici macar nu cred in ceea ce fac, de tot felul de traditii fara noima, preluate de la evreii salbatici, apoi,, dezvoltate"de popi (puparea de ciolane de morti, adica moaste, puparea de maini de popi, puparea de tot felul de tablouri si statui si inchinarea la ele, etc.)Analizati ceea ce se intampla cu aceasta ocazie, sarbatorim invierea omorand milioane de animale, nu sunt cam in contradictoriu? In loc sa măcelărim miei şi să ne umflam cu mâncare si bautura în, am putea sa-i ajutam pe cei care au nevoie!

Ce e Paştele? Mâncare! Bautura! Măcelul mieilor! Sunteti sigur că asta e dorinţa lui Dumnezeu? Să aprindem lumânări, să cântăm cu Învierea, să măcelărim miei, să mâncăm ca,, porcii"sa bem ca inecatii, sa urmam niste traditii hilare a unor evrei salbatici care prin sacrificarea de animale erau convinsi ca-l,, multumesc"pe D-zeu, aceste sunt valori al sec. XXI in care traim?

Răspuns Câştigător
| Anda_5509 a răspuns:

@ Parintele: Daca Dumnezeu nu exista, noi cum am fost creati, de ce traim, cine a creat lumea, de ce mai exista bisericile, biblia, icoane, de ce mai exista"" povestile" cu Iisus rastignit pe cruce, cine le a "inventat", de ce si la cine ne rugam, de ce mai sunt, de ce ne mai numim CRESTINI?!

22 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

A navalit @navarre.

| AvalohAlyn a răspuns:

Daca oamenii aleg sa taie miei, daca oamenii aleg sa bea si sa se distreze ce vina are Dumnezeu, ce vina are Iisus Hristos, daca unii oameni exagereaza si sunt habotnici ce vina are Dumnezeu? Dumnezeu ne-a dat clar 10 porunci si Biblia.Nu uita ca noi ne inchinam lui Dumnezeu si nu la preoti, calugari sau icoane.Omul e facut sa decada, asta o stim cu totii.

| Parintele a răspuns:

Totul e regretabil. D-zeu nici macar nu exista.este o plasmuire a unor creiere primitive si rau intentionate...restul bautura, mancare, rahat, nu ma intereseaza. Insa asta se intampla tot pentru ca asa zisii credinciosi nu sunt credinciosi ci simple animale evoluate.hee hee

| Razvan a răspuns:

Gresesti cand generalizezi.Nu toti suntem la fel. Avem moduri diferite de a intelege sarbatoarea aceasta. Unii poate sunt tradionalisti si isi educa copii astfel incat intr-o lume in continua schimbare sa isi pastreze credintele, altii din contra nu dau doi bani pe traditie si pe sarbatoare.De stat si judecat e usor dar realitatea e alta. Daca un numar de oameni ajung la spital ca au mancat/baut prea mult inseamna ca toti romanii sunt la fel?thinking

Elianna
| Elianna a răspuns:

Aoleu, ce-o sa-ti auda tie urechile!(mai bine zis ce o sa-ti vada ochii!). Cu toate ca azi e Vinerea mare si este posibil ca oamenii sa nu mai doreasca sa polemizeze( pentru a nu-si face pacate). In legatura cu macelul mieilor sunt de acord cu tine.Cu restul insa nu.

Abh
| Abh a răspuns:

Nu este pacat sa mananci si sa bei( cu masura), asa inteleg majoritatea sa sarbatoreasca Invierea. Este pacat sa iti omori pruncul nenascut, sa-ti bati joc de copiii pe care ii ai deja, sa furi, sa minti si lista poate continua.

Răspuns utilizator avertizat
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pastele e doar sarbatorirea Invierii Domnului. Doar o perioada in care e bine sa fim mai sinceri, mai curati sufleteste, mai buni.
Ei, dar CUM ANUME sarbatorim si ne bucuram... e alta poveste.

Cat despre afirmatiile ce le-ai adus, tine-le pentru tine!

| Anda_5509 a răspuns:

M.G.R: ce legatura are ce am spus cu linkurile alea despre Bin Bang?

| Anda_5509 a răspuns:

M.G.R: Crezi ca am fost eu langa Dumnezeu sa vad cum a format tot in 6 zile? A creat lumea nevazuta, apoi cea vazuta (sper ca nu le am incurcat). Du-te la o ora de religie, si spune tot ce ai spus aici, pe pariu ca te da afara.

Tu crezi in ce vrei, roga te la vaci, la caini, la copaci, la luna, la ce vrei.Pe noi lasa-ne sa ne rugam la Dumnezeu.Fiecare cu credinta lui.Nu conteaza cum a fost creat totul, ci conteaza ca am fost creati, asta este cel mai important.

| Mya a răspuns:

Mi-as fi dorit ca macar in perioada asta sa nu mai existe astfel de dezbateri. Daca nu respectati religia, macar respecatati-i pe cei din jur, cei care au aceasta credinta si nu mai despicati atat firul in patru, ce si cum! Atat cei care sunt de partea stiintei cat si de cea religioasa, nu va mai judecati reciproc, cu argumente care mai convingatoare, fiindca nici unul nu va renunta la convingerea sa, asa ca la ce bun acest "balci" cum chiar tu il numesti?! Ma indoiesc ca nu a-ti avea lucruri mai bune de facut...sau nu?

| annie_9752 a răspuns:

Esti Martor al lui Iehova? Orice ai fi, iti dau mare dreptate! M-am gandit la asta de nenumarate ori, dar nu credeam ca exista cineva ca tine pe acest site! Retine:ai mare, mare dreptate! Multumesc! Spun asta cu toate ca stiu cate critici se vor scrie la adresa mea!

| M.G.R a răspuns:

Anda

http://ro.wikipedia.org/wiki/Teoria_evolu%C5%A3iei
http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

Soarele este de a-3-a generatie, o stea precedenta soarelui a explodoat si a format Calea Lactee

| M.G.R a răspuns:

Fiecare crede in ce vrea...doar ``suntem o tara democratica``

| M.G.R a răspuns:

Daca universul s-a format, extins in urma Big Bang-ului, Calea Lactee s-a format, cand o stea precedenta soarelui a explodat... Cum a format Dumnezeu lumea si tot in 6 zile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da navarre.asta este societatea in care traim.pe care am construi-to impreuna, si o sustinem impreuna.toti.nimanui nu-i convine dar nici nu facem nimic pentru a schimba ceva.nici nu am putea fiindca dicteaza altcineva pe pamant nu Dumnezeu. urmeaza sa vina cel ce va face ordine, si va corecta totul.si va face lumina si toate se vor intampla in lumina atunci. dar cum tu nu crezi in venirea lui, ce nu-ti convine? ai libertate, ai minte deschisa, stiinta cat cuprinde, care-iproblema cu abaterile astea de la niste reguli stricte? ce daca Dumnezeu a spus sa nu preacurvesti, si marea majoritate spune; pai eu nu prea? am ales neascultarea, si practicam ingaduinta nelimitata fata de noi insine. ce? e rau?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Semnificatia Pastelui s-a schimbat dupa atatia ani, in schimb religia nu s-a schimbat, si dumnezeu nu cere sacrificarea atator miei, multa bautara etc.aceste sunt doar moravuri ale lumii...semnificatia Pastelui este reprezentate de invierea domnului, dar tu vad ca nu esti capabil sa gandesti mai departe decat la o masa, bautura etc.mai citeste si tu biblia si ai sa intelegi cate ceva, caci in felul asta(din mass-media) normal ca iti aci pareri gresite! IN legatura cu maoastele, sau icoanele mi se par absolut normale, deoarece am azut minuni facute "de aceste ciolane" cum le numesti.la ce ai vrea sa ma inchin la Cd cu muzica, la Vip devenite peste noapte, la lumea asta de ****?! uneori trebuie sa mai apelam si la credinta, la dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo! Felicitari pentru faptul ca ti-ai dat seama de lumea in care traim.Pacat este ca sunt mai multi cei care nu isi dau seama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca tocmai ai facut un atac de panica...straight face. Respira... 1. 2. ceva nu`i in regulahappy.

Intr-adevar ai si tu dreptate, dar nu trebuie sa exagerezi in halu` astathinking

Oricum Paste Fericit si sa fi iubit`! Aaaa si tu trebuie doar sa crezi in Dumnezeu, cand mergi la Biserica nu te obliga nimeni sa-i saruti mana la "popa" si nici sa saruti picioru` lu` X, sau sa pui bani la icoane. Te duci, asculti, inveti, multumesti, iti ceri iertare, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ti se pare ca ai jignit milioane de oameni.Cultura ta in domeniul stientei te-a facut s-o faci?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eii, fiecare intelege Crestinatatea cum vrea, avem liberul arbitru, alegem calea care ne ispiteste, daca facem cum ai scris tu acolo, atunci e vai de noi si sufletele noastre, chiar nu mai avem respect pentru nimic? eu nu cred asa ceva! in legatura cu mieii sunt de acord, nu ii vreau taiati, de altfel, nici nu mananc carne de miel.
Invierea inseamna renasterea omenirii, omorarea pacatului de orice fel, iar daca unii o petrec mai zgomotos, asta e problema lor, hai sa ne iertam si sa traim in pace clipele magice din viata, lasa pesimismul deoparte!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA NAVARRE, DUMNEZEU a creat lumea cu un scop precis si demn de SACRIFICIUL SAU, insa intreaga preotime din zilele noastre indiferent de religie nu este decat o sleatca de criminali in slujba masoneriei ce-L neaga pe DUMNEZEU si-l idolatrizeaza pe Lucifer strigand tare si raspicat ca Dumnezeu este creatorul insa ei ii zic la fel lui Lucifer,(cititi si vedeti tenta biblica de ei creata si predata la loc de mare cinste de,, oamenii,, lor)unde adevaratul DUMNEZEU este cautat, prins si rastignit mintind poporul ca este sacrificat pentru ei, adevarul fiind inlaturarea concurentei si uite-asa L-am facut pe Dracu DUMNEZEU si ne inchinam Lui crezand ca El e cel adevarat.HRISTOS A-NVIAT.