| tavadaresti a întrebat:

Cum va fi adoua venire a Domnului Iisus, sub ce forma, ce elemente sunt prezente la a doua Sa venire? Argumentati biblic fiecare afirmatie pe care o folositi.

Răspuns Câştigător
| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Faptele 1:9-11:
9. Dupa ce a spus aceste lucruri, pe cand se uitau ei la El, S-a inaltat la cer, si un nor L-a ascuns din ochii lor.
10. Si, cum stateau ei cu ochii pironiti spre cer, pe cand Se suia El, iata ca li s-au aratat doi barbati imbracati in alb
11. si au zis: "Barbati galileeni, de ce stati si va uitati spre cer? Acest Isus, care S-a inaltat la cer din mijlocul vostru, va veni in acelasi fel cum L-ati vazut mergand la cer."
Biblia spune că Isus va veni "în acelaşi fel" cum s-a urcat. Plecarea lui Isus a fost obesrvată numai de discipolii săi fideli. De fapt, lumea nici nu a ştiut că sa petrecut acest lucru. În acelaşi fel" Isus avea să vină într-un mod care avea să fie înţeles doar de slujitorii sinceri a lui Dumnezeu. Iar pentru restul lumii acest eveniment avea să treacă fără ca măcar să-şi dea seama. De fapt, însuşi Isus vorbind despre venirea sa în calitate de rege a spus: „Regatul lui Dumnezeu nu vine într-un fel care izbeşte privirile, nici nu se va spune: «Uite-l aici!» sau: «Acolo!» (Luca 17:20-21).

30 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Vrei sa citesti si varainta mea?

| tavadaresti explică (pentru RAY):

=?

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Cred ca isus = horus si ca nu va veni niciodata, biblic isi anunta venirea sub o domnie de 1000 de ani ca imparat desigur dupa ce invinge raul ca in orice basm

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Daca a venit o data va veni si adoua oara nu, atunci prima Sa venire nu isi mai are nici un rost.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Poti dovedi ca a venit prima oara acel zeu?

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Istoria sustine asta, nu?

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Sti fb ca in istorie nu apar zeii, eu nu neg ca nu a existat o pers numita isus si acel zeu numit isus

| tavadaresti explică (pentru RAY):

De acord cu tine. dar evenimentele sunt trecute.

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Eu la istorie nu am invatat despre isus, imi poti da un manual de istorie unde scrie de el fara biblie?

| tavadaresti explică (pentru RAY):

Si arheologi sustin asta au multe dintre dovezi a existentei Sale.

| chazz a răspuns (pentru RAY):

Am vazut replyurile tale la ceilati membri, te rog sa numai induci lumea in eroare!
Tu nu vrei sa crezi in Dumnezeu, EL exista!
tu nu vrei sa cercetezi ADEVARUL!
te rog sa vizionezi aceste video-uri!
1.http://www.youtube.com/watch?v=1Be1IEtCwQg
2.http://www.youtube.com/watch?v=JyOwED2hEVw
3.http://www.youtube.com/watch?v=khlz89yfzEM
4.http://www.youtube.com/watch?v=iz2_9PxLZ60
5.http://www.youtube.com/watch?v=EFvD6dDjHBQ
poate ca ai vazut unii preoti sau alti "credinciosi" care spun ca respecta cuvantul lui Dumnezeu si nu au facut asta insa nu trebuie sa te lasi influentat!
Au existat minuni, exista si vor mai exista!
Numai bine, Dumnezeu sa fie cu tine!

| RAY a răspuns (pentru tavadaresti):

Sti ca martori oculari nu au scris noul testament, acum ca e posibil sa fi exista un asemenea personaj e posibil, numele isus era popular pe acolo,

| RAY a răspuns (pentru chazz):

Da foarte multe dovezi ce sa spun, daca vrei isi aduc mai multe care sutin ca exista mos craciun, dovezi directe stiintifice ai? nu vrajeli de astea, tu de ce nu crezi in zeus? ce legatura are ce vreau eu cu exista tu poti ignora existenta gravitatiei?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Scuză-mă că intervin în discuţie, dar de unde ideea că Isus a fost zeu? Biblia nu spune aşa ceva.

| chazz a răspuns (pentru RAY):

Aceste video-uri le-am vizionat eu, sunt mult mai multe.
Eu l-am simtit pe Dumnezeu iar noi toti simtim asta doar ca nu ne dam seama sau spunem ca a fost noroc/coincidenta etc.
am incercat sa te conving de exista lui Dumnezeu, deoarece asta este datoria noastra sa ne mantuim si sa ne iubim cu totii!
Numai bine!

| RAY a răspuns (pentru chazz):

Si eu am vizionat pe zeus si ma uimit, eu nu cred in vorbe omule, repet n-am nimic cu zeul tau dovedeste ca exista si mai vorbim

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Ce o fi zeu, semi zeu, duh, spirit etc pe ma intereseaza acele asa zis minuni

| RAY a răspuns (pentru Someonewhoappreciatelife):

Hai sasi spun ceva pe viitor ca sa stii, eu ca ateu cred doar in dovezi, nu ma lua cu versete din biblia ta ea are acelasi valoare pentru mine ca orice alt basm inventat de omenire

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Scuză acest comentariu era adresat lui tavadaresti. Am greşit când am trimis răspunsul.

| Thunderstruck a răspuns (pentru chazz):

Prietene, aceste dovezi nu se iau si nici nu se vor lua in considerare.Te-ai gandit macar 2 secunde ca acei oameni au putut fi platiti? Nu vezi cum arata? Vai de capul lor, daca n-ai avea ce manca, copiii ar sta lihnititi, sotia la fel, ce n-ai face pentru o paine? Nu m-am uitat la nici un videoclip, dar probabil ca sunt din aia care au avut o ruda bolnava, sau chiar ei, si au ajuns in viata de dincolo...Si considera ca Dumnezeu exista pentru ca le-a mai dat o sansa si i-a vindecat... Daca asta e dovada ca Dumnezeu exista, inseamna ca imbolnavirea subita sau moartea subita a unui om inseamna ca el nu exista?

| chazz a răspuns (pentru Thunderstruck):

Mda. se pare ca nu are rost!
de ce ar fi platiti pentru acest lucru?

| Thunderstruck a răspuns (pentru chazz):

Gandeste, oamenii devin mai credinciosi, se duc la Biserica, lasa bani...Cei care fac video-urile pot fi oameni ai bisericii, nici nu stii cum se leaga povestea asta.

| chazz a răspuns (pentru Thunderstruck):

Stiuhappy si eu am fost ateu.
nu spun ca nu se profita de pe urma bisericilor, este adevarat ca unii preoti sunt falsi insa nu toti, ai sa vezi ca Dumnezeu exista in clipa cand vei murii.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns (pentru RAY):

Faptele 1:9-11:
9. Dupa ce a spus aceste lucruri, pe cand se uitau ei la El, S-a inaltat la cer, si un nor L-a ascuns din ochii lor.
10. Si, cum stateau ei cu ochii pironiti spre cer, pe cand Se suia El, iata ca li s-au aratat doi barbati imbracati in alb
11. si au zis: "Barbati galileeni, de ce stati si va uitati spre cer? Acest Isus, care S-a inaltat la cer din mijlocul vostru, va veni in acelasi fel cum L-ati vazut mergand la cer."
Biblia spune că Isus va veni "în acelaşi fel" cum s-a urcat. Plecarea lui Isus a fost obesrvată numai de discipolii săi fideli. De fapt, lumea nici nu a ştiut că sa petrecut acest lucru. În acelaşi fel" Isus avea să vină într-un mod care avea să fie înţeles doar de slujitorii sinceri a lui Dumnezeu. Iar pentru restul lumii acest eveniment avea să treacă fără ca măcar să-şi dea seama. De fapt, însuşi Isus vorbind despre venirea sa în calitate de rege a spus: „Regatul lui Dumnezeu nu vine într-un fel care izbeşte privirile, nici nu se va spune: «Uite-l aici!» sau: «Acolo!» (Luca 17:20-21).

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ca un fur.

| WR104 a răspuns:

Nu poate stii nimeni.

| ManStrong a răspuns:

Daca mi spui unde astepatai sa mergeti voi si unde va veni el, apoi restul le lamuresc eu.

| kira30 a răspuns:

Acesta sunt semnele Apocalipseo:
1. Predicarea Evangheliei la toate popoarele (Matei 24, 14);
2. Convertirea poporului iudeu la crestinism (Matei 24, 10 si 12);
3. Caderea multora de la credinta, amagiti de prooroci mincinosi (Matei 24, 4);
4. Inmultirea razboaielor si a vestilor despre razboaie (Matei 24, 67);
5. Mari catastrofe in natura (Matei 24, 7 si 29);
6. Venirea lui Enoh si Ilie (Apocalipsa 19, 1);
7. Aparitia lui Antihrist (II Tesaloniceni 2, 3 - 11; I Ioan 2, 18), care va savarsi impreuna cu apostolii sai mincinosi tot felul de semne ca sa amageasca pe oameni. Acesta se va substitui lui Hristos si va prigoni cu furie pe alesii Domnului (Matei 24, 5 si 11);
8. Aratarea pe cer a "semnului Fiului omului" (Matei 24, 30), adica a crucii.

Cu toate ca Scriptura nu ne permite sa prevedem cu siguranta momentul in care se va produce sfarsitul lumii, ea ne ofera totusi cateva semne care indica cu aproximatie apropierea sfar­sitului ei.
Aceste semne sunt:
1. Predicarea Evangheliei la toate popoarele (Matei 24, 14);
2. Convertirea poporului iudeu la crestinism (Matei 24, 10 si 12);
3. Caderea multora de la credinta, amagiti de prooroci mincinosi (Matei 24, 4);
4. Inmultirea razboaielor si a vestilor despre razboaie (Matei 24, 67);
5. Mari catastrofe in natura (Matei 24, 7 si 29);
6. Venirea lui Enoh si Ilie (Apocalipsa 19, 1);
7. Aparitia lui Antihrist (II Tesaloniceni 2, 3 - 11; I Ioan 2, 18), care va savarsi impreuna cu apostolii sai mincinosi tot felul de semne ca sa amageasca pe oameni. Acesta se va substitui lui Hristos si va prigoni cu furie pe alesii Domnului (Matei 24, 5 si 11);
8. Aratarea pe cer a "semnului Fiului omului" (Matei 24, 30), adica a crucii caci ea este semnul de biruinta al Domnului nostru Iisus Hristos si nici un alt semn nu-L vesteste atat de caracteristic precum Crucea.

| Parkmin a răspuns:

Îndemn la veghere
35 Mijlocul să vă fie încins, şi făcliile aprinse.
36 Şi să fiţi ca nişte oameni care aşteaptă pe stăpânul lor să se întoarcă de la nuntă, ca să-i deschidă îndată, când va veni şi va bate la uşă.
37 Ferice de robii aceia pe care stăpânul îi va găsi veghind la venirea lui! Adevărat vă spun că el se va încinge, îi va pune să şadă la masă şi se va apropia să le slujească.
38 Fie că vine la a doua strajă din noapte, fie că vine la a treia strajă, ferice de robii aceia, dacă-i va găsi veghind!
39 Să ştiţi bine că, dacă ar şti stăpânul casei la ce ceas va veni hoţul, ar veghea şi n-ar lăsa să-i spargă casa.
40 Şi voi, dar, fiţi gata, căci Fiul omului va veni în ceasul în care nu vă gândiţi."

Semnele vremurilor
54 El a mai zis noroadelor: „Când vedeţi un nor ridicându-se la apus, îndată ziceţi: „Vine ploaia." Şi aşa se întâmplă.
55 Şi când vedeţi suflând vântul de la miazăzi, ziceţi: „Are să fie zăduf." Şi aşa se întâmplă.
56 Făţarnicilor, faţa pământului şi a cerului ştiţi s-o deosebiţi; vremea aceasta cum de n-o deosebiţi?
57 Şi pentru ce nu judecaţi şi voi singuri ce este drept?
58 Când te duci cu pârâşul tău înaintea judecătorului, pe drum caută să scapi de el; ca nu cumva să te târască înaintea judecătorului, judecătorul să te dea pe mâna temnicerului, şi temnicerul să te arunce în temniţă.
59 Îţi spun că nu vei ieşi de acolo până nu vei plăti şi cel mai de pe urmă bănuţ."
Luca12:35-40,54-59

| ClausBBC a răspuns:

Citeste Luca 17 20:37..si o sa aflii raspuns la intrebarea ta

| mutitu a răspuns:

Secta noastra neaga existenta lui Iisus. Noi credem ca creatorul suprem facut lumea din iubire. Si a mai facut mai multe creaturi, Pamantul are in interior alt pamant, mai mare ca acesta. Acolo traieste creatorul alaturi de omuletii albastrii care sunt tot creatia lui.