| chelstone a întrebat:

Conform mitului biblic, iisus se va intoarce pe acest pamant.
Conform mitului mormantului toti utrasii crestini vor invia, din mormintele lor.
Sa zicem ca un om a dus o viata crestineasca exemplara, care ar merita sa ajunga in rai, dupa dogmele crestine. Dupa moartea lui omul nu mai este raspunzator de ceea ce se intampla cu trupul sau, astfel ca famila sa a decis sa-l incinereze, l-au facut cenusa si l-au rasfirat in aer. Acum vine intrebarea, cum va invia acel om la a doua venire a lui iisus pe pamant?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

De ce nu citesti Biblia? Ai acolo raspunsul: corpul inviat nu este acelasi cu corpul care a murit, si in cazul spus de tine, a fost incinerat. Este vorba de un alt corp. E ca si cind te-ai naste fizic inca o data, doar ca nu te nasti, ci revii fizic la viata, dar cu un corp ce nu este supus slabiciunii si neputintelor, ci cu unul care nu cunoaste slabicunea si neputinta.

| Paulla a răspuns:

Nu va invia. Nimeni nu va invia.
@cristi202 atunci ar fi toti nemuritori? Interesant. Dar nimic nu este cu adevarat nemuritor pe lumea asta.
Suntem organisme biologice, la un moment dat activitatea biologica inceteaza si murim.
Suntem nascuti ca sa murim, realitatea este moartea.

| Paulla a răspuns:

@GabytzuA e cum e, numai logic nu.

| elizabeth a răspuns:

Prin constiinta spirituala. Dumnezeu este in fiecare dintre noi.incinerar sau nu tot l-a avut pe Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumoasa intrebare dar gresita interpretare.Prin inviere, nu este vorba de revenire la viata fizica, paminteana.Omul,este plin de pacate,Iisus,va reveni ca duh sfint,nu fizic,nu ca pamintean,pentru a ne lua(ca sa fiu inteles), sau a ne prelua o noua parte di pacatele noastre, mai este mult pina la DREAPTA JUDECATA.Numai bine.

| GabytzuA_7080 a răspuns:

Pai daca viata unui om normal care nu a devenit sfant se descompune oricum si raman numai oase.
Iisus il poate invia dandu-i inapoi corpul la fel ca inainte de moarte.
E logic nu?