| zYoo a întrebat:

Cosmar URAT! azi dimineata pe la vreo 8 m-am trezit, adica am devenit lucid si puteam sa gandesc tot. dar nu puteam sa ma misc, simteam vibratii prin tot corpul si nu puteam nici sa vorbesc sa clipesc sau orice altceva. eram foarte speriat iar inima statea sa sara din piept. auzeam pe hol sunete gen pasi sau cum s-ar misca ceva, si pe cat ma speriam mai tare pe atat simteam ca vine mai aproape de camera mea, am incercat sa ma calmez dar nu reuseam, apoi mi-am tras toate energiile si am incercat sa vorbesc sa strig sau ceva si am zis dispari cu sfert de gura, in fractiune de secunda am simtit un val de fiori in tot corpu, o panica de nedescris si simteam prezenta cuiva in tocul usi. ceva in genu ca si cum ar incerca sa-mi ia sufletul. apoi mi-am facut cruce cu limba si am incercat sa ma calmez iar in decurs de 1 minut a trecut totul... am mai avut un vis de genu mai groaznic, si mereu simt o prezenta straina si infioratoare. Precizez ca eram singur acasa.
odata am incercat proiectia astrala (dedublare astrala) dar n-a avut nici un rezultat doar incercam si eu in prostie. si sper sa nu mi se traga ceva rau de acolo.
Va rog un raspuns sa stau si eu mai linistit sau sa stiu ce se intampla!

Răspuns Câştigător
NOname
| NOname a răspuns:

"Cruce cu limba"? Mental, tu eşti?

"Paralizia nocturnă.
În timpul somnului REM, visele îşi fac mendrele, iar muşchii devin imobili. Această paralizie temporară ne împiedică să ne comportăm ca în vis şi să ne facem rău. Uneori, această paralizie persistă şi după trezire. Adică, ştii că eşti treaz şi totuşi nu te poţi mişca.
Şi mai rău, paralizia aceasta poate coincide şi cu halucinaţiile. Într-un studiu din 1999, 75% din studenţii care sufereau de paralizie nocturnă au spus că au şi halucinaţii.
Aceste halucinaţii din timpul paraliziei nu sunt foarte plăcute. De cele mai multe ori persoana spune că simte o prezenţă malefică şi se simte sufocată sau sugrumată. Această tulburare are tot felul de reprezentări în folclorul mondial: în Noua Zeelandă i se spune „Baba cea Neagră" (Old Hag), în China este „fantoma care te sufocă", iar în Mexic este cunoscută sub numele „subirse el muerto", adică „morţii care se suie pe tine".
Chiar şi în zilele noastre, anumiţi cercetători suspectează că episoadele de paralizie nocturnă pot explica situaţiile în care oamenii susţin că au fost răpiţi de extratereştri."
http://adevarul.ro/......index.html

O parte poate e şi în capul tău şi ar trebui să consulţi un psiholog/psihiatru (ca să confrunţi, de exemplu, panica şi o parte din halucinaţii).

| contαbαndonαt a răspuns (pentru NOname):

Foarte tare, articol soc pentru mine (la partea cu paralizia nocturna si halucinatiile urmate de aceasta), multumim de link, chiar ma interesa dar nu stiu cum nu mi-a trecut prin cap si aceste tipuri de tulburari, altfel le cautam chiar eu.In fine.Mie cel putin mi-ai fost de ajutor big grin.

| NOname a răspuns (pentru contαbαndonαt):

Mă bucur. Cu plăcere. : )

13 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Se numeste paralizia somnului.

Practic mintea ta este treaza dar corpul inca este adormit.
Atunci cand dormi corpul trece printr-o paralizie fortata, pentru a nu te rani in timpul somnului.
Paralizia nocturna are loc cand te trezesti doar pe jumatate...
Episoadele astea pot veni cu halucinatii, senzatia aceea de frica pe care ai descris-o, sau chiar durere.
E destul de comun...

Eu o patesc odata pe saptamana...m-am obisnuit.

| Mădă0611 a răspuns:

Cand te joci cu chibriturile s-ar putea sa le aprinzi si sa te arzi. Proiectia astrala e autohipnoza banuiesc, prea multe prostii ca sa ma documentez, iar autohipnoza are treaba cu subconstientul, la fel crucea pe care ai facut-o si care te-a trezit, totul e in mintea ta, relax, si lasa prostiile, desi ar trebui sa iti zic "incearca iar! incearca! vezi ca e una bloody mary, cheam-o si pe aia!" oh go on, cu subconstientul nu e de joaca, mai copii, mai ales daca sunteti credinciosi/crestini, ei il au pe diavol intimparit in minte si-l tot acopera cu rugaciuni si semne, dar tot ei le dau la o parte.

| Lizzu a răspuns:

Altcineva cu vise ciudate...

| Duucu a răspuns:

Folosește apă sfințită, fiule.Nu asculta pe NOname, ce poate ști un om de rănd ca ea?

| ViseleSmulgGratii a răspuns (pentru Duucu):

Poate acel om de rand ii ajuta zilnic pe bunicii tai sa treaca strada, asta, imediat dupa ce iti da tie un "Buna ziua!" plin de iubire.

| Duucu a răspuns (pentru ViseleSmulgGratii):

Ce drăguț a sunat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DucuCent are fantezii cu NOname tongue.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ai intrat in Sleep Paralysis.
E un fenomen normal si natural(corpul tau "doarme", iar mintea-i treaza) care poate fi folosit pentru a intra in vise lucide sau out of body experiences/proiectii astrale.
Daca ti s-a intamplat dimineata, bag mana in foc ca erai intr-un vis constient inainte de asta.

Cand mai intri din greseala(sau voit) in Sleep Paralysis, incearca sa te sugestionezi si sa te convingi ca tot in lumea imaginatiei tale esti. Halucinatiile produse in SP(le mai zice Hipnagogic Halucinations), sunt putin mai greu de controlat decat cosmarurile, deoarece sunt produse direct de subconstientul tau, nu trec prin filtrul ratiunii: banuiesc ca ai observat cum apare bau-bau in vise, - prima data te gandesti la el, apoi iese de dupa perete - in Sleep Paralysis, subconstientul il scoate singur pe bau-bau de dupa perete pentru a verifica daca mintea ta doarme.

In momentul in care vrei sa te trezesti, incearca sa te misti progresiv, incepand de la extremitati. In timp ce incerci sa te misti, imagineaza-te mobil, ca si cum ai fi treaz.

Daca mai ai nelamuriri, trage-ma de maneca.

| JucărieLEGO a răspuns:

Aoleu, tu visezi bine. Eu patesc mai rau, am cosmarul unei intregi sau jumatati de societati.

| PublicName330 a răspuns:

Visai sau era realitatea? Daca era realitate era destul de grav

| Deiu_Andrei_1990 a răspuns:

Shadow entity, Hat Man and Sleep Paralysis (pagina facebook, astazi deschisa) - De ce am realizat acest blog? Deoarece am trait aceste experiente si inteleg suferinta aproapelui meu. Un moment greu de descris, greu de sustinut din parte celorlalti si greu de obisnuit.

Acest blog este dedicat tuturor, un blog de sustinere si de ajutor, conferinta si destainuire sufleteasca! Te astept cu povestea ta aici https://www.facebook.com/shadowpeople1