| Tron a întrebat:

Cine e Dumnezeul vostru? Sa fie Cel de sus si nu persoana care va da viata? Sa fie Cel de sus si nu persoana care va e alaturi in fiecare clipa, fie ca e grea, fie ca e usoara?

8 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Imi place atat de mult Psalmul 139. Ti-l recomand sa il citesti.,, Tu mi-ai intocmit rarunchii.Tu m-ai tesut in pantecele mamei mele.Te laud ca sunt o faptura asa de minunata. Minunate sunt lucrarile Tale si ce bine vede sufletul meu lucrul acesta! Trupul meu nu era ascuns de Tine cand am fost facut intr-un loc tainic, ca in adancimile pamantului.Cand nu eram decat un plod fara chip,ochii tai ma vedeau si in Cartea Ta erau scrise toate zilele care-mi erau randuite, mai inainte sa fi fost vreuna din ele.,, Cum poti sa crezi ca suntem rezultatul unei oarbe intamplari? Omul este o fiinta complexa cu ratiune cu sentimente. Suntem creati de Dumnezeu.

| wales a răspuns:

'' Nicio sluga nu poate sluji la doi stapani; caci sau va uri pe unul, si va iubi pe celalalt sau va tine numai la unul, si va nesocoti pe celalalt. Nu puteti sluji lui Dumnezeu si lui Mamona." (Luc.16:13).

'' cu cat mai mult sangele lui Hristos, care, prin Duhul cel vesnic, S-a adus pe Sine insusi jertfa fara pata lui Dumnezeu, va va curata cugetul vostru de faptele moarte, ca sa slujiti Dumnezeului celui Viu!'' (Evr.9:14).

| danut a răspuns:

Se vede o lipsa majora in intelegerea ta, viata NU SE POATE DA decat daca vrea Cel de Sus. Viata este un dar si nu un merit sau ceva ce depinde de cel ce procreeaza in afar de "lucrul mecanic" daca Dumnezeu nu vrea, nu exista viata.

| ania a răspuns:

Dumnezeu meu e cel care a dat si mentine viata oricarei fiinte si care imi e alaturi in fiecare clipa, fie grea, fie usoara.

| AlxMro a răspuns:

Dumnezeu traieste in fiecare dintre noi, si prin simplu fapt ca murim, eu inteleg o renastere catre viata vesnica alaturi de Dumnezeu, iti recomand sa vb cu un preot chiar daca esti ateu.

| WR104 a răspuns:

Nu pot eu sa iti spun eu cine este cum nu poate nimeni:Cel care iti da viata este tot un om ca si tine si nu are nici puteri supranaturale nici un mare psiholog sau invatat nu poate fi neaparat ci o simpla faptura ca si tine. Oamenii credinciosi il vad pe Dumnezeu ca pe motivul pentru care noi si intreg universul existam.Trebuie sa iti iubesti parintii pentru ca ei ti au dat viata asa cum Dumnezeu a dat omului puterea de a creea alte vieti la randul lor transformadui in zei pentru urmasii lor.

| Tron explică:

@d2ny:
Vrei sa-i dau foc? Mai bine lasa pentru siguranta luiwinking

| Satana a răspuns:

Eu sunt propriul meu dumnezeu.