| Ingognito a întrebat:

Cine este Nostradamus asta? niste informatii asa simple si la subiect daca se poate

12 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Un om fără absolut nici o putere paranormală în jurul căruia sutele de ani de ignoranță au țesut o aură de fascinație și mister și i-au atribuit darul clarviziunii.

În mediile academice din prezent este larg acceptat faptul că așa-zisele "legături" dintre "previziunile" lui Nostradamus și evenimentele reale fie se datorează interpretărilor sau traducerilor greșite ale textelor, fie sunt atât de generale încât nu pot fi considerate sub nici o formă "previziuni".

| KNST a răspuns (pentru johnnny123):

In parte adevarat. Dar, sa nu uitam ca era un extraordinar "medicinist".
A reusit sa stinga ciuma neagra, pe vremea lui (printre altele), asa ca... hai sa dam Cezarului ce este al lui. happy Cat despre ale sale premonitii/viziuni/etc... suntem prea mici ca sa ne dam cu parerea atat de sigur.winking

| johnnny123 a răspuns (pentru KNST):

Nu am negat ca era un om cu un anumit grad de pregatire si talent, am negat doar ca poseda darul de a prevedea viitorul

Cat despre realizarile sale din domeniul medicinei, cred ca este mult spus ca "a stins ciuma neagra". Exista doar cateva vagi referinte istorice la faptul ca ar fi inventat un medicament (a carui eficienta nu a fost insa niciodata confirmata si documentata) si la faptul ca a participat la eforturile de combatere a catorva epidemii locale, la fel ca toti doctorii momentului. Cat despre eradicarea ciumei nici nu poate fi vorba, avand in vedere ca au mai existat epidemii pana prin anul 1959.

In legatura cu viziunile, imi mentin parerea. Nu cred ca sunt prea mic pentru a pune sub semnul intrebarii faptul ca un om poate vedea viitorul. Daca spun ca la un moment dat va veni un mare razboi si peste 400 de ani vine intr-adevar un mare razboi, asta nu inseamna ca am vreun dar. Inseamna doar ca "predictia" mea a fost atat de generala si evidenta, incat era imposibil sa nu se adevereasca.

| KNST a răspuns (pentru johnnny123):

Raspunsul tau imi place. Esti analitic si nu risti sa mirosi prima floare gasita in glastra. Apreciez. happy

| vocea a răspuns:

Pe numele său real Michel de Nostredame, a fost un faimos medic, cabalist și farmacist francez.

Răspuns utilizator avertizat
| KNST a răspuns:

Pentru tine este "Maestrul Nostradamus"! P.S. Oricum, tipul stia mai multa gramatica decat tine, asta-i clar.

| Silent3025 a răspuns:

E chiar asa de greu sa citesti pe Wikipedia? https://ro.wikipedia.org/wiki/Nostradamus
Cat ai prapadit timupul sa scrii aici, citeai ce scrie acolo!

| BeautifulSunflower a răspuns:

Un cersetor de pe strada, funda?

| TabletaSB a răspuns:

Nostradamus = pseudo-profet
este considerat un profet al timpurilor ce au urmat dupa el (cam 500 de ani). insa nu toate profetiile lui s-au implinit.
totodata era un erudit francez, medic.

| Tig22 a răspuns:

Salut, Nostradamus a fost un medic, cabalist si farmacist foarte faimos. Era de origine franceza. Dar este considerat si profet, adica sa fim seriosi, de cate ori nu ne a anuntat sfarsitul lumii pana acum?laughing

| dgffdf a răspuns:

Un medic si astrolog francez. Cauta pe wiki pentru mai multe detalii ample si concrete ☺