| SpikE a întrebat:

Care este sexul mai inteligent? masculin sau feminin?

31 răspunsuri:
| Flav a răspuns:

Da crisu, sa ma auzi. N-o sa dau un raspuns obiectiv, echilibrat si politicos. Cel masculin. Ca o dovada, majoritatea oamenilor de stiinta sunt barbati ( sunt si femei, dar mai putine ex : Marie Curie ), majoritatea inginerilor sunt barbati, majoritatea descoperitorilor, filosofilor si oamenii din conducerea sunt barbati.
Femeile dupa ce termina liceul dau la ce e mai usor, si anume la la litere, jurnalism sau A. S. E.
Apropo, inca o dovada de asta, vezi la licee la profilele umane ( unde deh, majoritatea se duc ca sa scape de matematica, fizica si chimie - obiecte care necesita gandire, creativitate ) sunt populate de fete.
Acum, as fi ipocrit sa spun ca nu exista femei inteligente. Am cateva amice in fata carora ma inclin si-n fata carora nu comentez fiindca stiu ca sunt mai presus ca mine intelectual.
Dar de aia e barbatul capul familiei bre.

| Flav a răspuns:

Natasha - frumos comentariul tau si sunt de acord cu el. Dar acea femeie puternica este pentru a-l sustine, pentru a fi alaturi de el, pentru a-l iubi si de a-i atasa afectiunea necesara. Toate aceste lucruri il fac pe barbat sa-si exploateze calitatile cat mai mult. Intrebarea lui Spike era din punct de vedere intelectual.
Si voi femeile aveti calitati la care noi barbatii nu excelam, sunt constient de asta. Am raspuns doar pe intrebare atat.

| Flav a răspuns:

laughing m-ai facut sa rad la comentariul tau Crisu. Ai fost simpatica cu acea situatie expusa.
Pai crede-ma ca am incercat sa fiu cat se poate de obiectiv ( adica sa nu-mi etalez gradele misoginismului convins din mine ).
Cu toate ca sunt misogin, niciodata n-am fost pe principiul ca femeia buna numai de facut copii si la cratita, si nici nu mi-as dori ca femeia mea sa fie asa. Cum spunea Natasha, mai sus, consider o femeie c-ar trebui mereu sa-l stimuleze pe barbat, sa vina cu idei, sa gandeasca in perspectiva, sa vada situatia pe ansamblu. Ca de aia se cheama gatul familiei, ca sa proasteasca capul mereu. Si al naibii c-o reusesc.

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Parerea mea este ca ambele specii sunt inteligentewinkingNici barbatul nu e mai inteligent ca femeia, dar nici femeia nu e mai inteligenta decat barbatulwinking
Nu e cel mai corect asa?big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Ambele sunt inteligente.

auran
| auran a răspuns:

O sa intreb si o sa-ti spun...

auran
| auran a răspuns:

Bro...curiosii mor repede... ah, am uitat tu esti nemuritor...mmmm, nu-ti spun ca-mi este rusine...

| Gabystelistu95 a răspuns:

Sexul masculin este mai inteligentwinking

| fabiola a răspuns:

Depinde, dar rezultatul nu influenteaza cu nimic cazul particular!

| CrucifiedCountess a răspuns:

Feminin! vorba aia. p. a nu stie carte!

| pepe a răspuns:

Când este vorba de tehnică, ştiinţă, filozofie, artă, cultură - bărbaţii sunt mai buni decât femeile. În schimb femeile se pricep cel mai bine la ţesut intrigi şi la bârfe. Nu sunt misogin, femeia are însă locul ei bine determinat în societate.

| Brigitta a răspuns:

Hmmm daca la stiinte exacte (fizica, chimie, etc.) sunt mai multi barbati (apropo: cine i-a numarat?) inseamna ca sunt mai inteligenti sau mai destepti?
Intrebare se refera la inteligentabig grin
Cat despre intrebare: a generaliza inseamna a fi un idiot. Nu va suparati! Nu eu am zis-o dar sunt de acord cu el, William Blake.
Viata e prea complexa pentru a zice care-s mai nu stiu cum...

| cristi27 a răspuns:

Eu cred ca ambele sexe sunt destepte, dar este un plus la cel feminin

| Haydee a răspuns:

Ambele "specii" sunt inteligente in felul lor...
Desi se spune ca femeile sunt mai dezghetate la mintelaughing

| Haydee a răspuns:

Cred ca era: "In spatele unui barbat puternic, se afla o femeie si Mai puternica"laughing

| Diav0la a răspuns:

Niciunul .ambele sexe stau sub banca la scoala... laughing

| Crisu_8081 a răspuns:

Hai misoginii, sa v-aud happy am eu niste replici pentru voi! laughing Glumesc, fiecare sex este inteligent in felul lui...insa femeile au si acea inteligenta intuitiva, spre deosebire de barbati.

| Crisu_8081 a răspuns:

@ Flav: Pai...sa vedem...Ai adus niste argumente bune, trebuie sa recunosc... dar ai uitat ca timp de atatea secole(chiar si pana in prezent) femeile au fost subestimate si au fost considerate numai bune de facut copii si de stat la cratita? Poate ca multe femei ar fi putut sa ajunga cunoscute sau varianta feminina a lui Einstein, dar nu au fost luate in serios.Acum nu conteaza ca au fost mai multi barbati cunoscuti pentru geniul lor decat femei cunoscute pentru geniul lor, ideea este ca o femeie este capabila sa faca ce face si un barbat, insa "nu da prea bine" pentru ca ea trebuie sa fie firava, mai sensibila...etc.
Tu ce crezi? Isaac Newton statea sub un copac si i-a cazut un mar in cap si s-a intrebat "De ce cade marul spre pamant si nu altfel?" in schimb, daca o femeie statea sub copac ar fi zis "Ouch"? Ghinionul a fost ca un barbat a fost "trezit" de un mar, si nu o femeie(pentru ca era prea ocupata cu ala mic sau spala rufe).

Oricum, raspunsul tau nu mi se pare misogin, nu cred ca ti-ai exprimat ura fata de femei.Deci te felicit pentru raspuns. O zi faina! Pa-pa

| bruno9432 a răspuns:

Cine poate masura inteligenta. si in functie de ce? clasele de la liceu uman/real laughing hmmmmm
Pana la urma nu putem generaliza... in fond inteligenta vine din materia cenusie nu din "sex" big grin

| naya a răspuns:

Femeile, dar sunt fraiere si isi pierd timpul cu shopping-ul si intre timpul barbatul o "depaseste".

| naya a răspuns:

*timp.

| romina_7963 a răspuns:

Flav zici tu ca barbatii sunt capul familiei dar este o vorba care zice:"in spatele oricarui barbat inteligent se afla o femeie puternica"Deci putem spune ca sunt cam la egalitate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scuze... nu vazusem ultimul comentariu...
Eu cred ca si femeile si barbatii su la fel de inteligenti, numai ca barbatii se maturizeaza mai greu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vad o polemica si nu sint de acord, ma rog... s-a mai pus intrebarea si am raspuns, daca e cineva curios sa citeasca si o sa-mi dea dreptate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al meu tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai inteligent e sexul dintre masculin si feminin laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auran pe cine intrebi?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auran curiosi sau nu toti murim

| ShadowGrl a răspuns:

Pai...la asta crezi ca it v-a raspunde cineva... dar ca de obicei femeile v-or raspunde feminin barabti masculin...incearca genul de intrebare ce cred fetele despre sexul lor si baieti despre sexul lor(castigator plzs!)