| 13 a întrebat:

Cine mai crede ca religia este ceva fara de care noi oamenii nu putem trai?

Răspuns Câştigător
| CrysisMD a răspuns:

@13, Eu iti voi spune doar un singur lucru dar iti voi spune asta prin citat.
"Daca s-ar demonstra stiintific ca Dumnezeu nu exista, atunci El ar trebui inventat" -Ludovic al XVII

20 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Flav
Acum.Eu una pot sa traiesc fara religie.Dar fara de Dumnezeu, nu.Religia nu ne mantuieste,ci relatia personala cu Domnul Isus,prin rugaciune, prin citirea Cuvantului lui Dumnezeu, prin umblarea in fapte bune.

| Vizitiul a răspuns:

Sincer, n-am curiozitati in sensul asta. Ma rezum la faptul ca eu pot trai si fara religie.

| Flav a răspuns:

Ema: da-i un Canon!

| wales a răspuns:

Fără religie poți să trăiești și fără Dumnezeu poți să trăiești, dar trăiești atât cât ți-a dat Dumnezeu, acum și atât.

| danut a răspuns:

Fara religie, poti EXISTA (vegeta) dar nu poti TRAI.

| ramona30 a răspuns:

Toata lumea poate trai fara religie sau d-zeu, nu e obligatoriu. Nu poti trai fara apa, mancare si somn dar fara popa, isus, allah, buddha poti trai mult si bine.

| Necrophagist a răspuns:

@13: mie-mi pare c-ai crescut frumos apoi na,suferinţa are şi ea explicaţia ei mistică.
cât despre intrebare trebuie să ajungi la un anumit nivel de profunzime să îţi dai seama de durerea lipsei de religie,putem trăi fără religie,nu ştiu dacă pot şi cei care chiar iubesc serios divinitatea.
ah inca ceva,chiar daca nu ai modelul in fata, mai multa atentie la constructia mai amanuntita portretului, nu numai aia fraieri lucreaza sub reguli de anatomie

| Necrophagist a răspuns:

CrysisMD,mda,Voltaire are dreptate în măsura în care îi putem da psihicului peste nas.

| Rayyy a răspuns:

Bună,
Eu nu cred că religia este acel lucru fără de care nu putem trăi. De fapt, sunt de părere că nu putem trăi fără a avea acea persoană spre care să privim atunci când dăm de greu, sau pe care să o rugăm ca lucrurile să meargă bine în momentul în care ne confruntăm cu o situaţie dificilă.
Şi în acest caz, persoana este Dumnezeu. Personal, eu mă încred în El, în Dumnezeu. Nu în Biserică, şi nici în ortodoxism.

| blondissima a răspuns:

Eu. N-am fost dintotdeauna credincioasa, am trait si inainte... dar, nu la fel de intens si impacata cu "Totul".

| Dmesss a răspuns:

Si daca nu traim, ce?

| Marcian a răspuns:

Nu este ceva necesar vietii dar ma gandesc eu ca poate sa-ti imbunatateasca sau sa-ti inrautateasca viata.

| MajorAsshole a răspuns:

NU cred in Dumnezeu. Eu traiesc. Voi, oamenii, nu ati putea.

| Filip23 a răspuns:

Si eu sunt printre indivizii astia. Imi pare rau daca asta iti ia oxigenul. Se pare ca trebuie sa mai astepti un nou Mao sau Stalin ca sa imi poti da la gioale.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Noi putem trai si fara religie. Dar daca vine plata?

| 13 explică:

Silviu51-Foarte bun punctul de vedere. Dar "Dumnezeu" mi-a luat parintii de langa mine de la o varsta destul de frageda. Si am crescut cu un frate ATEU! Crezi ca a facut parte din planul lui?

| 13 explică:

Filip -stai linistit frate. Nu am nici cea mai mica problema cu asta. Eram doar curios. Fiecare crede in ce vrea cand vrea unde vrea. Ca doar e democratie. Atata timp cat nu incerci cami bagi credintele tate pe gat, putem fi cei mai buni prietenihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii care gandesc, iubesc si cred.momaile lui satan nu cred. daca sant momai si fac doar ce le spune stapanul?

| silviu51 a răspuns:

Foarte multa lume crede ca nu se poate trai fara D-zeu si biblie! Daca ai avea parinti credinciosi si care sa te educe moral si crestineste, nu ai pune asemenea intrebari!