| anonim_4396 a întrebat:

Narcisismul este cumva un defect?

6 răspunsuri:
| Malvina24 a răspuns:

Narcisismul este o extrema nefericita a respectului pentru propria persoana. Daca e normal sa te judeci obiectiv, sa-ti scoti la inaintare calitatile si sa faci tot posibilul sa-ti estompezi defectele, a te iubi "mai presus de orice" reprezinta dupa parerea mea aplicarea unei viziuni extreeem de subiective asupra sinelui, care iti face rau in primul rand tie, pentru ca te supraapreciezi.

Ca sa inchei, nimeni nu e perfect, dar eu sunt cel mai aproape de perfectiune!(glumesc)

eluveitie
| eluveitie a răspuns:

Mie nu mi se pare a fi un defect. Pur şi simplu persoana respectivă are încredere deplină în propria persoană(sau cel puţin referitor la aspect). Însă sunt deranjanţi cei acre se lauda toată ziua. Dacă se crede frumos să o ţina pentru el, nu am nevoie să aud din 5 în 5 minute despre asta

| AnaEindragostita a răspuns:

Nu cred ca sunt un defect.

| ani63 a răspuns:

Narcismul este considerat o boala si inca una greu de tratat, este cea mai buna dovada a egoismului...bietii de ei!?

| cristianpopa a răspuns:

Nu, doar o alegere.

| blacksnow a răspuns:

Nu, nu este un defect.