| SonicAndrei a întrebat:

Cred că pot vedea viitorul în vise. Nu glumesc și aș vrea să primesc cât mai multe răspunsuri inteligente. Mai precis, secvențe din unele vise apar în realitate într-un fel sau altul. Dau câteva exemple:

1) Am lipsit câteva zile de la școală și nu am vorbit mult cu colegii despre ce am făcut. Noaptea (Sâmbătă-Duminică) am avut un vis cum că mă ascultă la informatică (că era un profesor iar noi avem profesoară e altceva) iar în acea zi mi-a tot venit în minte cum că luni vom da test la Info. Din păcate eram la țară și nu aveam nici caietul la mine și nici nu am întrebat vreun coleg crezând că e o invenție de a mea, dar am sperat mult că nu dăm test. LUNI: Aflu că era programat un test la Info, la care nu am învățat nimic și de care nu am știut (teoretic). Mi-am dorit mult să nu dăm testul și iată că profesoara l-a amânat fără să-i spună vreun coleg.

2) Acum 2 săptămâni am visat că eram ceva super erou care poate face orice. La un moment dat, când dormeam (dormeam și în vis) cineva mi-a injectat otravă în gât și m-a omorât pe loc fără să am vreo scăpare. Dimineața, în drum spre școală, am văzut o ambulanță lângă un bloc din vecini. Mi-a intrat un gând în cap cum că voi muri sau ceva... La școală am aflat și asta: tatăl unei profesoare a murit. Coincidență?

3) Săptămâna trecută am avut alt vis, dar care nu s-a împlinit încă: Eram în autobuz cu mama, în stație. A apărut un coleg dar a ajuns chiar imediat cum a pornit autobuzul. Imediat după stație era o intersecție iar autobuzul a oprit. Colegul a fugit după autobuz și a intrat în el forțând ușile. S-a așezat pe scaun și nu și-a făcut biletul. Eu i-am amintit de bilet dar nu a zis nimic, parcă nici nu existam.

Ce ar putea să însemne visele acestea? La ultimul mă gândesc la ceva călătorie... Menționez că uneori am senzații de de-ja-vu...

CE PĂRERE AVEȚI?

15 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Că baţi câmpii.

NOname
| NOname a răspuns:

Că din lipsa documentării dezvolţi un început de paranoia.

Află mai întâi ce sunt şi cum se formează visele (google it).

| Lizzu a răspuns:

Eu cred ca omul are puterea si abilitatea de a percepe unele fapte din viitor.
Si asta se intampla rar,in vise,la persoanele care nu au habar ca detin aceasta abilitate sau persoane care sunt un pic mai atente la detalii si deschise la lumea din jur.

Abilitatea se poate perfectiona si cred ca dupa perfectionare, nu o vei avea doar in vise, ci si in stare de veghe.

--Si mie mi s-a intamplat asa ceva cand eram in generala, acum mult, muult timp.
Vreo 3 nopti la rand am visat cate ceva, fapte neimportante, si apoi cam dupa 3-4 zile s-au implinit, dar cu mici diferente ca si la tine.

--Oricum asta nu o sa fie constant.
S-ar putea sa le ai acum si dupa o perioada sa inceteze cu totul.

Deja-vu -ul se manifesta la 80% din populatie happy nu e ceva foarte rar, cu toate ca recunosc ca e un sentiment foarte ciudat.

| Radu284 a răspuns:

Tine un jurnal de vise. Un caiet pe noptiera (sau un program de dictat pe telefon). In fiecare dimineata noteza-ti visele, imediat dupa ce te trezesti (o sa uiti detalii importante la scurt timp dupa trezire).

Noteaza fiecare vis care s-a indeplinit (si partial), si trage o concluzie. Noteaza si visele care nu s-au indeplinit inca. Vezi daca exista diferente si asemanari intre ele.

| SonicAndrei explică:

Am pus o întrebare despre vis pe TPU. Cei care mi-au răspuns la această întrebare pot răspunde și la următoarea: http://www.tpu.ro/......in-care-a/

| Scarbo a răspuns:

Inceputul unei boli psihice : depersonalizarea, nu ai visat acele lucruri.

| SonicAndrei explică (pentru Scarbo):

Nu am nici o boală psihică. Nu sunt singurul care a visat ceva iar mai târziu s-a împlinit asemănător.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Si eu am visat noapte trecuta ca zvarleam cu strujeni dupa vecina-mea.
Inca nu s-a infaptuit, dar daca o mai vad, fuga tot orasu' dupa ea sa ma fac ghicitoare.

| casablanca40 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat ceva de genul asta. Am visat exact liceul( interiorul, culoarul) in care am intrat asta cand inca eram pe clasa a 8a. Anu trecut am visat ca eram la facultate, visul mi s-a parut foarte real. Am cautat facultatea pe net si este Academia tehnica militara.Din pacate nu voi aplica la aceasta facultate.
Si eu mai am senzatii de deja-vu si e super belea.
Cel mai mult imi place cand am vise cu invazii extratereste, e genial.

| danyz a răspuns:

Mama mea a visat saptamana trecuta in noapted de Luni spre Marti ca era eleva la liceu si trebuia sa dea test la istorie, dar profesorul nu s-a prezentat la ora.Eu marti chiar aveam istorie si profesorul nu a venit la ora, iar el nu este genul care sa lipseasca.Eu am foarte des senzatii de deja-vu. Daca ai vazut Final Destination mie ceva gen mi se intampla, adica traiesc sau mi se pare intr-un fel ca traiesc inainte unele momente.Noroc in continuare!

| nicusor55 a răspuns:

Si eu patesc la fel de multe ori, ascultama eu le am mult mai puternice

1 ) Am visat intr-o zi ca eram in parc si trece un tip emo pe langa mine, dupa ma taiat pe mana si a fugit, iar dupa ce m-am trezit pe la 15:00 am fost cu prieteni in parc si exact asta s-a intamplat doar ca la prins politia pe tip, deci sfatul meu este ca ai un dar si sa incerci sa iti dai seama cu functioneaza, eu am aflat si acum pot prezice cat de cat viitorul... ( nu rad de tine... ) eu am aflat cum functioneaza toata chestia cu prezicerea asta, incearca sa meditezi te ajuta foarte mult, sper ca te-am ajutat.

| SonicAndrei explică (pentru nicusor55):

Acesta a fost chiar puternic! Dar dă-mi niște indicii, cum să-mi dau seama cum funcționează?

| nicusor55 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu prea poti... Ele se controleaza singure si se formeaza prin ce vezi zi de zi, ele trec inaintea ta si iti explica in vise ceea ce o sa se intample dupa un anumit timp.

| SonicAndrei explică (pentru nicusor55):

Tu ai zis că ai aflat cum funcționează, eu te-am întrebat cum...

OK, cam asta am aflat și eu...

| nicusor55 a răspuns (pentru SonicAndrei):

Nu prea pot sa iti spun mai mult, pentru ca nu stiu mai mult pentru sfaturi iti recomand sa vezi un medium ( om care citeste viitorul ) el poate sa te ajute.