| RainUmbrella a întrebat:

Eu si o fata ne cunoastem de la inceputul anului scolar. Ambele suntem clasa a V-a in aceeasi clasa dar ne-am imprietenit recent. Noi obisnuiam sa mergem pe jos de la scoala pana acasa [scoala e la 4 km distanta de casa mea, iar ea sta cu o statie inainte de statia mea]. Ne lua cam 54 min. Eu m-am plictisit si am decis sa merg cu autobuzul si ei nu prea i-a placut ideea. Apoi toata saptamana am avut treaba sau multe teme si am mers cu autobuzul. Ea m-a rugat sa merg cu ea pana la serviciul mamei ei dar eu i-am spus ca nu pot pentru ca risc sa pierd autobuzul. In acea zi in autobuz mi-a zis ca ea va merge pe jos fara mine. Eu am facut putin misto de ea, i-am zis unui coleg : Auzi, cica X merge singura pe jos. Si ea mi-a zis ca am gura cam sparta.[ scuzati expresia] Apoi a doua zi mi-a zis pe un ton plictisit dupa ce s-a prefacut ca nu ma observa ca : Y eram certate. Hai sa ne impacam. Ok. Dar ea intre timp s-a imprietenit cu niste copii populari pe care noi ii consideram fitosi. Oare nu mai vorbeste cu mine pentru ca ma considera nepopulara sau pentru ca n-am mai vrut sa merg pe jos?
Multumesc ca ati citit dau funda si vot. Have a nice day!

Răspuns Câştigător
| mirela15 a răspuns:

Pai. Ea s-a suparat pe tine ca nu ai vrut sa mai mergi cu ea la scoala. sigur nu are nicio legatura ca nu esti asa de " populara ". Acum i sa ivit oportunitatea de a fii prietena cu niste fete populare si ea vrea sa te faca geloasa. prefate neinteresata si imprietenestete cu alte fete. Rezista si nu vb cu ea. pana la urma o sa vina ea la tine, daca nu e foarte orgolioasa. iar daca e ff orgolioasa atunci incearca sa vb cu ea si sigur veti fii din nou pr. si eu zic ori sa faci tu cv pentru ea adica sa mergi pe jos cu ea ori sa o convingi sa vina ea cu autobuzul. adica sa spui chestiii siropoase si ca "asa fac prietenele cele mai bune una pentru alta ". si ca "ar trebui sa faca si ea cv pentru tine". sper ca ti-am fos de ajutor si sper sa primesc funda! Paa :* Succes! :*

2 răspunsuri:
| ProfaBlondă a răspuns:

O solutie potrivita ar fi sa vorbesti cu ea. Prin comunicare solutionam toate problemele. Sunteti la virsta in care prietenia si incadrarea intr-un grup inseamna mult pentru voi. Daca o consideri prietena si e importanta pentru tine ar trebui sa-i spui si sa-i arati acest lucru. Daca ea te va ignora, cel putin vei sti ca tu ai facut tot posibilul happy Succes!

| Postudor_Ana_1996 a răspuns:

Pai parerea mea este ca ea s-a simtit oarecum "tradata" deoarece voi faceati acea activitate zi de zi (mersul pe jos). Normal ca nu trebuia sa se supere, insa fiind si la aceasta varsta poate avea o scuza. In privinta imprietenirii cu alti copii poate fi ceva facut in rautate fata de tine, insa poate ca pur si simplu nu mai avea cu cine "comunica". find si imprietenite "recent" ma refer nu este la fel ca si cand o stii de cand era la gradinita sau etc. inca nu va cunoasteti. Eu cred ca ar trebui sa nu-i dai nici tu prea mult importanta daca nu-ti da si ea... si daca simti nevoie sa vorbesti cu ea, fa-o. intr-un final si ea poate tine la tine din moment ce isi petrecea aproape o ora mergand pe jos, astfel apropiindu-va.
Tu stii mai bine cum e ea, nu te invinovati pentru nimic. Iti urez bafta si succes in prietenia ta.