| paulutz a întrebat:

Cine a creat universul? si daca e cineva care a creat universul pe el cine l-a creat, cum? de unde e spatiul liber din univers? unde sta asta? pe ce? stiu ca am pus intrebari imposibile, dar vreau sa stiu

Răspuns Câştigător
| king4aday a răspuns:

Inca nu s-a maturizat omenirea pentru a da raspunsuri exacte la aceste intrebari. E o civilizatie tanara la inceput de drum. Nici o suta de ani nu au trecut de cand am aflat de existenta altor galaxii si ca Universul a pornit dintr-un singur punct (Hubble). Mai e timp (sa speram) pana aflam raspunsurile. Iti recomand carti de la Michio Kaku, Stephen Hawking, John Barrow, Neil Shubin, Richard Dawkins, John Gribbin, Jared Diamond si vei gasi o parte din raspunsuri.

14 răspunsuri:
| Sentinel a răspuns:

Pai tu creezi Universul doar ca nu iti dai seama de asta. Tot ceea ce se intampla are loc in constientizarea ta, daca nu ai fi tu care sa observi ceea ce se intampla nimic nu ar mai exista. Tot ceea ce nu se intampla Acum este doar un gand in memoria ta.

Răspuns utilizator avertizat
| WR104 a răspuns:

Nu stie nimeni.

| RAY a răspuns:

Cine a creat universul?
universul nu a fost creat e a evoluat de la hidrogen la alte elemente chimice, tot ce exista este creat doar din 91 de elemente chimice
ce a cauzat big bang inca nu stim, dar daca spunem ca la creat vreun zeu pe el cine la creat? ceva complex cere ceva si mai complex si tot asa doar darwin da o teorie foarte buna evolutie de la ceva simplu spre ceva complex

de unde e spatiul liber din univers?
spatiul nu e gol e tesatura spatiului care nu cum isi imaginezi tu, particule virtuale apare si pe acolo
unde sta asta?
pe ce sta spatiu?
de ce trebuie sa stea pe ceva o naveta spatiala pe ce sta? pamantul pe ce sta?

| relian a răspuns (pentru RAY):

Am o nelamurire cu aceasta tesatura spatiu-timp.In univers aceasta tesatura exista peste tot sau doar in cadrul galaxiilor? Dar in spatiul intergalactic ce se afla? Este si acolo o astfel de tesatura? Apoi aceste tesaturi au diverse planuri da? Si ce se intimpla atunci cind sa zic o galaxie ce sta pe o tesatura are un plan si se amesteca cu alta galaxie ce are alt plan.Ce se intimpla cu tesaturile ca or sa fie perpendiculare una pe alta sau cum? As accepta chestia cu tesutul daca tot universul ar fi in acelasi plan, dar se pare ca lucrurile nu stau chiar asa.Se modifica acele tesaturi cind are loc o ciocnire intre galaxii?

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Sper sa te ajute - un serial documentar pe tema asta: http://www.youtube.com/watch?v=5iZ1-csQFUA - What is Space?
http://www.youtube.com/watch?v=yqzgYRBlslw - The Illusion of Time
http://www.youtube.com/watch?v=EGhQmNZhlqw - Quantum Leap
http://www.youtube.com/watch?v=ag0U65NkxrI - Universe or Multiverse?

| RAY a răspuns (pentru relian):

Spatiu e o tesatura, da e peste tot spatiul

| relian a răspuns (pentru RAY):

Dezvolta,explica asa pe intelesul nostru.Ce faci cind doua tesaturi care se afla in planuri diferite se intilnesc? Uite galaxia calea lactee se afla intr-un plac si galaxia sagetatorul se afal in alt plac care este perpendicular pe calea lactee.Deja aceste galaxii sint in coliziune deci nu s-a intamplat nimic.Se modifica ceva la tesatura asta sau ce se intimpla? Eu inteleg cind ai o tesatura aceiasi peste tot in univers chestia este logica normala.Dar cind galaxiile au planuri diferite nu mai vad acea tesatura cum sa fie.Asta daca nu cumva acea tesatura sa fie atit de gorasa incit sa cuprinda tot universul.Dar in cazul asta nu o mai putem numi tesatura. Ceva de ex ca p mare in care plutesc la diferite adincimi mine, unele pe fundul marii, altele la suprafata, altele la mijloc si tot asa.Deci tu cum iti explici chestia asta cu aceasta tesatura?

| relian a răspuns (pentru king4aday):

Da este asa cum ma gindeam nu este o tesatura o retea.Este altceva este ceva ce umple tot universul.Cam naspa dar nu vad ce se intimpla cu acest spatiu atunci cind se intilnesc doua galaxii sau se ciocnesc.

| relian a răspuns (pentru king4aday):

Tu ai inteles ceva din ce ai vazut acolo, sau ce explica aia? Pe bune acum, sincer. Daca ai inteles explica folosind cuvintele tale si sa inteleaga un copil de gradinita si nea Ion de 80 de ani. Daca poti explica in sensul asta atunci pot spune ca ai inteles. Daca nu poti explica ma tem ca nici tu nu ai inteles mare lucru.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Nu este timp si spatiu de ajuns pe TPU sa-ti explic aici. Daca stii engleza, cumpara cartea. Brian Greene - The Fabric of the Cosmos (e in jur de 50 RON, eu cu atat am gasit-o aici la Cluj). Nu stiu de versiune tradusa.

| king4aday a răspuns (pentru relian):

Galaxiile nu se ciocnesc fizic, adica stelele din galaxii nu prea au cum sa se ciocneasca din cauza distantelor mari dintre ele. In mijloc, unde galaxiile sunt mai "populate" acolo e alta situatia. Asta nu prea schimba spatiul in sine, emit niste unde gravitationale. Pe scara mica daca, Soarele dispare prin absurd, Pamantul doar dupa 8 minute reactioneaza cand unda pe care a produs-o disparitia din spatiu a Soarelui ajunge la noi. Cam asta se intampla si atunci dar, pe scara mult mai larga.

| Terente20 a răspuns:

Cu ce te-o incalzi daca afli unde sta universul...nu stiu.
sta intr-un ghiveci pus pe-o farfurie, na.

| adriano26 a răspuns:

In general oamenii cred ca orice intrebare ar trebui sa aiba si un raspuns, asa s-a ajuns la credinta si la a pune ignoranta pe spatele divinitatii.Cred ca si intrebarile tale fac parte di categoria celor fara raspuns.