| WhatheWow a întrebat:

Citi dintre voi au experimentat sentimentul de Deja Vu si care e parerea voastra in legatura cu acesta?

Răspuns Câştigător
| TheCritic a răspuns:

Am perioade cand acest sentiment apare de mai multe ori intr-un interval de timp decat in alte perioade. Mie una imi place si raman placut surprinsa cand vad de ce e capabil timpul si omul.

13 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

O intarziere a creierului in raort cu vederea.

| Onio a răspuns (pentru Inferno):

Da, un raspuns relativ plauzibil, dar atata timp cat ceea ce vedem intra in creier doar sub forma de informatie (nu de imagine), iar creierul analizeaza si formeaza in prealabil imaginea pe care o retransmite ochilor, mai plauzibil este ca se petrece o eroare, si creierul transmite imaginea de doua ori (efectul de placa sticata).

| Inferno a răspuns (pentru Onio):

Informatia ajunge la creier, dar tu nu o percepi instant ci cu o milisecunda mai tarziu. Asta creaza impresia de deja vu.

| whatevernvm a răspuns:

Cred ca oricine a trait asta macar odata in viata. Eu am des sentimentul asta, si in prima faza dureaza ceva timp sa incerc sa imi amintesc unde am mai intalnit experienta respectiva, si ma intreb asta mult timp, dar niciodata nu imi amintesc. Eu cred ca este ceva normal. La inceput credeam ca sunt eu nebuna, pana am citit pe net despre asta si am observat ca este foarte des intalnit.

| Anda1197 a răspuns:

Eu am acest sentiment neaparat odata-doua ori pe zi straight face Cand trec printr-un loc simt ca am mai fost acolo. E foarte ciudat dar vad niste imagini, si stiu ca am mai fost acolo, ca s-a mai intamplat odata chestia aia, dar nu e asa. Se spune ca cei din zodia rac au feelingul de Deja Vu foarte dezvoltat, si acum stiu asta din propria experienta...

| unknownn a răspuns:

Omg,daca ai o imaginatie bogata, doar de sentimente de Deja Vu te lovesti, intr-un timp eram si eu disperat de acest sentiment, ajungeam ca orice om pe care il vedeam pe strada sa-l intreb de unde-l stiu, ca-l cunosc de undeva, si de fapt nu m-am intalnit cu el in viata mea.

| Onio a răspuns:

Si eu am avut parte de acest fenomen "bizar" numit Deja Vu. Si chiar frecvent.

Sincer, mi-am "stors" creierul sa inteleg acest fenomen si sa il deslusesc.

Concluzia personala la care am ajuns este cam asta:

Pe parcursul vietii noastre asimilam vizual si memoram in subconstient tot ceea ce ne trece prin fata ochilor.

In momentul in care acest "fenomen" se petrece, si zicem:

"Am mai VAZUT asta odata"

de fapt sunt FRANTURI de imagini din subconstient care fac un cumul si formeaza o imagine noua, extrem de asemanatoare, cu ceea ce avem in acel moment in fata ochilor,
(si sa nu uitam oameni care vad, si nu sunt orbi, pot "vedea/vizualiza" si cu mintea) si se suprapun.

Pot sa spun ca este un fel de oglinda crapata pe creier, si fiecare ciob reflecta cate o imagine similara (detaliu din alta imagine vazuta anterior), peste imaginea care o vedem in acel moment in timp real.

| WhatheWow explică (pentru Onio):

Pe mine ceva ma face sa cred ca e ceva legat de ADN, de gene, ceva de genul acesta. Poate ca odata cu ADN-ul se transmite urmasilor si o anume informatie, un fel de memorie a acestuia. Mie mi s-a intamplat sa cunosc oarecum lucruri dintr-un loc in care am fost pentru prima oara dar am aflat ca parintii mei au fost cindva in acel loc.

| Onio a răspuns (pentru WhatheWow):

Tot ce este posibil si nu imi permit sa te contrazic. Oricum, fenomenul acesta este un subiect "delicat". Eu nu am trecut inca printr-o asemenea faza, cu spui tu in legatura cu tine si parintii tai.

Eu experientele le-am avut numai in locuri cunoscute.

| Anonimusus a răspuns:

Eu am minim o data pe zilaughing si vad asa niste imagini si stiu ca s-a mai intamplat dar nu la fel...e ciudatlaughing.

| Marin_Valentin_1982 a răspuns:

De fiecare data cand am sentimentul asta, am impresia ca se va intampla ceva rau... tocmai fiindca stiu ce urmeaza sa se intample..si asta ma duce cu gandul nu la vieti anterioare sau viitoare, ci la existente paralele sau ceva asemanator. Oricum ar fi, nu imi place sentimentul asta.

| medeelyna a răspuns:

Am avut sentimentul asta de vreo 2 ori si e ciudat. dar mintea noastra e foarte dezvoltata laughing

| AnittaCristineThompson a răspuns:

Am si eu astfel de deja vu-uri asa ca atunci cand ma scol incerc sa-mi amintesc ce am visat. Faza e ca reusesc dar astea nu se intampla imediat ci dupa o perioada mai lunga de timp