| painkilleeer a întrebat:

Putem trai si fara a avea apendicita?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Apendicita e numele unei boli care consta in inflamarea apendicelui.
Si da! Poti traia FARA boala asta, asa cum poti trai FARA nicio alta boala.

| nashu40 a răspuns:

Adica apendicele, pentru ca apendicita se numeste operatia de scoatere.
Desigur, se traieste normal si fara apendice, un procent enorm din pupulatia planetei traieste fara.

| CraiovaAdy a răspuns (pentru nashu40):

Cine te-a învățat pe tine că apendicită se numește operația de scoatere? Măcar, dacă nu ai cunoștințe în domeniu, nu îți mai da aiurea cu părerea pentru că nu e bine ce faci. Nu o lua de rău, doar te-am sfătuit să nu îți mai dai aiurea cu părerea dacă știi că ești pe lângă subiect.
Apendicita este un sindrom abdominal acut sau cronic determinat de inflamația septică sau aseptică a apendicelui ileocecal. Procesul inflamator apendicular acut debutează cu congestie și edem, și poate evolua până la gangrenă, cu perforație și peritonită localizată sau generalizată, sau poate evolua spre cronicizare, după remiterea sub tratament conservator a puseului acut, cu apariția de leziuni degenerative în grosimea peretelui apendicular. Apendicita cronică poate să apară fie prin cronicizarea unei apendicite acute, fie ca atare de la început. (sursa: Wikipedia, link: http://ro.wikipedia.org/wiki/Apendicit%C4%83)
P.S.: Sper că te-ai lămurit și tu în privința acestui sindrom abdominal.

| OnuOnulică a răspuns:

Da, se poate trăi și fără să faci vreo apendicită happy

| Luiz369 a răspuns:

Da, poti trai fara apendicita,(faci daca inghiti coaja de seminte, alergi mult, daca te lovesti acolo )

| mira a răspuns (pentru Luiz369):

Organul se numeste apendice, iar boala apendicita.Nu mai folosi gresit termenii.