| sabin89 a întrebat:

Cine au fost sciții? Dar mai întâi să observăm niște evenimente din istoria Israelului antic. Pe la sfârșitul secolului al VIII-lea î.Hr., Regatul de Nord al Israelului (cele zece triburi) a fost distrus de asirieni, iar populația a fost deportată undeva în nordul Mesopotamiei. Ulterior, puterea Asiriei a căzut, sub brațul înarmat al Babilonului. Ce s-a mai întâmplat cu acei israeliți? Înapoi în țara lor, nu s-au mai întors. Și atunci, unde sunt? Unii comentatori pe teme de istorie spun că s-au pierdut, pur și simplu. Nu mi se pare credibilă ideea asta. Cum să se piardă? Alții, mai scrupuloși, vin cu teorii care par mai verosimile. Una dintre aceste teorii spune cam așa: Israeliții s-au înmulțit și au căutat noi spații unde să se extindă. S-au deplasat spre nord, printre Marea Neagră și Marea Caspică, până în sudul Rusiei. Ei au fost denumiți sciți, care înseamnă călători. Să fie oare ăștia sciții consemnați în cărțile de istorie?
Herodot vorbește și el despre un popor care mai înainte locuise la sud de râul Araxes și s-a așezat în regiunea aflată la nord de Marea Neagră. Herodot scrie că acești sciți spun despre ei că sunt unul din cele mai tinere popoare "doar de o mie de ani, când a fost Darius cu armata în ținutul lor. Împăratul perșilor, Darius, a pătruns la sfârșitul secolului VI î.Hr. în ținutul sciților. O mie de ani în urmă ne duc spre momentul ieșirii poporului Israel din Egipt" - am încheiat citatul. Interesant este și amănuntul relatat de Herodot în continuare, cum că sciții nu consumă carne de porc și nici nu cresc porci pentru vânzare.
Cum vedeți teoria asta "sciți vs. israeliți"?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

„Herodot din Halicarnas, care a scris faimoasa sa Istorie la mijlocul celui de-al cincilea secol î.Hr., oferă dintre toți autorii clasici disponibili cele mai multe informații despre societățile nealfabetizate, dar au fost controverse considerabile asupra încrederii pe care o putem avea în relatările sale. Mulți cercetători științifici, urmându-l pe Tucidide, îl denumesc 'tatăl minciunilor', sau, ceva mai sofisticat, îi caracterizează poveștile în lumina teoriei criticii literare, drept în mod primar manifestări ale mentalității grecești și ale categoriilor grecești, mai degrabă decât reflectări ale unei realități obiective care ar putea fi azi de folos; clasicistul François Hartog a argumentat cel mai elocvent pentru o asemenea lectură a sciților lui Herodot, pe care i-a denumit 'sciții imaginari'."
—Timothy Taylor, The Oxford Illustrated Prehistory of Europe

| relian a răspuns:

Unde sunt cele 10 triburi? Exact ce au spus aia, sau pierdut.Cum adica sa se piarda? Asa bine sau pierdut p[e drumul istoriei,sau raspindit printre alte neamuri,ori au fost eliminati de alte triburi,deci sau dus de suflet laughing
Unia care s-ar fi inmultit cum zici tu si ar fi devenit puternici,sar fgi stiut de ei,s-ar fi dus in tara lor,ori ar fi cautat sa elimine ei pe altii prin jur pe unde erau sa le ia teritoriul,asa cum de altfel au si facut isralelitii dupa ce au plecat din Egipt.
Deci aia de demult sau dus de suflet,au disparut,asa cum dispare astazi o specie de animale,pasari etc.

Deci teoria ca sxau pierdut este f buna,nu vad eu de ce vezi tu ca nu-i credibila ideea,pe ce anume te bazezi,pe alte triburi de altundeva,pfff nau sarit aia ca ala din film Jumper laughing dintr-un loc in altul,sa fim seeriosi,desi unia vor sa creada altceva, adevarul este ala adevarat, sau pierdut.
Carne de porc nu maninca nici arabii, ala nu-i motiv sa spui aia ar fi. Odata ce te-ai dus la fund, inapoi nu te mai intorci, asta e clara.Grecia,odata cea cazut, cazuta a ramas si asa mai toate imperiile, triburile mai cunoscute.Vin altii trec peste tine,te elimina,ori te amesteci tu cu aia si natia ta a disparut.

Dai la jalea,ce mai conteaza acum ceau fost, cum au fost, conteaza ca sau dus, asa cum se duc toti.

Ia baga mai bine altg subiect, ala cu motorul elicoidal, ai citit ceva pe tema asta?
A scos acu unu pe hirtie un motor ce poate atinge 99% din viteza luminii si fara cine stie ce consum,deci motor ce se poate realiza.
Uite asta da subiect, xcauta helicoidal engine, este un inginer de la NASA care la pus pe hirtie, i-a facut pe toti fizicienii c u toate legile lor cu tot laughing au sarit toti stai baaaa ca n-ai cum, apoi omu lea desenat pe hirtie si lea inchis gura.
Scuze ca nu ma bag eu sa intreb ori sa aduc subiectul in discutie, am citit si eu acu o saptamana doua despre asta.

| gabicoo a răspuns:

Sciții fac parte din populațiile indo - europene care s-au deplasat spre Europa! Au fost printre ultimii actori ai indoeuropenizării spațiului european, în perioada de trecere de la Eneolitic la Epoca bronzului! Au fost atestați arheologic lucru care nu poate fi pus la îndoială! Referitor la Herodot vezi răspunsul userului @doctorandus!

Statul evreu a fost distrus în două etape: prima dată asirienii au distrus Regatul din Nord - așa cum ai menționat și tu, a doua a reprezentat-o cucerirea și distrugerea Ierusalimului de către babilonieni! În urma ambelor evenimente populația evreiască a fost deportată în diverse părți ale Mesopotamiei!
După cucerirea persană și distrugerea Imperiului Babilonian, regele Cirus cel mare le-a permis iudeilor să revină în țară și să-și reconstruiască templul! Nu s-au pierdut pur și simplu! Marea lor majoritate s-au întors! Unii au rămas, iar urmașii lor pot fi întâlniți în cadrul comunităților evreiești tradiționale din Irak, Iran, Pakistan și India.
Legătura dintre evrei și sciți e pură speculație! Existența actuală a unei comunități evreiești pe teritoriile europene ale fostei uniuni sovietice se datorează convertirii la iudaism a unui popor de origine turcică - Khazarii!

| sabin89 explică (pentru gabicoo):

"...regele Cirus cel mare le-a permis iudeilor să revină în țară și să-și reconstruiască templul! Nu s-au pierdut pur și simplu! Marea lor majoritate s-au intors"
Cred că nu ai citit cu atenție întrebarea. Nu despre iudei, cărora le-a permis Cirus cel Mare să se întoarcă la Ierusalim este vorba. Ăștia țin de Regatul de Sud (două seminții). Cu ăștia e o altă poveste. Discutăm aici de Regatul de Nord (zece seminții), care nu aveau capitala la Ierusalim, ci la Samaria. Despre ăștia e vorba. Unde sunt? Că înapoi (din nordul Mesopotamiei) nu s-au mai întors. Ce s-a mai întâmplat cu ei după captivitatea asiriană? Cei care aparțineau de Regatul de Sud (iudeii) s-au întors, într-adevăr, din Babilon (o parte din ei, nu toți) la Ierusalim și au reclădit Templul. Dar nu despre ei discutăm, ci despre ceilalți.

| doctorandus a răspuns (pentru gabicoo):

Raspunsul cel mai simplu este ca soarta celor zece triburi ramane un mister, dar este usor de presupus ca s-au integrat in populatia pagana in care au fost mutati. Poate nu la prima generatie, dar la a treia si a patra generatie.

Invers, populatia pagana mutata-n Samaria s-a integrat (amestecat) cu israelitii, dand nastere poporului samaritean. Samaritenii de azi urmeaza Cartile lui Moise, ca dovada ca elementul israelit a fost preponderent.

| gabicoo a răspuns (pentru sabin89):

Ți-a răspuns @doctorandus!

| gabicoo a răspuns (pentru doctorandus):

Iar în momentul în care a apărut creștinismul acești urmași ai celor 10 triburi s-au creștinat! Drept dovadă stă existența și în ziua de azi, a Bisericii Asiriene din nordul Irakului!

| Sisiwieuc9 a răspuns (pentru gabicoo):

Avem informații despre religia scitilor? Cumva erau iudaici?

| gabicoo a răspuns (pentru Sisiwieuc9):

Nu!
Singurii care au trecut la iudaism au fost khazarii (un popor de neam turcic) în secolul VIII d.hr.
Ei au stăpânit un teritoriu care se întindea de la nord de Caucaz până la granița cu Persia. De aici a rezultat confuzia cu sciții. Evenimentele s-au petrecut la 1000 de ani după perioada stăpânirii sciților asupra acestui teritoriu. Khazarii nu sunt urmașii sciților!
Urmașii khazarilor sunt acei numiți impropriu "evrei" ruși. De fapt adepți ai cultului mozaic răspândiți pe teritoriul fostului imperiu sovietic!

| gabicoo a răspuns:

Evreii au fost puțin numeroși de-a lungul istoriei lor!

Potrivit acestei surse
https://www.worldhistory.org/article/1843/scythian-territorial-expanse/
ei ar fi stăpânit un teritoriu imens - de la Carpați până aproape de granița cu China! Deci e imposibil!