| StefanDrg a întrebat:

Nu stiu de voi dar eu am devenit foarte pesimist in ultima perioada, in ceea ce privește unde se îndreaptă societatea si omenirea. Imi e teama sa nu se ajunga din nou la sclavagism. Am observat ca bogații devin tot mai bogați, clasa de miljoc dispare, iar săracii sărăcesc tot mai mult. Si acum cu pandemia am observat cat de ușor ne pot controla. Parca am si niste marionete iar guvernele au sforile si fac ce vor din noi. Voi ce credeti?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că niciodată nu o fost să nu fie cumva. Lumea de când e ea, tot așa o mers.
Deocamdată ne îndreptăm spre economie partajată, care este un fel de comună, comunism, dar mult ma profund decât cel care a fost pănă acum. Așa că întâi acel comunism modern, și doar apoi din nou societate sclavagistă. Pe aceea nu o prinzi tu. Așa că poți să dormi liniștită din acest punct de vedere.

| anonimg a răspuns:

Credem sau nu în teorii conspirationiste, ele există.
Pe pământ există puteri care pot cumpăra pământul cu totul dacă el ar fi vândut.
Ne apropiem de sfârșitul pământului. Acest sfârșit putea să fie mai bun, mai frumos. Dar sfârșitul pământului este tragic din pricina că oamenii de pe el sunt răi.
Pentru că Dumnezeu este în afara timpului, El cunoaște sfârșitul de la început. Și dacă sfârșitul este tragic, este din pricina că oamenii sunt răi, și trăim ca și cum Dumnezeu nu ar exista; adică plini de răutate. Este prea multă violență pe pământ, prea multă nedreptate. Și este imposibil să ajungem astfel atâta timp cât Îl ținem departe pe Dumnezeu, Singurul de la care putem cunoaște și dobândi adevărata educație, adevărata moralitate.
Și culmea este că cu cât Îl respingem mai mult pe Dumnezeu cu atât ne credem mai morali și mai buni decât El! Sunt multe de spus aici.
Dar tuturor care vor să cunoască ce are să se întâmple pe pământ, recomand cartea"Tragedia veacurilor":
https://www.viatasisanatate.ro/tragedia-veacurilor
Iar toți aceia care vor sa cunoască de unde vin, încotro se îndreaptă, și care este scopul lor pe pământ, le recomand cartea "Patriarhi și profeți":
https://www.viatasisanatate.ro/patriarhi-si-profeti
Ambele -si multe altele- se găsesc gratuit aici: https://m.egwwritings.org/ro/folders/216
Sau în aplicația EGW Writings 2 de pe Magazin play.

| cristimihailov a răspuns:

Un vechi proverb asiatic parca spunea:

Fiecare primeste la nastere cheile de la portile raiului. Dar aceleasi chei pot deschide si portile iadului.

Este o exprimare interesanta a liberului arbitru.

Fii atent ce alegi, pentru ca ele te vor afecta foarte tare.

Nu iti pierde timpul cu chestii pe care nu le poti controla. Pur si simplu nu merita.

Marioneta vei fi intotdeauna pentru unii, inspiratie vei fi intotdeauna pentru altii.

Cu care dintre ei ai vrea sa iti petreci mai mult timp?

| StefanDrg explică (pentru cristimihailov):

Nu cred in rai si iad. Sunt ateu. Consider ca noi suntem stăpâni pe propria viata si depinde de noi ce facem mai departe. Daca lasam banii sa ne ia totul. O sa ajungem rău

| cristimihailov a răspuns (pentru StefanDrg):

E o metafora boss.
Raiul semnifica fericirea, iadul semnifica nefericirea.

| cristimihailov a răspuns (pentru StefanDrg):

Banii sunt simbol al puterii. Odata ce ii ai, ai puterea sa te impui. Si de regula cand te impui incalci liberul arbitru al altora si astfel ajunge nefericirea.

Banii sunt precum cutitul, il poti folosi sa pregatrsti cea mai buna mancare sau sa iti injunghii persoanele pe care le iubesti.

Tu alegi.

| Crackman a răspuns:

Sunt de parere ca nu vezi imaginea de asamblu.
Asa a fost mereu, problema este ca o sa se ajunga ca unu din filmele cu apocalipsa si urmeaza toate cele.
Parerea mea este ca o sa cam murim prin tabere

| Dana2103 a răspuns:

Citeste tata bogat, tata sarac

| Cksihja a răspuns:

Săracii sunt săraci pentru că administrează prost banii, iar în legătură cu sclavagismul el există din cauză că oamenii muncesc toată viața pentru a plăti rate la bănci, iar dacă nu pot plăti își pierd casa și banii pentru care au muncit până atunci.

| NuCitescNotificari a răspuns:

Cert e ca pandemia face ca omenirea sa stea pe loc, sau poate mai rau, o impinge inapoi cu cativa ani.

| CataCatalin994 a răspuns:

Pleaca intr-o tara unde nu exista problemele astea, poti merge doar cu buletinul, iti gasesti de munca, si gata.