| AvalohAlyn a întrebat:

Cum vezi viata? Usoara,grea?
Frumoasa, urata?

Răspuns Câştigător
| Andreeac33 a răspuns:

Viata e grea, dar e frumoasa.Trebuie sa pretuiesti fiecare moment, mai ales momentele bune. Uite cateva motive de ce sa iti pretuiesti viata. Zile de naştere.Focuri de tabără. Ţinutul de mână. Ciocolată caldă în serile friguroase de iarnă. Plimbările în natură.Somnul.Prima întâlnire.Vacanţe.Să îţi petreci toată ziua în pat.Să cumperi inele de logodnă.Să explorezi o pădure.Să te joci cu un bebeluş. Camping.Să priveşti pe cineva zâmbind datortiă ţie.Să numeri stelele.Să numeri cercurile unui copac tăiat.Să realizezi că cineva chiar te iubeşte.Să dăruieşţi înapoi iubire.Să te îmbeţi pentru prima dată. Mirosul cărţilor vechi.Să răsfoieşti poze alb&negru.Să înveţi numele strămoşilor tăi.Râsete puternice.Sentimentul când te ridici după ce ai fost la pământ.Prima zi de facultate. Ultima zi de facultate.Să oferi un interview reuşit.Să ai parte de un eşec şi să îţi dai seama că nu este sfârşitul lumii.Să colecţionezi scoici.Să te bronzezi.Să asculţi bătăile inimii cuiva.Sunetul valurilor care se izbesc de ţărm.Ploaia care loveşte un acoperiş subţire.O inimă frântă care se transformă într-o inimă vindecată. Propria ta casă. Decoratul acelei case.Să ajungi acasă la persoana pe care o iubeşti după o zi lungă. Zgomotul paşilor lui/ei.Să observi zborul frunzelor toamna.Culorile frunzelor toamna. Zăpadă neatinsă.Să cânţi cântecul tău favorit fără să te simţi jenat.Să zăreşti dragostea în ochii cuiva.Să îţi vezi părinţii uitându-se unul la celălalt la fel ca prima oară.Apusul.Răsăritul.Modul în care focul devine cenuşă. Mirosul focului de tabără.Să te trezeşti dimineaţa iar în dormitorul tău să patrundă firicele de lumină printre draperii. Micul dejun în pat.Să te schimbi în bine.Nebunie.Să ierţi.Să te schimbi un pic mai mult în bine.Primăvară.Florile care răsar şi îsi deschid delicat petalele.Amintiri frumoase.Să înveţi cum să îi ierţi pe cei răi. Picioare calde într-un pat rece.Să dormi cu persoana de care îţi pasă.Să te trezeşti în braţele lui/ei. Zâmbete largi care ajung până la urechi.Să înalţi lampioane.Să înoţi pe spate.Să sari cu paraşuta.Să rişti.Aventuri.Prima notă mică. Primul 10.Profesorul preferat.Prima poezie scrisă de tine. Ultima poezie scrisă de tine.Vacanţe în familie.Plimbări lungi cu maşina. Mâinile tatălui tău când va îmbătrâni.Nepoţi.Copii tăi.Prima lor zi de liceu. Ziua absolvirii lor.Nunta lor. Zilele lor de naştere.Să culegi flori pe un câmp. Mirosul ierbii proaspăt tăiate. Mândrie.Să te simţi bine în pielea ta.Să iubeşti ceea ce se reflectă în oglindă când stai în faţa ei.Să nu mai simţi apăsări sau durere.Să culegi afine până când mâinile îţi devin albastre. Ferestre îngheţate.Sex şi dragoste.Să numeri anii petrecuţi alături de el/ea.Altă lumânare pe tortul aniversării tale.Altă dovadă a victoriei. Durerea de burtă datorată râsului puternic.Să respiri aerul îngheţat al iernii.Să simţi suflarea lui/ei pe pielea ta.Realizări.Multe realizări.Dragoste.Triumf.Să leneveşti sub sâlcii.Scuze acceptate. Înţelegerea care vine de la iertare.Prima ceartă.Mai mult bine.Mai puţin rău.

Totul.

27 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Un adevarat mister.
Azi Ferrero Roche, maine oare ce? Poate Raffaello.

| thegatekeeper a răspuns:

Destul de anosta si chiar trista, in general, insa am reusit sa imi creez propriul univers in care m-am inconjurat de putinele lucruri si activitati care imi fac placere: muzica, citit, scris, desen etc. Personal, viata mea este destul de usoara si sunt foarte multumit, cel putin pana in momentul de fata, insa nu imi place deloc cum se desfasoara lucrurile in plan general, din punct de vedere social, cultural, moral etc.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru thegatekeeper):

Adica ti-ai construit un zid in juru tau care sa te protejeze de lumea reala, exact ceea ce zice Pink Floyd ca e cea mai mare greseala. In caz ca nu stiai, la asta se refera ''The Wall''.
https://www.youtube.com/watch?v=zLSCJmOIIJI
https://www.youtube.com/watch?v=l9b9UhFe6Eg
https://www.youtube.com/watch?v=VanuHtAQeUs
https://www.youtube.com/watch?v=MJUuDoRZpyU

Tu esti acum asa :
https://www.youtube.com/watch?v=y7EpSirtf_E
Si ar trebui sa fii asa :
https://www.youtube.com/watch?v=jQcBwE6j09U
Asadar:
https://www.youtube.com/watch?v=IHnfnZt8KjM

Viata e dura, e exact ca-n jungla. Ori te adaptezi ori te mananca altii de viu. Bine, banuiesc ca inca stai la parinti si esti protejat de ploaia de meteoriti din lumea reala asa incat ce-ti zic eu ti se pare pura fictiune. Dar asculta-l macar pe Pink Floyd.

| thegatekeeper a răspuns (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Da, se poate spune ca m-am inconjurat de un zid, insa nu complet (lipsesc cateva caramizi din el, sa zic asa). Nu traiesc complet rupt de lumea reala si reusesc sa ma adaptez atunci cand e necesar, am reusit sa ma descurc pe cont propriu in multe situatii, insa nu imi place sa am de-a face cu oamenii, in general, nu imi place sa socializez si de aceea ii evit si imi vad de ale mele. Nu toti oamenii au aceeasi fire si nu toti sunt "animale sociale", cu aceleasi principii, peronalitati, idei etc. Si Pink Floyd chiar ascult.

| Mădă0611 a răspuns:

Dureroasa. Ca sa traiesti, trebuie sa iei viata altora.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru Mădă0611):

Exactwinking Ca tie sa-ti fie bine trebuie sa calci pe cadavre, cu sau fara premeditare. Asta e legea naturii iar cine nu se adapteaza moare.

| sublime89 a răspuns:

Eu o vad doar intamplatoare.

| Dariusuu a răspuns:

E simpatică, grea, neînţeleasă, amuzantă şi uneori teribilă.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Viata e grea (daca nu te-ai nascut Ion Ion Tiriac jr). Frumoasa sau urata ti-o faci tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Grea, si cu putine momente frumoase.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Palpitanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca shaorma cu de toate.

| Buresbista123 a răspuns:

Ca bine zici

| unprietenaproape a răspuns:

A mea? inutila

| Biiskrem a răspuns:

E exact ce-i în spatele meu, în fața mea, în stânga, dreapta...
Și nu pot spune că e ușoară sau grea, e o pantă pe munte și atât.
E minunată.

| AlexandraCris a răspuns:

Viaţa este aşa cum ne-o croim noi. Dacă vrem să fie frumoasă, e frumoasă. Nu ar strica să fim mai mult pozitivi decât negativi. Sunt momente în care ne e greu, dar trecem peste. Nu există "nu putem". Până la urmă totul se rezolvă.

| happy31animation a răspuns:

Viata e grea, dar e frumoasa

| Denly a răspuns:

Viata e grea de iti vine sa te lasi de dansa. Noroc ca ne-a dat Dumnezeu ochi sa vedem si lucrurile frumoase!

| Garielu a răspuns:

Frumoasa uneori, grea alteori!

| DeusCorrupti a răspuns:

Drumul catre prapastie.

| OmuCuBasca a răspuns:

It's not your f..........ing bussines!
Concentrate of your own.

| MirelusRoxi a răspuns:

Viata e grea pentru unii, dar nu si pentru altii. Eu vad viata frumoasa si grea happy

| Bolea_Daniel_1984 a răspuns:

O vad usoara, grea, fromoasa si urata asta ii cursul vieti cu bune cu rele nu ai ce face viata merge inainte happy

| taby14 a răspuns:

Incearca sa nu o vezigrea, inutila sau ceva asemanator, daca te gandesti ca esti mereu nefericit asa vei fi, uneori suntem prea preocupati de ce nu avem si nu observam ceea ce avem deja, incearca sa vezi si partea plina a paharului! happy big grin

| euuuu13 a răspuns:

Grea,dar are momente frumoase happy Dar si urate straight face

| Gabi86 a răspuns:

Provocatoare... deci frumoasawinking big grin