| anonim_4396 a întrebat:

Cine imi poate spune ce trebuie sa fac pentru a deveni astronom sau astronaut.Va rog sa imi raspundeti.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E o diferenta intre astronom si astronaut. Daca vrei sa fii astronaut, trebuie sa te muti intr-o tara care are misiuni spatiale in primul rind. Dar sansele sa reusesti sa fii recrutat sint infime, avind in vedere cit de putine posturi de genul asta exista. Oricum, cele mai mari sanse le au pilotii de pe avioanele de vinatoare, pentru ca au o experienta de zbor iesita din comun. Sanse mai au si oamenii de stiinta cu pregatire in diverse domenii, ei fac calatoriile astea pentru diverse experimente, dar trebuie sa excelezi in domeniul ales.
Ca sa fii astronom, e relativ mai simplu, pentru ca asta nu implica si iesiri in spatiu. Deci nu trebuie decit sa inveti pe ruptewinking

4 răspunsuri:
| DorelSudoru a răspuns:

Vise! Fumeaza iarba si o sa calatoresti in spatiu.

| Slavic a răspuns:

Sa inveti

| PCDemon a răspuns:

Intra pe site-ul oficial NASA, da contact, vorebeste cu ei ( trebuie sa stii engleza, sa ai activat roaming-ul si sa ai totusi o facultate, nu doar asa- am venit si eu la voi ca sa ma fac astronanut! )
Dupaia urmeaza indicatiile lor!winking

| playstow a răspuns:

In primul rand sa fii cu (