| hypothesis a întrebat:

Conform teoriei bine cunoscute,materia se poate transforma in energia? Insa, ce intelegem prin energie in acest sens?

6 răspunsuri:
| BabaOarba a răspuns:

Ca sa raspund clar trebuie sa intru putin in fizica. Materia este formata din particule elementare ce se numesc fermioni. Pe langa acestia exista si bozoni, particule ce transporta cele patru forte fundamentale din natura. Un bozon este fotonul, iar energia corespondenta este cea electromagnetica (lumina vizibila, precum si undele radio, microundele, infrarosii, ultraviolete, razele X si gamma). De asemenea exista energie corespunzatoare si celorlalte forte, ca energia gravitationala, dar in viata de zi cu zi cu cea electromagnetica ne intalnim peste tot.

Astfel ca materia se transforma in energie electromagnetica. Cand arzi ceva lumina este eliberare de fotoni. Cand particule de materie si antimaterie se ciocnesc si se anihileaza transformandu-se in energie, se elibereaza fotoni gamma.

| hypothesis explică (pentru BabaOarba):

Multumesc,raspunsul va fi premiat, insa cand spunem anti-materie la ce ne referim?

| anonim_4396 a răspuns (pentru hypothesis):

Sa zicem ca e o forma de materie "negativa", doar ca aici "+" cu "-" d-au nu mare bum.

| BabaOarba a răspuns (pentru hypothesis):

Ca sa fiu corecta, antimaterie inseamna o particula care are numerle cuantice inversate. Unul din aceste numere cuantice e sarcina electrica, astfel ca antiparticula unui electron (negativ) este un pozitron care e pozitiv. Este un fel de "materie pe invers", si fiecare particula are o antiparticula corespondenta (diferita sau in unele cazuri antiparticula si particula sunt acelasi lucru). De fiecare data cand o particula isi intalneste propria antiparticula, se anihileaza reciproc, transformandu-se in energie.

| Atlas33 a răspuns (pentru BabaOarba):

Ca sufletele pereche