| Inferno a întrebat:

Din moment ce Biblia are raspunsul la toate intrebarile cum afirma anumiti utilizatori am sa-i intreb: Conform Bibliei accelaratorul de particule de la CERN este un lucru bun sau rau? Conform Bibliei un quarcii unui atom sunt alcatuiti numai din energie pura? Conform Bibliei energia se poate transforma in materie? Confomr Bibliei materia este doar energie care vibreaza? Conform Bibliei ce este materia,energia, forta centripeta, forta centrifuga, electricitate, gravitatia? Conform Bibliei campul magnetic se manifesta sub forma de? Conform Bibliei un patrat cu latura l=2 are perimetrul P=? Daca Biblia nu poate raspunde la aceste intrebari atunci inseamna ca nu are raspunsul la toate intrebariele, asa ca cei ce afirma un lucru complet eronat si neadevarat sunt niste mincinosi.

14 răspunsuri:
| trolololo a răspuns:

Deci Biblia e un tratat de fizica nucleara și cuantica.

| Archdaemon a răspuns:

Biblia e minciuna in sine cine este de acord? big grin

| RAY a răspuns:

Dumnezeu e lipsa unui raspuns rational, nu raspunsul la o intrebare

| AddictedToLife a răspuns:

Tu esti cel care minte. Sfanta Scriptura ofere invataturi despre modul de viata al unui crestin si despre Dumnezeu.Aceste lucruri pe care tu le-ai enumerat nu tin de religie.Un om poate trai fara sa stie ca perimetrul unui patrat cu latura de 2 este 8, dar nimeni nu poate trai fara afectiune, fara dragoste.In concluzie nimeni nu poate trai fara sa aiba macar o mica legatura cu Dumnezeu

| Inferno explică (pentru AddictedToLife):

"Tu esti cel care minte."
Cu ce mint? Eu am pus o intrebare? Poate o intrebare sa minta? Numai un raspuns poate fi mincinos, dar o intrebare nu. Deci din moment ce eu am pus o intrebare si tu spui ca mint ce spui tu este complet eronat.
"Sfanta Scriptura ofere invataturi despre modul de viata al unui crestin si despre Dumnezeu."

Atunci de ce spuneti ca poate explica totul?
"Un om poate trai fara sa stie ca perimetrul unui patrat cu latura de 2 este 8, "
Atunci care mai e diferenta dintre un om si un animal?

| AddictedToLife a răspuns (pentru Inferno):

Diferenta intre un om si un animal este afectiuna! Si da explica totul, dar nu ca un manual! Gandeste-te putin:Biblia a fost scris acum mii de ani.Atunci nu exista nici un accelerator de particule! Si nu spuneam ca minti prin intrebarea ta, ci prin enuntul 'asa ca cei ce afirma un lucru complet eronat si neadevarat sunt niste mincinosi'.Nu poti spune ca cineva e minicinos din moment ce el crede ca un lucru e adevarat.

| Inferno explică (pentru AddictedToLife):

"Diferenta intre un om si un animal este afectiuna!"
Eronat, si animalele au nevoie de afectiune, nu numai oamenii. Deci nu e asta diferenta.
"Gandeste-te putin:Biblia a fost scris acum mii de ani.Atunci nu exista nici un accelerator de particule!"
Da, dar Biblia a fost scrisa de oameni sub influenta Lui Dumnezeu, Dumnezeu fiint omniscient stia ca va fi construit un accelerator de particule sa putea sa le insufle acest lucru si apostolilor.

| RaduRadu01 a răspuns:

E chiar hazlie intrebarea ta (sper ca nu e pusa pe bune, caci m-ar face sa cred ca ai niste probleme la "etaj").
Stimabile, daca ai lua in mana un tratat de istorie, ai zice ca nu-i bun fiindca nu iti explica teorema cosinusului? Daca te apuci sa studiezi un manual de matematica, vei spune ca e incomplet fiindca nu vorbeste despre intemeierea Romei? Putin probabil.
In mod asemanator, nici Biblia nu sustine ca ofera raspuns TUTUROR intrebarilor (Doamne, infinit e numarul lor!), nici nu pretinde ca ar fi o carte de stiinta. Scripturile sunt, fara echivoc, scrieri religioase. Prezinta raspunsuri clare si demne de incredere la intrebarile referitoare la spiritualitate, la divinitate, la om; nu la stiinta. Totusi, Biblia (nu interpretarile fanteziste date de unii creationisiti radicali Scripturilor) este in acord cu stiinta (bazata pe dovezi, nu pe supozitii si banuieli).

| Inferno explică (pentru RaduRadu01):

Nu stiu ce face Biblia, nici nu ma intereseaza. Anumiti utilizatori au afirmat ca Biblia detine raspunsul la toate intrebarile, eu ii intreb, Daca Biblia are raspunsul la toate intrebarile, poate raspunde si la intebarile mele?
Respectivii utilizatori nu au precizat tipul de intrebare, ei au spus ca biblia raspunde la toate intrebarile si atat.

| AddictedToLife a răspuns (pentru Inferno):

Da si daca ei cred asta, pentru ei este adevarat!

| AddictedToLife a răspuns (pentru Inferno):

Animalele pot trai si fara afectiune.ele doar vor sa se reproduca.Noi vorbim,ne intelegem,ne certam,ne tradam,ne mintim,ne iubim.Un om care traieste pe strada dorste un camin, o familie, cineva care sa-l iubeasca.Un caine vagabond, de exemplu, vrea doar mancare.Ce incerc sa spun e ca omul are nevoi sufletesti.

| Inferno explică (pentru AddictedToLife):

"Animalele pot trai si fara afectiune."
Si oamenii pot trai fara afectiune.
Daca nu e asa,atunci cum reziste sutele de oameni fara casa, care n-au prieteni, care n-au nimic? Daca te las pe o insula izolat de societate ai sa vezi ca nu lipsa de afectiune te ucide ci lipsa de alimente si apa potabila.
"ele doar vor sa se reproduca."
Tu chiar nu ai vazut caini care au nevoie de afectiune, carora le place cand ii mangai?
"Noi vorbim..."

Si animalele comunica, unele prin sunete, altele prin mirosuri, etc.

"ne intelegem." Si animalele se inteleg intre ele, daca nu s-ar intelege nu ar exista comportamentul de grup.

"ne certam..." Si in regnul animal exista ceruri, lupte pentru teritoriu.
"ne tradam" Si animalele recurg la astfel de lucruri, asemanatoare,
"
ne mintim" Animalele nu pot face asta, pentru ca nu le permite limbajul.
"ne iubim" Si animalele.
"
Un om care traieste pe strada dorste un camin, o familie, cineva care sa-l iubeasca.Un caine vagabond, de exemplu, vrea doar mancare."
Un caine vagabond vrea un adapost contra frigului, cauta o familie, vrea sa se imperecheze.
Deci exact ca omul.

| AddictedToLife a răspuns (pentru Inferno):

Tu chiar traiesti cu aceste conceptii?