| Buresbista123 a întrebat:

Cine crede ca specia umana este cea mai rea si distrugatoare specie de pe aceasta planeta?- http://www.youtube.com/watch?v=0guEKMVYmZ8,voi ce credeti despre specia noastra?

48 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai intrebi? Ai vazut animale facind razboaie? Ai vazut animale care sa atace de placere? O fac sa se hraneasca sau pentru aparare. Sau ai vazut animale facind ritualuri crude in numele credintei si a lui Dumnezeu cum fac unele secte? Etc, etc...

| RAY a răspuns:

In mod clar ca specia noastra e cancerul planetei

| contαbαndonαt a răspuns:

Am de ceva timp video-ul asta la favorite.
Trecand la intrebare: de crezut cred multe.Ca sa nu stau aici 3 ore sa insir toate calitatile acestei "minunate" si "superioare" specii, te pohtesc sa dai un mic click pe poza de la avatarul meu.Stii tu...o singura imag. poate fi cat 1000 de cuv. s.a.m.d.

| Buresbista123 explică (pentru contαbαndonαt):

Misto poza dar raspuns mai potrivit era-Da musca si printre altele mai face si x si y si z...adevarul e ca traim intr o lume egoista, imfatuata si imatura.Sunt curios tu crezi in Dumnezeu?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Buresbista123):

Uita-te la ultimul meu rasp. postat la categoria `religie`, ai sa razi bine de intrebarea de acololaughing.
Nu mai are rost sa spun ce sint sau nu sint, am intrat deja de destule ori la acea categorie sa dau rasp... unele mai serioase altele mai in bataie de joc in speranta sa se trezeasca si `mortu` la realitate (ca unii chiar sint trolli).

| Buresbista123 explică (pentru contαbαndonαt):

Tu nu crezi in existenta vreunei divinitati sau inca nu esti sigura?

| Buresbista123 explică (pentru Buresbista123):

Sunt curios cati ani ai?

| contαbαndonαt a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ina-2.html

Uite atat de nenorocita ma vad.Si pe buna dreptate, chiar ne meritam tot raul care ni se intampla in lume la cat de mult ne-am batut joc de planeta asta si de celelalte specii cu care convietuim pe ea.Una e sa ucizi pentru a nu fi ucis (asta e evolutia, e instinctul de supravietuire) si alta e sa ucizi in masa/sa denigrezi si distrugi pentru propriul capriciu.E o mica-MARE diferenta stii?

| Buresbista123 explică (pentru Buresbista123):

Te intreb de faptul daca esti sigura pentru ca unii se blocheaza la conceptul de absolut sau atotputernic etc...

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Buresbista123):

19, desi sincer varsta chiar nu conteaza.

| Buresbista123 explică (pentru contαbαndonαt):

Tinerii is mai deschisi in general la lucruri noi la tehnologie si asa omenirea s-ar putea sa aiba o sansa sa mearga spre ceva mai bun nu spun ca cei in varsta nu o fac dar in general is mai reticienti multi nu stiu f bine nici engleza sau alte limbi, sincer ma bucur ca din ce in ce mai multi tineri incep sa vada minciunile care ne sunt servite zi de zi in societate

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Buresbista123):

In ce sens se blocheaza? Te refereai la Zeii despre care avem cunostinta (din carti si spusele altora ca mai mult...)?

| Buresbista123 explică (pentru contαbαndonαt):

Care altii, de fapt toti sunt la fel, iar multi nu reusesc sa si defineasca conceptele de baza faptul ca nimic nu e absolut ca totul e privit din ei dintr o anumita perspectiva ca toate lucrurile au un anumit sf si un inceput sa zicem, nimic nu e batut in cuie...e foarte naspa ce se intampla in lume cu religiile care nenorocesc societati si indivizi, spunea cineva intr un clip pe youtube ca norocul pers religiioase este ca sunt multe nr lor le salveaza de a nu fi declarate bolnave psihic

| Buresbista123 explică (pentru contαbαndonαt):

Multi inainte sa cresti mare

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Buresbista123):

Din ce in se mai multi in toata lumea, da.Dar foarte putini de acest gen aici in Ro (daca e sa ne raportam la ei si nr. de credinciosi de la noi din tara) dat fiind si faptul ca ne-am nascut int-una din cele mai religioase tari din lume.Eu in locul tau nu mi-as face asa mari sperante in cee cei privesc pe taranii nostri de romani! Am vazut si citit mult prea multe in ultimile zile ca sa mai pot avea vreodata vreo parere buna despre jegul asta de tara si despre natia asta mizera de CRIMINALI pociti, si ignoranti pe deasupra.
Nu sint genul `hater`; chiar nu sint dar deja mi-a ajuns, am si eu limita mea...

| Buresbista123 explică (pentru contαbαndonαt):

Ce sa mai zici ramai prost cand aflii ca dupa 90 s au construit peste 8000 de biserici daca nu mai multe si s au daramat nu stiu cate scoli ori spitale e o tragedie iar acum s au bagat sute de milioane in catedrala mituirii neamului... oare nu gaseau ceva mai bun de facut decat indobitocirea si manipularea populatiei, se pare ca nu...totusi din ce am vazut pe la tv sunt si oameni cu capul pe umeri care gandesc rational si logic unele probleme ceea ce e incurajator ce e cam trist este ca nimeni nu abordeaza problema religioasa, nu cunosc sincer un ateu sau o persoana deschisa la minte in aceasta privinta din mass media

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Buresbista123):

Acum daca e s-o dam in subiectul religiei si de catre mai marii ei deja vorbim de o intreaga mafie pusa bine sus, intr-o afacere in care se-nvart sume considerabile de bani! De sclavagism morern si o spalare pe cap la nivel...

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Buresbista123):

La nivel mondial*

| Buresbista123 explică (pentru contαbαndonαt):

De aici pleaca multe bube de la problema educatiei religia fiind si ea cu bucata ei insemnata, sa nu uitam ca noi de la 3-4 ani pana la 65 suntem integrati intr un sistem bine gandit de catre unii special pentru beneficiul lor, ai vazut documentariul Zeitgeist?

| contαbαndonαt a răspuns (pentru Buresbista123):

Nu inca, dar il am in p.c impreuna cu un pachet intreg de alte doc.
Mi se pare ca la inceput, pe funda, este vocea lui George Carlinthinking daca nu ma insel.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Pe fundal*

| doctorandus a răspuns:

Se pare ca pisicile bat oamenii la exterminarea altor specii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mă îngrozește mentalitatea asta anti-evolutivă. Vreți downgrade la o altă specie sau cum? N-aveți decât!
Dacă e așa distrugătoare specia umană atunci dați shut down la calculatoarele astea la care stați și fugiți într-o savană!

Nu cred că e cea mai rea și distrugătoare. Doar pentru că poate fi nu înseamnă că și e. Nu mai generalizați de la niște oameni bolnavi psihic sau pur și simplu primitivi.

N-a creat nicio altă specie câte a creat omul. Bine că numai distrugere știți să vedeți.
Uneori ca să creezi mai trebuie să și distrugi(sau chiar să faci sacrificii). Da, uite așa. Beliți ochii și încercați să vedeți și partea bună a distrugerii, nu doar partea rea. N-am de gând să dezvolt prea mult subiectul din cauză că se extinde pe alte domenii(moralitate/etică, istorie, religie, etc.), implică și multă subiectivitate ce poate fi mai mult sau mai puțin validă.

| contαbαndonαt a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum de se face ca pe unde comentez eu te vad mai apoi si pe tine comentand?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu cred ca specia umana este cea mai rea si distrugatoare. cred ca s-a comportat asa din cauza manipularii, dezinformarii si educatiei. odata ce oamenii ajung sa cunoasca si sa inteleaga consecintele comportamentului lor se schimba. mi s-a cam luat de cat de mult se blameaza. Si oamenii (asa barbari cum ii cred unii) au nevoie de dragoste, intelegere, respect s.a.m.d. Toate vin de la sine mai apoi. tu insuti ai impresia ca cei care cred in Dumnezeu sunt niste prosti. cum ai vrea sa se comporte cu tine atunci?

| Wehrmacht a răspuns:

Pai...cred ca aproape toate celelalte specii.

| Buresbista123 explică (pentru anonim_4396):

Pe asta de unde ai scos-o, cine a zis ca cei care cred in deitati sunt prosti? as vrea sa se comporte cu mine asa cum o fac si eu cu ei

| Buresbista123 explică (pentru Buresbista123):

Dar daca avem puncte de dezacord pe o anumita tema o putem dezbate cu argumente -http://www.tpu.ro/......om/,arunca o privire pe videouri daca stii engleza si sa vedem apoi cam care e problema cu religiile si de ce sunt ele nocive umanitatii

NOname
| NOname a răspuns:

Omul - cel mai periculos animal.
http://youtu.be/WfGMYdalClU

George Carlin o zice foarte bine.
http://youtu.be/0guEKMVYmZ8