| Mayhem666 a întrebat:

Cum credeti voi ca s-ar fi dezvoltat umanitatea ca si specie, pe plan tehnologic si intelectual si cat de avansata ar fi specia noastra, daca absolut nici un fel de religie nu ar fi existat vreodata pe planeta?

4 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Oamenii s-au intrebat dintotdeauna care e cauza existentei, doar daca ar fi fost create numai animale
probabil nu ar fi existat tentative de comunicare cu cauza existentei.

| halogen001 a răspuns:

Religia e minciuna, e înșelătorie și în mod evident are un rol negativ, e o frâna în calea dezvoltării si e un instrument care aduce beneficii unor oameni necinstiți și incompetenți. Însăși existenta religiei e un semn al incapacității majorității oamenilor de a raționa corect. Daca omul e naiv și credul atunci primește exact ceea ce merita: minciuna și înșelătorie la pachet chiar din partea semenilor lui, deci nu putem vorbi de un progres.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Ar fi fost la fel! Religia nu a stopat dezvoltarea aspectelor mentionate de tine!

| chuckmanson a răspuns:

E greu de spus pentru că religia este, într-un fel, parte din natura noastră. Nu spun în sensul că ar fi o "genă a lui Dumnezeu" sau ceva de genul, dar religia are origine evolutivă. A fost observată până și în paleolitic și este așa comună, că se consideră a fi ceva mai comun decât limba scrisă. Nu numai atât, dar religia e consecința mai multor caracteristici esențiale a speciei noastre. Omenirea a creat religia deoarece avem inteligență ridicată, capacitate pentru a înțelege simbolismul și cauzalitatea, de a recunoaște patternuri, moralitate, limbă, viața în grupuri, unelte etc. Cumva religia a fost consecința acestor factori. Creierele noastre sunt așa bine programate pentru recunoașterea modelelor că le folosim mereu fără să ne dăm seama. De asta există superstiții, de asta ajungem să vedem animale în cer, conectând stele care se află la milioane de kilometrii distanță unele de altele și nu au nimic de a face una cu alta, de asta există rasism, de asta oamenii ajung să creadă în pseudo-științe etc. De aici au pornit o mulțime de practici religioase precum rugăciunile. Dacă combinăm asta cu simbolismul putem explica multe mituri religioase. Spre exemplu, în cazul venerării pisicilor în Egiptul antic. Având în vedere faptul că aveau o agricultură foarte restrânsă șobolanii erau o amenințare la supraviețuirea lor, deci atunci când au văzut că pisicile îi scăpau de șobolani au ajuns să le considere aducătoare de noroc și ulterior să le venereze drept daruri de la zei. Religia a avut și ea anumite roluri și efecte pozitive precum a uni populațiile mari și a le oferi o identitate de grup. Multe din practicile religioase, inclusiv din religiile abrahamice, au fost foarte utile populației locale, cum ar fi spre exemplu cărnurile necurate din biblie sau circumcizia sau izolarea femeilor la menstruație. Nu e o idee prea bună să mănânci carne de porc în deșert. Ei încercau să reducă infecțiile, mai ales că aveau puțină apă și săpun mai deloc deci au început să practice circumcizia, și cum nu știau prea multe despre menstruație, s-au decis că e mai bine să lase femeile singure decât să se infecteze mai multă lume. Sau tratamentele pentru lepră care erau o formă disperată de medicină antică etc. Aș putea să continui dar ai prins ideea. Multe practici religioase erau de fapt tehnici de supraviețuire. Apoi mai e frica oamenilor atât de moarte cât și de pericolele vieții. Imaginează-ți că ești un om primitiv din paleolitic într-o peșteră cu familia în toiul iernii, mori de frig, nu știi când vei avea următoarea masă, dacă vei supraviețui iernii și mai și auzi urletul lupilor. Chiar dacă nu are tribul tău vreun zeu, îl inventezi tu. Acum nu mă înțelege greșit, nu neg faptul că religia a fost și o unealtă politică și nici nu îi neg efectele dezastruase pe care le-a avut asupra omenirii, dar pentru a răspunde la întrebarea ta ar trebui să ne imaginam o omenire care a evoluat într-un fel complet diferit.