| a3e6u9 a întrebat:

Cineva zicea: "toți suntem marionete, dar eu văd sforile".
Suntem noi marionete? Vezi sforile? :-)

Răspuns Câştigător
| Alphawolf a răspuns:

Suntem. Sfori sunt peste tot, in politica, religie, televiziune, sport, muzica, actorie, etc. Chiar si noi intindem sfori. A manipula inseamna a intinde sfori, interesul ne fac sa intindem sfori, ajutandu-ne de psihologia umana. Asa se poate obtine cel mai usor putere si bani, tragand sfori, manipuland prin orice mijloace. Cati dintre multimilionari(indiferent de domeniul in care activeaza) isi merita banii si faima? Sunt o groaza de persoane pline de "calitati" care castiga intr-o luna de nu castiga altii in toata viata. Nu vad nimic corect si obiectiv in asta, eu vad doar sfori.

7 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sforile evidente este greu să nu le observăm, dacă ne numărăm printre oameni cât de cât inteligenţi. Dar o mare parte dintre cele fine, cu zeci de mii de ricoşeuri şi măşti înşelătoare, sunt sigură că ne scapă.

| mgtow a răspuns:

Marionete sant cei care nu stiu sa fiu optimisti in viata, restul sant sefii lumii.

| Musique a răspuns:

Da, suntem foarte ușor de manipulat.
Doar cei cu o gândire diferită reușesc să vadă sforile.
Baftă!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu sunt sefu la bani.

| TortQuemado a răspuns:

Marionetele cui? Asta ar implica o conspirație permanentă din partea unor manipulatori permanenți cu un scop definit, care-s în deplin control. Or, în realitate, tragismul nostru stă în faptul că cei care se presupune că trag sforile sunt, de multe ori, la fel de clueless ca omul de rând în fața complexității și imprevizibilității realității.

| a3e6u9 explică (pentru TortQuemado):

Dacă toți suntem marionete, înseamnă că și cei care ne manipulează sunt marionete. Cine trage sforile? Păi nimeni, e vorba de cauză-efect, ereditatea și mediul în care trăiești determină acțiunile.

| pastru009 a răspuns (pentru a3e6u9):

"Toți suntem marionete, dar eu văd sforile" --- Daca noi suntem manipulati de papusari, atunci si ei la randul lor sunt manipulati, nu? E ceva infinit aceasta manipulare? E cumva un paradox? Fiindca poti gandi ca aceste manipulari, in citatul de mai sus, sunt nelimitate. Nu?