| iubescpisicutele47 a întrebat:

Oamenii pot trai fără carne?
Putem trăi doar cu plante?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Cam greu sa poti trai doara cu plante.Mai degraba cu seminte si fructe, ceva radacini, legume, anumite parti din plante.Organismul uman nu este capabil sa le digere pe toate complet.

Deci mare parte din plante, ori parti de planta ce le consumam is eliminate.De ce?
Plantele au peretii celulelor alcatuite din fibre celulozice,semicelulozice,lignina.
Ca sa poti digera aceste fibre este nevoie de enzime care sa le descompuna.Ei noua oamenilor ne lipseste enzimele celulaza,nu putem produce aceste enzime.

Erbivorele,nici ele nu pot produce aceste enzime,DAR au bacterii in intestine,de astea ce traiesc in simbioza si alea produc pentru ele aceste enzime numite celulaza care pot descompune celuloza,lignina etc.
La om aceste bacterii lipsesc.Dar in schimb putem produce toate enzimele necesare digerari produselor animale,deci sintem facuti din fabrica cu aceste enzime,deci sintem facuti sa putem consuma carne.

Din pct de vedere evolutiv,dimensiunea sistemului digestiv al oricarui animal,depinde de ce consuma si de microbii cei au in intestine,de acele organisme cu care traiesc in simbioza.

Cu cit mincarea este mai bogata in calorii,asa cum este dieta unui carnivor,lungimea tractului intestinal este mai scurta,si este nevoie de mai putin ajutor din partea florei intestinale, deci carnivorele au f putine bacterii in intestinele lor si comparativ cu omul.

Erbivorele au o dieta strict vegetala, dieta care este saraca in calorii, de aia daca ai observat erbivorele maninca mai toata ziua, deci au nevoie sa consume cantitati f mari de hrana, care sa le asigure caloriile necesare.Erbivorele au si intestinul foarte lung tocmai pentru a putea extrage cit mai la max tot ce are aceele plante ce le consuma, plus is ajutate de ac ele bacterii ce le pun la dispoztie enzimele necesare digerari si absortiei.

Deci omul are nevoie sa consume carne, pentru ca are nevoie de cateva elemente esentiale pentru a supravietui si anume :

-Vitamina B12 -este necesara sistemului nervos si formarii de globule rosii.
-creatina, vitamina D3, acizii grasii nu se gasesc in plante, dar organismul uman le poate produce singur si fara sa consume carne, insa imn cantiatati f mici, deci nu te poti baza doara pe propriul organism.

Vegani si vegetarienii la analize au cant f mici de acizi omega nu stiu de care, de aia is sfatuiti sa ia suplimente de omega 3 din alge, de asemenea cei care nu folosesc absolut deloc produse animaliere, nicio lapte si nici oua, is sfatuiti sa ia suplimente de vitamina B12, altfel organismul lor devine slab.

Vitamian asta B12 nu se afla doara in carne, se gaseste si in oua, lapte, peste, dar de consumi doara vegetale nu prea ai de unde lua aceste vitamine ori creatina sau vit D3.
Vegetalele de asemenea contin cantitati f mici de fier,ca urmare veganii pot avea carente in acest element,si aici se recomanda suplimente.

Ok dupa cum observi,se pare ca fara sa consuma animale,ori produse animaliere nu prea merge.

Multi vegani,vegetarieni sau cum sor mai numi,spun,dau exemple de idieni care au trait nu stiu f multi ani fara sa consume produse animaliere deloc.
Chestia este ca acei indieni au consumat f multe animale laughing doar ca ei nu stiau si nu stiu nici acum.
Eio consuma f multe semionte,cereale,faina,ei in aceste produse se afla f multe insecte, oua, larve, insecte adulte, pe care omu le consuma fara sa stie, fara sa le vada.

Deci fara sa consumam animale nu se prea poate.Bineinteles veganii or sa sara sa zica ca nu-i adevarat.Tot ce am spus aici,nu-i de la mine,este de la cei care studiaza,. care stiu cum fctioneaza sistemul nostru digestiv,care stiu ce se gaseste in plante,ce se gaseste in animale.

Scuze ca am scris mult, dar sa spui doara DA sau NU si atit, un raspuns de genul asta nu are nici o valoare daca nu arati.

Deci eu am aratat aici ca nu se prea poate trai doara cu plante, omul este facut din fabrica sa consume orice, deci are nevoie de unele elemente ce plantele nu le au.

Care stie ca este altfel sa vina si sa arate ca se poate, dar sa explice si cum.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, oamneii pot trai fara carne care-i proteina de origine animala (carne de pui, proc, vita, miel, peste, organe de animale si oua), manacand proteina de origine vegetala (precum: ciuperci, naut, ovaz, nuci, fasolea, linte, migdale, fistic, seminte de chia, mac si floarae soarelui samd).

https://www.youtube.com/watch?v=Ywlt826hCQU

https://sanovita.ro/blog/20-de-surse-de-proteine-vegetale-infografic/

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, dar cât timp?

| Drimmero a răspuns:

Unii da, eu unul nu, proteina animala reprezinta cred 90% din alimentatia mea, ar trebui sa mananc 10 mese pe zi daca as manca doar vegetale.

| Hammurabi a răspuns:

Da.
Pot foarte bine.

| johnnny123 a răspuns:

Nu ai auzit niciodată de vegani? Există și trăiesc.

| johnnny123 a răspuns:

Păi dacă știi că există niște oameni care trăiesc fără carne, ce rost are să mai întrebi dacă se poate trăi fără carne? Nu este evident răspunsul?

| ReddY25 a răspuns:

Depinde de fiecare

| Brizbriz a răspuns:

Sigur ca da, dezvoltam doua stomacuri si lungim intestinul subtire de vreo 10 ori si voila, putem trai cu plante

veganii fac eforturi FOARTE serioase sa compenseze faptul ca nu mananca, carne si tot au nevoie de pastile, cum ar fi B12

iar cu toate ca, cu multa nesmtire spun unii ca, carnea nu da energie, in majoritatea reality show-urilor de supravietuire de unul singur sau in 2, se bate saua ca vaneaza carne, altfel raman fara energie
astea fiind reality show-uri care incearca sa fie realiste, cu supravietuire, REALA, NU imbecilitati imbecile de gen survivor, care nu au nici o legatura cu supravietuirea, doar cu show-ul

cel mai dur a fost "game changers" in care a fost Arnold Terminator amarat IRL, care au mers pana acolo sa "dovedeasca" ca orice produs animal e "rau", inclusiv oule care sunt considerate super-food, presupun ca sunt iubitori de animale asa de obsedati ca ignora minimum de bun simt

| haileewatson a răspuns:

1. Da
2. Da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veganii da, pot trai fara carne, sunt anumite civilizați care așa trăiesc și sunt foarte sănătoși și longevivi.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

La acele "civilizatii" speranta de viata este sub 50 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

Cam peste 90winking dar de unde sa ști tu toate astea, ești prea mic.

| doctorandus a răspuns (pentru mi25):

Corect, doar cu produse pur vegetale nu poti trai. Iti trebuie aport de fier, calciu, vitamina B12, etc. Asta este pozitia Academiei Americane de Dietetica (ADA). Ei nu zic ca nu se poate trai "vegan", dar numai folosind si produse fortificate.

| relian a răspuns (pentru mi25):

Uite,da mesajul asta utilizatorului ZenoDinCitium, pe mine m-a blocat, dar spune-i ca idee cum sta treaba cu longivitatea si traitului santos doara consumint vegetale.

50 de ani cea spus respectivul, a fost marinimos laughing deci daca un om de la nastere nu ar consuma deloc produse animaliere, ar muri, zic eu mai devreme de15- 20 de ani.
Pune mina pe o carte ceva si mai documenteaza-te,vezi ce inseamna animal,vezi ce nu contin plantele,sau ce contin animalele si nu gasesti in plante,vezi de ce are nevoie sistemul nervos si formarea de hemoglobina,apoi sa vii sa spui ca cei care consuma plante traiesc mult si bine laughing
Aia ce cititi,ce puneti botu la ce povesti zic,ca au trait,au dres,aia consuma insecte la greu,iar insectele is animale,asta asa ca idee.
In faina de cereale,in boabe,in seminte is cantitati mari de larve,oua, pe care toti le consumam, asta fara sa stim, fara sa vrem, deci esti vegan, vegetarian doara cu numele.

Observa animalele erbivore, o sa vezi ca ele maninca toata ziua cit e de lunga cantitati f mari de vegetale, ba unele maninca si noaptea, oare de ce?
Deci ai dreptate, esti prea mic laughing cand ai spus asta te caraterizasi pe tine

| Maxxxi a răspuns (pentru relian):

Ahh in cazul asta se pare ca am ramas cu doar 2 ani de viata si bunicul meu a trecut cu 71 de ani speranta de viata a vegetarienilor cat noroc pe el.

| doctorandus a răspuns (pentru Maxxxi):

Vegetarienii mananca lapte si oua, deci ei nu sunt vegani.

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce 90? Spunem si mie unde se intampla asa ceva?

| mi25 a răspuns (pentru relian):

Nu am inteles, de ce imi spui mie asa ceva? Eu nu am sustinut vegetarismul!
Sau ai scris la mine pentru el?

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti neofit in materie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mi25):

25 atat ai IQ

| relian a răspuns (pentru mi25):

Am scris la tine pentru el

| relian a răspuns (pentru Maxxxi):

Bunicatu si tu vrei sa spui ca in viata voastra nu ati mincat carne,oua,lapte,peste?
Bunicatu a bagat in el animale la greu,insecte,alea tot animale sunt.Tu mainci piine,produse fainoase? Ia tu o punga de faina dweschideo si las-o asa pe masa,apoi dupa cateva zile, o saptamana sa cauti sa vezi ce se afla in acea faina.
Deci daca nu te pricepi stai usor, oamenii maninca insecte fara sa vrea.
Dura de viata a unui om nu tine de ce maninca, ori de cit maninca, tine de genetica lui, poti sa manin ci numa carne si sa traiesti 150 de ani, sau poti sa gtraiesti 50 de ani.La fel poti sa m ani ci numa vegetale si produse animale secundare si sa traesti 40 de ani sau peste 100 de ani. Tine de genetica ta,ce ai mostenit,nu ce bagi in gura laughing
Pune mina pe o carte,mai citeste,informeaza-te,dantura omului,faptul ca putem produse orice enzima care digera orice carne,asta spune exact ce sintem,nu ce vor unia sa para,adica veganii,vor sa para caprioare.
Daca tu aduci dovezi ca de la nastere nu ai mincat absolut deloc carne,deloc oua,peste,lapte si ai citi ani zici, si bunicatu la fel, eu ma fac popa laughing
Vad unia pe aici zic ca vegetarienii maninca lapte, oua, deci comentariul tau este pe dinafara, acele produse is animaliere.

| Steaua19861 a răspuns:

Asa am auzit ca sunt vegani!