| Joker3134 a întrebat:

Un om coleric poate sa fie si putin timid? Cu temperamentul te nasti?

7 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Un coleric poate fi o corcitura de "de toate", asta trebuie sa stii.
Nu exista temperamente pure.

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru Joker3134):

"Trasaturile de caracter se nasc in urma experientelor de viata pe care le-am avut fiecare dintre noi, si sunt influentate de obiceiurile, preferintele si valorile parintilor nostri, de normele societatii in ceea ce priveste exprimarea iubirii si urii, de ceea ce considerau a fi normal si acceptabil persoanele apropiate si multe alte aspecte culturale. Temperamentul, spre deosebire de caracter, este trasatura care echilibreaza personalitatea. Trasaturile de temperament sunt tendinte innascute, mostenite de la parinti si se manifesla prin modul personal de a vedea lucrurile, de a gandi si de a simti care isi face aparitia in copilaria timpurie. "

Răspuns utilizator avertizat
| LPCTSTR a răspuns (pentru Joker3134):

Asta n-am de unde sti eu.

| oglindasultanului a răspuns:

Se mosteneste din experientele de viata ale parintilor biologici.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Consider că da! Colericul poate fi timid în anumite situaţii, mai ales în situaţiile noi şi într-un mediu diferit, cu oameni diferiţi faţă de cei de aceaşi teapă cu el.
De exemplu, un elev problemă care se mută la o altă şcoală, forţat de părinţi sau datorită exmatriculări. În clasa care va fi, mai ales dacă e una de elevi serioşi şi silitori, acesta va fi chitic la început, până îşi găseşte oameni comptabili cu el.